NIK: nadal jest wiele rodzin bez dostępu do kanalizacji

2016-07-15 09:01:00(ost. akt: 2016-07-14 17:19:38)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Najwyższa Izba Kontroli postanowiła się przyjrzeć programom rozwoju sieci kanalizacji w gminach. Wnioski nie są optymistyczne. Liczba gospodarstw domowych podłączanych do zbiorczej sieci kanalizacyjnej nie rośnie wystarczająco szybko. Wciąż są miejsca, w których nawet połowa nieruchomości korzysta z przydomowych szamb, choć mogłaby i wręcz ma obowiązek podłączyć się do kanalizacji gminnej.
NIK wskazuje, że odpowiedzialność za niepodłączenie zakładanej liczby nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej ponoszą gminy. To one nie wykonały szeregu spoczywających na nich obowiązków.

Jedynie w pięciu z 28 przebadanych gmin osiągnięto zaplanowany przyrost liczby mieszkańców korzystających z systemu kanalizacyjnego. W trzech gminach wskaźnik ten kształtował się na poziomie od 70 do 94 proc., w pięciu w granicach 41-56 proc., a w dwóch na poziomie 30 proc.

W ocenie Izby odpowiedzialność za niepodłączenie zakładanej liczby nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej ponoszą organy wykonawcze gmin. To one nie wykonały szeregu spoczywających na nich obowiązków.

w raporcie czytamy, że kontrolowane gminy praktycznie nie sprawowały nadzoru nad realizacją przez właścicieli nieruchomości obowiązku przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. W 27 z 28 badanych jednostek kontrolerzy stwierdzili blisko pięć tysięcy przypadków niewykonania tego obowiązku. Mimo to w niemal trzech czwartych gmin nie wyciągano z tego powodu żadnych konsekwencji, nie wszczynano postępowań administracyjnych, ani nie wydawano decyzji nakazujących wykonanie tego obowiązku.

Decyzje nakazujące mieszkańcom przyłączenie ich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej wydawano jedynie sporadycznie i nie egzekwowano realizacji tego obowiązku. Urzędnicy niemal dwóch trzecich kontrolowanych gmin w ogóle nie mieli danych lub mieli dane nierzetelne o realizacji przez właścicieli nieruchomości obowiązku ich przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej oraz o sposobie postępowania na terenie tych nieruchomości ze ściekami bytowymi.

NIK zwrócił też uwagę na to, że problemem często stoi trudna sytuacja materialna osób, które mogą wykonać przyłącze, ale nie mają na to środków. Tutaj pomocne są dofinansowania, ale aż 75 proc. kontrolowanych urzędów nie zrobiło nic żeby je zapewnić tym osobom. Tylko w siedmiu spośród 28 skontrolowanych gmin, pracownicy urzędów oraz przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych podejmowali działania mające na celu wspieranie i dofinansowanie podłączenia do sieci kanalizacyjnej gospodarstw osób, m.in. takich, których na to nie stać.

Źródło: NIK

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. XYZ #2027941 | 81.190.*.* 16 lip 2016 07:08

  książkowy przykład nie gospodarności miejscowość Gardyny gmina Dąbrówno marnotrastwo Unijnych środków a jeszcze bardziej ich nie wykorzystanie (zła wola wójta nie głosowano na niego)jezioro a wokół szambo na szambie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. pływa w g**** #2027760 | 83.9.*.* 15 lip 2016 15:20

  odwróćmy to w inna strone . stoje na etapie podłaczenia sie do kanalizacji odległość ok 35m. problemem jest zawalajaca sie studnia do ktorej nikt nie chce nas podłaczyć.i czemu ja mam byc temu winna? a gmina i ta cala reszta umywa rece i ze nie ma na remont pieniedzy.mozwe warto to nagłośnić ... albo powiadomić odpowiednie organy na kontrole gminne.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. hmm #2027746 | 213.199.*.* 15 lip 2016 15:02

  niestac mnie na wywalenie min 5 tys na podciagniecie kanaizacji z domu do rury pod ulica , pozatym majac szambo i studnie glebinowa placi sie tylko za prad i za wywoz szamba bo woda jest darmowa i nie trzeba placic za ta z kanalizacji

  odpowiedz na ten komentarz

 4. pod drzewkami #2027736 | 91.193.*.* 15 lip 2016 14:42

  po co wam kible?? Walcie kupy i odlewajcie się pod drzewkami, tak jak do tej pory.Wasze pieski mają co wąchać i co lizać, wy też, wszak liżecie im pyski!!

  odpowiedz na ten komentarz

 5. jan #2027611 | 37.47.*.* 15 lip 2016 10:45

  MOŻE I DOBRZE ,ŻE NIE MAJA KANALIZACJI ! JA MIESZKAM NA UL KOSZALIŃSKIEJ W NAJNIŻSZYM PUNKCIE I PRZY OPADACH DESZCZÓW STUDZIENKI KANALIZACYJNE WRAZ Z RUROCIĄGIEM W KIERUNKU MOJEGO DOMU WYPEŁNIAJA SIE WODĄ ,POWODUJĄC ZALEWANIE ŁAZIENKI I KOTŁOWNI W BUDYNKU SZLAMEM Z KANALIZACJI !! A ZATYKANIE KOLEKTORA KANALIZACYJNEGO ZNAJDUJE SIĘ NA ULICY SYNÓW PUŁKU !! PRACOWNIK SŁUŻB WODOCIĄGOWYCH POWIEDZIAŁ ,ZE TO WYPEŁNIANIE WODĄ BURZOWA W KOLEKTORZE KANALIZACYJNYM JEST NORMALNE BO MIESZKAŃCY OSIEDLA MAZURSKIEGO ODPROWADZAJA WODY DESZCZOWE DO KANALIZACJI !!! TO SKANDAL ,ŻE SŁUŻBY WODOCIĄGOWE WRAZ Z RATUSZEM ,NAWET PREZYDENTEM GRZYMOWICZEM O TYM WIEDZA I NIC W TYM KIERUNKU NIE ROBIA !! NAWET PREZYDENT OLSZTYNA GRZYMOWICZ NIE ZWRÓCIŁ MNIE 5 000 ZŁ ZA OPINIĘ BIEGŁEGO Z NOT-U !! A WIA JEST URZĘDNIKÓW MIASTA -DĄBROWSKIEGO pok. 235 RATUSZ ,KTÓRY TO PRACOWNIK ZLECIŁ MNIE WYKONANIE OPINII ZA 5000 ZŁ,ZA KTÓRA TO OPINIE MIASTO MIAŁO MNIE ZWRÓCIC PIENIĄDZE,JA TO NIE BĘDZIE MOJA WINA ! nie dość tego ze mnie zalewa woda z kanalizacji ,to jeszcze poniosłem straty materiałne -zniszczone mienie + złodziejska opinia biegłego dla ratusza !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)