Bibliotekarze z Olsztyna dali się ukłuć. Ty też możesz pomóc innym!

2016-07-08 12:23:28(ost. akt: 2016-07-08 12:20:29)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Kolejni ambasadorzy Gazetowego Klubu Dawców Krwi oddali krew! Tym razem do walki o zapasy tego bezcennego leku stanęli bibliotekarze, czyli Jacek Smółka, kierownik Planety 11 w Olsztynie, i Ewa Winnicka z filii Multicentrum.
Ewa Winnicka z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej Multicentrum po raz pierwszy w życiu oddała krew. — Było trochę strachu, ale to był typowy strach przed nieznanym. Po prostu nie wiedziałam, co mnie czeka. Ale było dobrze, oddawanie krwi nie boli — stwierdziła, dodając, że teraz będzie regularnie odwiedzać Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. — Będę też zachęcać seniorów w Multicentrum do przyjścia do centrum.

Zarówna ona, jak i Jacek Smółka, kierownik Planety 11, po oddaniu krwi otrzymali prezent, który zawsze otrzymują ambasadorzy Gazetowego Klubu Dawców Krwi, czyli szklaną kroplę krwi. — Ale tych bonusów dla honorowych krwiodawców jest znacznie więcej. Czekolada, długopisy, bilety — wyliczał Jacek Smółka. Krew oddał po raz drugi. — Pierwszy raz około pięciu lat temu, przy jakiejś okazji w busie krwiodawstwa. Samo kłucie nie jest przyjemne, ale poza tym jest w porządku — stwierdził. — Teraz planuję ogłosić akcję w Planecie 11, podczas której będziemy zachęcać do honorowego krwiodawstwa.

Bibliotekarze podziękowania i pamiątkowe krople krwi odebrali z rąk Grażyny Kuli, dyrektor RCKiK. Ich gest był tym ważniejszy, że obecnie centrum zmaga się z brakami krwi. — W okresie letnim, jak co roku, w centrum występują niedobory poszczególnych grup krwi. Obecnie najbardziej brakuje grup A Rh+ i O Rh+ oraz wszystkich grup ujemnych — informuje dyrektor centrum. — Apelujemy o pomoc do osób, które jeszcze nigdy inie oddawały krwi i chciałyby spróbować i pomóc drugiemu człowiekowi. Sytuacja jest na tyle trudna, że dzienne zapotrzebowanie wynosi około 200 jednostek, a więc co najmniej tyle osób powinno się zgłaszać do centrum. Zgłasza się około 50. Z tego jasno wynika, że nasze zapasy bardzo szybko się kurczą.

W czwartek krew oddali także urzędnicy Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Przez 5 godzin pod urzędem stał autobus RCKiK, gdzie każdy zainteresowany mógł oddać krew. Wśród tych, którzy dali się ukłuć, był wojewoda Artur Chojecki.

Gazetowy Klub Dawców Krwi wspiera wielu ambasadorów i wieloletnich klubowiczów, ale cały czas możecie dołączać do tego grona. Jeśli znasz kogoś, kto pociągnąłby za sobą dużą grupę dawców lub jesteś w stanie sam taką zorganizować, skontaktuj się z nami pod numerem tel. 89 539 76 49.


Jeśli chcesz zostać klubowiczem, wystarczy, że podczas oddawania krwi wyrazisz zgodę na zrobienie zdjęcia, które następnie opublikujemy na łamach Gazety. Zapraszamy do RCKiK w Olsztynie, ul. Malborska 2. Pamiętajcie, że wasza krew ratuje życie!:

Ewelina Zdancewicz-Pękala