Zawieszony Mały Ruch Graniczny. Wzmożone kontrole i kolejki [FILM]

2016-07-04 10:25:51(ost. akt: 2016-07-04 19:36:24)

Autor zdjęcia: archiwum Straży Granicznej

Na granicy z innymi państwami członkowskim UE przywrócono w poniedziałek kontrole graniczne. Polska i Rosja zawiesiły również umowy umożliwiające Mały Ruch Graniczny. Z informacji jakie uzyskaliśmy wzmożone kontrole mają obowiązywać przez miesiąc.
Przypominamy o tym, że od poniedziałku wróciły kontrole na granicach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zawiesiło także umowy o MRG z Rosją i Ukrainą. Wszystko to w związku ze zbliżającym się szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży zawieszono w poniedziałek (04.07) Mały Ruch Graniczny z Rosją.

Rosjanie odpowiedzieli na decyzję polskiego MSZ zawieszając umowę ze swojej strony. Z informacji jakie uzyskaliśmy, od rana samochody na polskiej granicy są dokładnie sprawdzane. Część podróżnych z Polski, robiących często zakupy w Rosji, kiedy dowiedziała się o zbliżającym się zawieszeniu umowy, ruszyła weekend w dodatkową podróż.

- Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało swoim odpowiednikom w Rosji notę informującą, iż od 4 lipca na nasze terytorium nie będą mogli wjechać obywatele Federacji Rosyjskiej posiadający zezwolenie MRG. To informacja o zawieszeniu określonego punktu umowy międzynarodowej. Już obecnie funkcjonariusze straży granicznej informują o tym Rosjan - wyjaśnia Mirosława Aleskandrowicz, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Strona rosyjska również zawiesiła MRG i od dzisiaj obywatele Polski, którzy mieszkają w strefie MRG również nie wjadą bez wizy do Rosji.

Analogiczna sytuacja ma miejsce także na granicy z Ukrainą, gdzie zawieszono dzisiaj (poniedziałek) MRG.

Co z osobami, które przekroczyły granice na obowiązujących wcześniej zasadach? - Każdy, kto wjedzie do Polski na podstawie zezwolenia MRG przed 4 lipca, ma prawo opuścić nasze terytorium na podstawie tego samego dokumentu - mówi rzeczniczka.

To nie jedyne zmiany w ruchu granicznym. Dzisiaj na granicy wewnętrznej UE, tj. na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich, zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna.

Nowe zasady mają obowiązywać przez miesiąc.

kraw

W poniedziałek sytuacja na przejściu w Gronowie nie była wesoła. Wieczorem po rosyjskiej stronie granicy powstały gigantyczne korki.

- W ogóle nie wpuszczają i koniec. Mają zakaz i tyle. Przez trzy godziny wpuścili 10 samochodów - powiedział jeden z przekraczających granicę.

Poniżej film z granicy.


Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. de #2030952 | 188.146.*.* 21 lip 2016 21:51

  Polska przygotowana przed atakami? do czego? do sprzątnięcia trupów po wybuchu bomby? z pewnością.USA też tak pier...liła w mediach i co WTC pfuff i nie ma. Politycy wkręcają domatorom telewizyjnym kit. Oni w ogóle nie mają pojęcia o jakimkolwiek zagrożeniu, to zwykli głupcy po studiach. Patrzcie tylko we Francji, zakończyły się zawody piłki nożnej i kretyn wjechał ciężarówką w tłum. wystarczy, nie trzeba wielu trupów, wystarczy 5, 10 zabitych żeby tylko media puściły w eter i terroryści co? właśnie wtedy odnoszą swoje sukcesy, bo właśnie o to im chodzi, nie ważne ile zabitych, ważne żeby był oddźwięk medialny. To właśnie jest ich sukcesem. A młotki polityczni wam wkręcają, że nie ma zagrożeń, łykajcie...Dni młodzieży- wchodzę z małą torbą, która pomieści 2 kg materiału wybuchowego i co? nikt nie zauważy, wejdziesz wszędzie i buuum!!! Tą imprezę powinno się odwołać bezwlględnie. A jak przebiegnie bez wydarzeń, to politycy powiedzą z dumą: mówiliśmy, że jesteśmy przygotowani!!! No tak, tylko, że nie udaremniliści ataku, bo nikt nic nie plamował. Rozumiem, że złapaliby kogoś z bombą... pomyślcie sami, zanim posłuchacie bandy polityków u władzy srajdubków

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. debilizm #2029105 | 31.0.*.* 18 lip 2016 22:48

  Debilizm i tyle przyjedzie Francuz i zrobi Co będzie chciał wynajmie ciężarówkę za 1000 euro..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. lol #2022958 | 83.21.*.* 7 lip 2016 12:37

  Jak ktoś będzie chciał cokolwiek zrobić to zrobi to i tyle . Prawda jest taka że nie Rosjanie tylko ciapaci zrobią kuku i nie uderza w NATO tylko w to co najbardziej zaboli Polaków ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. QYV #2022067 | 77.252.*.* 6 lip 2016 08:06

  Ktoś chory "na umyśle" zamknął MRG , z takim zezwoleniem można poruszać się tylko na ograniczonym terenie, więc nikt z Braniewa do Warszawy czy Krakowa nie pojedzie. Z wizami natomiast można poruszać się "wszędziei" i nikt ich nie zatrzymał, czy to jest mądre?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Do zenona #2021665 | 109.241.*.* 5 lip 2016 16:56

  Zenon mi nie jest potrzebana wiza za 1000 zl bo nie wybieram sie do calej Rosij tylko do Kalingradu a twoj przemyt mi nie jet potrzebny czytaj ze zrozumieniem powodzennia h

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)