Drzewo spadło na szynobus, wiatr zmiótł stodołę z powierzchni ziemi. Nawałnica na Warmii i Mazurach

2016-06-26 12:45:38 (ost. akt: 2016-06-28 08:03:47)

Autor zdjęcia: AC

Silne burze i ulewy przeszły nad regionem, najgorzej było w powiatach kętrzyńskim, bartoszyckim i olsztyńskim. Powalone drzewa spowodowały przerwy w dostawie prądu. Wiatr zerwał część dachu w Barcikowie, pod Bartoszycami zmiótł stodołę z powierzchni ziemi, przewrócił drzewo na tory tuż przed pociągiem relacji Ełk-Olsztyn, a w samym Olsztynie wyrwał drzewo z korzeniami nad jeziorem Ukiel. Wieczorem woda zalała ulice...
Nawałnica dała się we znaki mieszkańcom zachodniej i centralnej części regionu. Służby mówią o kilkunastu interwencjach związanych z usuwaniem powalonych drzew i połamanych gałęzi, które zawalają drogi. Kilkaset gospodarstw w rejonie Kętrzyna i Bartoszyc jest pozbawionych prądu.

Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie informuje, że wiatr powalił około 50 drzew w całym województwie, poza tym przeprowadzono 6 akcji wypompowywania wody z zalanych piwnic i ulic.

Do około 40 różnych zdarzeń doszło w ciągu zaledwie godziny w czasie nawałnicy jaka przeszła nad powiatem bartoszyckim. Do najpoważniejszych szkód doszło w gminie Sępopol. W Romankowie wiatr zmiótł z powierzchni ziemi stodołę i uszkodził dom.


Czytelnicy nadsyłają nam materiały, które zarejestrowali dziś podczas nawałnicy. Oto film na nagrany na drodze Wozławki - Lidzbark Warmiński.

W 50 sekundzie filmu widać przewracające się drzewo.


Do groźnego wypadku doszło na torach w pobliżu miejscowości Łankiejmy. - O godzinie 14:35 na autobus szynowy relacji Ełk-Olsztyn porywisty wiatr zrzucił duży konar. Skutkiem zdarzenia było wybicie trzech szyb. Natychmiast zapewniono i udzielono pomoc medyczną pasażerom, 2 osoby zabrano do szpitala w Kętrzynie - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Na miejscu wylądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


O godz. 16:10 podróżni pojechali w dalsza drogę składem zastępczym. Trasa jest przejezdna. Pracownicy PKP Energetyka oraz straż pożarna usunęli powalone drzewo, które rosło ponad 18 m od torów. Komisja ustali okoliczności zdarzenia.

Na terenie powiatu olsztyńskiego doszło łącznie do 42 zdarzeń związanych z silnym wiatrem i obfitymi opadami deszczu. Najmocniej wiało w Purdzie, Dobrym Mieście i w Biskupcu.

Do najgroźniejszego zdarzenia doszło w miejscowości Barcikowo, gm. Dobre Miasto. Wiatr zerwał część dachu na budynku mieszkalnym. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Uległą zniszczeniu połać dachu strażacy zabezpieczają plandekami przy użyciu podnośnika hydraulicznego.

Na miejscu jest też przedstawiciel gminy. Trwa szacowanie strat.

Oprócz tego nie ma informacji o innych zdarzeniach, które spowodowały znaczne straty materialne.

W samym Olsztynie doszło do 6 zdarzeń zwiazanych z nawałnicą. Strażacy wyjeżdżali głównie do usuwania powalonych na jezdnie konarów. Wiatr wyrwał również drzewo z korzeniami nad jeziorem Ukiel. Strażacy usuwali je przy użyciu podnośnika. Co najważniejsze - nie ma informacji o rannych.


Ulewny deszcz, który całe popołudnie zalewał Olsztyn i region przyczynił się wieczorem do zalania ulic w Olsztynie. Najgorzej było na al. Wojska Polskiego i ul. Sybiraków (na wysokości polikliniki). Strażacy do późna w nocy przepompowywali wodę z zapchanych studzienek i zbierali tablice rejestracyjne, pogubione przez kierowców w głębokich kałużach. Po odbiór trzeba będzie się zgłosić na policję.

Ruch na Wojska Polskiego i Sybiraków był spowolniony i utrudniony. Warto było zdjąć nogę z gazu i trzymać się środka jezdni. Podtopione są również m.in. ulice: Jarocka, Tuwima, Sikorskiego, Krasickiego. Przy Witosa zalało garaże. Woda podtopiła przejście podziemne przy ul. 1 Maja. Strażacy mieli pełne ręce roboty...***
Tak wygląda ul. Lipowa w Reszlu po nawałnicy:


Niebo zasnuło się ciemnymi chmurami na zachodzie województwa już o godz. 13. Zagrożenie związane z silnym wiatrem, obfitymi opadami deszczu oraz gradu potrwa do północy.

- Prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 20 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad. Burze najwcześniej pojawią się na zachodzie województwa i będą przemieszczać się w głąb obszaru - ostrzega Magdalena Pękala, dyżurny synoptyk Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, Zespół w Białymstoku.


Pogoda dla całej Polski

W niedzielę dalej będzie gorąco, ale możliwe są przelotne opady deszczu i burze. Temperatura od 23 st. na Nizinie Szczecińskiej do 34 na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, po przejściu frontu skręcający na północno-zachodni. Ciśnienie waha się, w Warszawie w południe 1000 hPa.

Źródło: TVN Meteo Active/x-news

***

Warto spojrzeć w górę, zanim zaplanujemy wyjazd. Ostatnio po ostrzeżeniach związanych z huraganowym wiatrem i obfitymi opadami deszczu groźnie było m.in. w Olsztynie - połamanie drzewa, gałęzie i zalane ulice, w Elblągu - ulicą płynęła rzeka wody oraz w Nowym Mieście Lubawskim i Nidzicy.

>>> Jedna osoba żyje. Tragiczne skutki nawałnicy nad Warmią i Mazurami

W okolicach Niechłonina (powiat działdowski) mężczyzna został przygnieciony przez jedną ze ścian budynku. W wyniku poniesionych obrażeń zmarł na miejscu.

>>> Ściana powalona przez wiatr przygniotła mężczyznęKomentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zenek #2019666 | 81.190.*.* 1 lip 2016 17:29

  przynajmniej cos sie dzieje w tym grajdole.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. fuj redaktorze #2017421 | 83.6.*.* 27 cze 2016 20:47

  to było nad jeziorem KRZYWYM

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. zuzia #2017178 | 83.9.*.* 27 cze 2016 14:41

  Proponuję więcej betonu, woda będzie miała gdzie wsiąkać :P

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. jan #2017126 | 37.47.*.* 27 cze 2016 13:24

  A NA ULICY KOSZALIŃSKIEJ w OLSZTYNIE, OD 45lat JAK MIESZKAM NIE MA KOLEKTORA BURZOWEGO ! WODY OPADOWE ZALEWAJA NOTORYCZNIE NAM PIWNICE I GARAZE !! RATUSZ ,KONKRETNIE PAN DĄBROWSKI -PRACOWNIK PREZYDENTA GRZYMOWICZA DABROWSKI POLECIŁ MNIE ZROBIENIE OPINII BIEGŁEGO Z NOT w nOLSZTYNIE ! OP[INIA KOSZTUJE MNIE 5000ZŁ ,ZA KTÓRĄ TO RATUSZ MIAŁ MNIE ZWRÓCIC PIENIĄDZE JAK BĘDZIOE MOJA RACJA ,ŻE WODA NIE ODPŁYWA Z ULICY !! Do tej pory złodzieje z ratusza w Olsztynie pieniędzy za opinie mnie nie zwrócili! ! A WODA Z OPINII MNIE ZALEWA ,RAZEM Z MOJĄ KRWIĄ I MIIM ZDROWIEM !!!! PANIE PREZYDENCIE ,KIEDY ZWROCI PAN 5 000 ZŁ ZA OPINIE Z NOT -u ! CHYBA ZE ZLECACIE KOSZTEM MIESZKAŃCÓW OLSZTYNA ROBOTĘ NOT -owi ,a PIENIĘDZMI MOIMI SIĘ DZIELICI !!! JUZNIE WSPOMNĘ O MOICH STRATACH I KOSZTACH ZALANIA DOMU I OSUCSZANIA DOMU ,ZA KTORE NIE DOSTAŁEM ZLOTÓWKI !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Przesada #2017058 | 81.190.*.* 27 cze 2016 10:33

   Autor siedzi w samochodzie, samochód dziwnie się nie rusza. Z kataklizmów tyle: woda ścieka po szybie, bo mocniej pada. Prawdziwe tsunami. Prawdopodobnie jak ciężarówka przejedzie i szyby w oknach zadrżą, to będzie Warmińskie Trzęsienie Ziemi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Pokaż wszystkie komentarze (38)