Woda stała prawie po kolana, zalała drogę i piwnicę

2016-07-04 10:00:00(ost. akt: 2016-07-04 09:28:34)
— Woda sięgała do tego płotu — mówiła Emilia Wylamowska

— Woda sięgała do tego płotu — mówiła Emilia Wylamowska

— Niech pani zobaczy. Woda sięgała do tego płotu. Droga cała była pod wodą. Nie mogłam wejść do domu — skarży się mieszkanka Kuc Emilia Wylamowska. Dodaje, że nie jest to pierwszy raz, jak ich zalewa. — Walczymy o drogę dojazdową, o czyste przepusty i rowy melioracyjne — dodaje.
Po tak alarmowym telefonie do redakcji pojechaliśmy do Kuc. Na drodze dojazdowej błoto, pracownicy urzędu gminy pracowali przy oczyszczaniu przepustu. Na nas czekały Emilia Wylamowska i Irena Jabłonowska. To ich obejścia ucierpiały. Na budynku pani Ireny widoczne były ślady zalania na kilkadziesiąt centymetrów.

Woda sięgała prawie do kolan

Powoli idziemy najpierw na podwórko Emilii Wylamowskiej. — Woda na drodze stała niemal po kolana, nie można było przejść. Cały płot był pod wodą —mówi. Wracała z pracy po godz. 18.00, musiała zostawić samochód obok stawku, bo dalej nie można było jechać. Pani Emilia, żeby dostać się do domu, musiała przejść przez podwórko sąsiadki, a dzieci podawać przez płot.

— To nie pierwszy raz jak nas tak zalewa. Wiosną i zimą jesteśmy odcięci od świata — mówi. Wiosną, bo padają deszcze, a zimą, bo droga jest nieodśnieżana. — Woda stała na całym podwórku, zniosła zgromadzone drewno na opał, wdarła się do pomieszczenia gospodarczego. Na szczęście nie wdarła się do domu, bo wejście jest z drugiej strony, trochę wyżej — mówi pani Emilia.

Zalana piwnica i zniszczony ogród

Woda zalała piwnicę i zniszczyła ogród Ireny Jabłonowskiej. — Tu wszędzie pełno było wody, cały ogród był zatopiony. Nic nie zostało z warzyw — żali się 75-letnia pani Irena poruszająca się o kulach. — A tak dbałam o ten ogród i w jednej niemal sekundzie nic nie zostało — dodaje. Woda zalała również pomieszczenie przygotowane na drewno. — Szczęście, że jeszcze nie zgromadziłam drewna, bo woda wszystko by wyniosła. Teraz jest tam pełno błota i mokro. Nie wiem kiedy uda się wszystko osuszyć — martwi się pani Irena.

Ale najgorsze jest to, że woda zalała piwnicę, do której wejście znajduje się w jednym z pokoi. Idziemy zobaczyć jak to wygląda. Najpierw odsuwamy szafkę, potem podnosimy leżące na podłodze dywany i w końcu klapę odsłaniającą wejście do piwniczki. — Dywan jest mokry, to znaczy, że woda podeszła pod sam sufit piwnicy i podłogę pokoju — tłumaczy Emilia Wylamowska. W odsłoniętym włazie widać na podłodze piwniczki mokre błoto, porozrzucane słoiki i inne rzeczy. Czuć stęchlizną. — Od tego zalewania ściany nasiąkają wodą i pękają - mówi Irena Jabłonowska.

Niedrożny przepust?

Obie panie twierdzą, że to wszystko przez nieczyszczony przepust i rów melioracyjny oraz zastawioną zasuwę na tzw. zalewie. O wyjaśnienie poprosiliśmy wójt gminy Bożenę Grochala, która powiedziała, że ulewa była tak wielka, że żaden przepust nie byłby w stanie jej zebrać. — To żywioł spowodował te szkody — tłumaczyła. Dodała, że domy obu pań leżą w dużym zagłębieniu i woda tam spływa z wyżej położonych terenów.

Zaś kierownik referatu gospodarki terenowej Stanisław Wrzeszczyński zapewnił, że przepust jest odpowiedniej wielkości. — Przekrój przepustu ma 80 cm i jest czyszczony. To, że rano trzeba było go czyścic, to wina spływającej wody, która niosła ze sobą wszystko — przekonywał kierownik. Zapewnił również, że wlot i wylot przepustu będzie poprawiany, a zasuwa na zalewie została zniszczona. — To powinno zapewnić swobodny przepływ wody — mówił Stanisław Wrzeszczyński. Dodał, że samo czyszczenie przepustu nic nie da, jeśli rów melioracyjny na całej długości nie będzie czyszczony.

ANR powinna czyścić rów melioracyjny

Nieczyszczony rów melioracyjny leży na terenie działek należących do Skarbu Państwa. — Działki nr. 16/1 i 9/21 obręb Kuce znajdują się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, czyli są to nieruchomości agencyjne. Zgodnie z prawem za stan urządzeń melioracyjnych na tych działkach odpowiada właściciel gruntów. Ponieważ w chwili obecnej działki nie są zagospodarowane, więc ten obowiązek spadnie na Agencję. Wyłonienie wykonawcy wiąże się z procedurami, których ze względu na środki publiczne, musimy przestrzegać. Dlatego też, trudno byłoby mi wskazać termin wykonania prac — odpowiedział Zdzisław Szymocha z Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości

Strażacy wypompowywali wodę

Z pomocą przyjechali zawiadomieni przez panią Emilię strażacy, którzy wypompowywali wodę. — Gdyby nie oni, to nie wiemy jakby się to skończyło — mówi Emilia Wylamowska. Oficer prasowy nidzickiej straży pożarnej Andrzej Osowski potwierdza interwencję strażaków. — Działały tam przede wszystkim jednostki OSP. Przepust był częściowo zapchany. — Być może jego niewielka wydajność spowodowana została napływającą wodą i tym, co ze sobą niosła. Przepust się zapychał i poziom wody się podnosił. Strażacy wypompowywali wodę w okolicach przepustu — mówi Andrzej Osowski. — Gmina zobowiązała się do naprawy przepustu — dodał.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kakul #2022202 | 37.47.*.* 6 lip 2016 10:57

  Standard Dżolanta ze wstydu zablokowała. Prawda w oczy kole

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. O #2021219 | 94.254.*.* 4 lip 2016 22:55

  Gazeto Nidzicka napiszcie o najeździe kakuli na bar w Janowcu. Ponoć ten jeden bandzior siedzi.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. qwe #2020908 | 83.3.*.* 4 lip 2016 14:05

  to reaz niech gmina płaci za zniszczenia- nie chciało się czyścić rowów przepustów...jak zawsze - jakoś to będzie stare przysłowie

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz