Dali schronienie Żydowi w czasie II wojny światowej. Ich przedstawiciel odebrał medal

2016-06-21 10:44:57(ost. akt: 2016-06-21 11:31:43)

Autor zdjęcia: mat. yadvashem.org

Rodzina Olgi i Stefana Gumieniaków, pochodząca z Podlasia, udzieliła schronienia Zvi Kramerowi, który uciekł z getta w Siemiatyczach w czasie II wojny światowej. Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata odebrał w Olsztynie przedstawiciel rodziny.
Od 1963 roku, czyli już ponad 50 lat, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie rozpatruje oraz weryfikuje wnioski o przyznanie osobom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej tego zaszczytnego tytułu. Dotychczas uhonorowano ponad 25 tysięcy osób z całego świata. W Polsce — według danych Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata — żyje 515 Sprawiedliwych.

Termin "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" (Chasidej Umot Haolam) został zaczerpnięty z tradycji żydowskiej. Istnieje kilka tłumaczeń tego tytułu. Przede wszystkim odnosi się jednak do nie-Żydów, którzy pomagali ludności żydowskiej w czasach wielkiego niebezpieczeństwa. Yad Vashem za Sprawiedliwych uznaje zaś osoby, które robiły to z narażeniem własnego życia.

W Polsce, ze względu na uwarunkowania historyczne (m.in. przesiedlenia ludności, zniszczenie dokumentacji, brak polsko-izraelskich kontaktów dyplomatycznych przez kilkanaście lat), odkrywanie i weryfikowanie historii pomocy jest szczególnie trudne. Sytuacja ta przesądziła o dysproporcji między tymi przypadkami, które udało się potwierdzić za pomocą niepodważalnych świadectw, a prawdopodobną, znacznie większą liczbą osób, które były zaangażowane w ratowanie Żydów, ale nie można tego udowodnić.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lolo #2014158 | 80.62.*.* 21 cze 2016 14:06

    Ale nagrody pienieznej nie daja?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Gosc #2014068 | 195.147.*.* 21 cze 2016 12:05

    Rodzina mojego męża też ukrywała Żydów,ale nikt nie zabiega o medale,co nie znaczy ze takie odznaczenia nie mają wartości,jest to chociaż wspomnienie o ludziach którzy robili coś dla innych zupełnie bezinteresownie i w dodatku z narażeniem życia.Warto o tym pamiętać szczególnie w tych czasach

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)