W Noc Świętojańską nasze baby pruskie staną w kamiennym kręgu

2016-06-21 10:51:47(ost. akt: 2016-06-21 10:57:09)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Zapraszamy w piątek 24 czerwca do parku Centralnego na Noc Świętojańską. Będziemy się bawili w czterech strefach: tańca i muzyki, tradycji, książki i plastyki. Koniecznie zabierzmy ze sobą koce i koszyki z jedzeniem. Początek o godz. 17.
Rozpoczęły się przygotowania do uroczystego odsłonięcia olsztyńskiego Stone Hage, czyli kamiennego kręgu złożonego z 24 bab pruskich. Przygotowały je Państwowe Liceum Plastyczne we współpracy z Wydziałem Sztuki UWM. Baby są najróżniejsze. Jedna w stroju plażowym, inna z kwiatami, a kolejna trzyma w rękach piłkę plażową. — Chciałyśmy, żeby kojarzyły się z latem, ze słodkością i swobodą — wyjaśnia Patrycja Młyńska z IIIb. A Dominika Sztomberska z tej samej klasy dodaje, że jednej z nich domalowały plaster na nosie, żeby... — ...nie oparzyło ją słońce — uśmiecha się.

Pomysłodawcą kamiennego kręgu bab pruskich jest Aleksander Kuberski, dyrektor plastyka. — Struktura bab jest sfakturowana, więc ich pomalowanie nie należało do najprostszych zadań — mówi.

Nad przygotowaniem bab czuwał Bartek Świątecki, nauczyciel i artysta. — Kolorowe baby, których jest sześć, miały zawierać elementy współczesności. Takie było założenie — tłumaczy. Pozostałe baby są kamienne. Wszystkie będzie można będzie podziwiać do końca wakacji, a uroczyste odsłonięcie kręgu w parku Centralnym nastąpi tuż po paradzie otwierającej zabawę.

Jednak Stone Hage to niejedyna atrakcja w Strefie Plastyki. Będzie można wziąć udział w warsztatach malarskich i rysunkowych, stać się modelem i zapozować do portretu, który namalują studenci Wydziału Sztuki. Oprócz tego każdy, kto poczuje wenę, będzie mógł namalować swój kawałek wielkiego obrazu. — Gorąco zachęcamy do stworzenia go razem z nami. Nie narzucamy tematu, zdajemy się na inwencję twórczą uczestników zabawy. Jesteśmy bardzo ciekawi, co z tego powstanie — mówi prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki UWM.

Pozostałe strefy, do których obowiązkowo należy zajrzeć podczas zabawy, to Strefa Tańca i Muzyki (wystąpi w niej Zespół Wokalny Cantemus z GOK w Dywitach, który zapewni folkowe tło imprezy, oraz wokalistka Wanda Laddy, która zachwyci słuchaczy repertuarem muzyki dawnej i celtyckiej, oraz młodzież z pracowni wokalnej Pałacu Młodzieży), Strefa Książki (m.in. Teatrzyk Kamishibai z „Kotką Milusią”, nauka pisania bambusowymi rysikami, bookcrossing, czyli wymiana książek) oraz Strefa Tradycji (m.in. pokaz stawiania pijawek i układanie opowieści z roślin). Impreza potrwa od godz. 17 do 21.

Noc Świętojańską w parku Centralnym (24 czerwca) organizują: „Gazeta Olsztyńska”, Pałac Młodzieży, Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Instytutu Hortiterapii „Zielony promień”, Państwowe Liceum Plastyczne i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Honorowy patronat nad imprezę objął prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
ez, at

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. No cóż #2014607 | 83.9.*.* 22 cze 2016 13:33

  jakie miasto takie baby.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Jasio #2014336 | 88.156.*.* 21 cze 2016 19:58

  Dorzucę swoją babę. Gratis

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. A wieś #2014171 | 83.9.*.* 21 cze 2016 14:18

  śpiewa i tańczy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. prawdziwy Polak #2014143 | 80.53.*.* 21 cze 2016 13:43

   A co na to kościół i biskup!? Kto na to pozwolił. Obchodzenie takich satanistycznych świąt powinno być zakazane w katolickim kraju. Mam nadzieję, że olsztyńska Młodzież Wszechpolska zrobi z tym porządek!

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. pp #2014116 | 217.99.*.* 21 cze 2016 13:01

    pewnie taka sama impreza jak siatkówka plażowa będą tysiące ludzi to widać już dziś po programie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)