Zapraszamy na moc świętojańskich wrażeń

2016-06-15 16:10:51(ost. akt: 2016-06-15 16:13:48)
Park Centralny

Park Centralny

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

24 czerwca zapraszamy wszystkich na Noc Świętojańską, organizowaną m.in. przez ,,Gazetę Olsztyńską''. W Strefie Tańca i Muzyki wyjątkowych wrażeń dostarczą muzycy z Zespołu Wokalnego ,,Cantemus" z Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.
Zespół Wokalny „Cantemus” z Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach zaśpiewa tradycyjne utwory, ale nie zabraknie też współczesnych piosenek. Każdy, kto będzie znał dany utwór, będzie mógł się dołączyć do zabawy i śpiewających członków zespołu. Oprócz nich w Strefie Tańca i Muzyki usłyszymy także dźwięki akordeonu i skrzypiec, czyli muzykę folkową w wykonaniu Anety Fabisiak-Hill i Benedicta Kolczyńskiego z Kapeli Krótka Polka.

— Cenimy sobie sztukę prostą i nieprzetworzoną, w takiej też wersji ją zaprezentujemy. Serdecznie zapraszamy do tańca i wspólnej zabawy — zachęca Aneta Fabisiak-Hill, dyrektor GOK-u w Dywitach.

Pozostałe strefy, w których można się będzie bawić podczas Nocy Świętojańskiej to: Strefa Tradycji (m.in. warsztaty wicia wianków, opowieści botaników, jakie rośliny znajdziemy w wiankach) oraz Strefa Książki (m.in. Teatrzyk Kamishibai — „Kotka Milusia”, nauka pisania bambusowymi rysikami, bookcrossing, czyli wymiana książek). Poza ciekawymi wydarzeniami w sferach znajdzie się też coś dla miłośników spacerów i zagadek. Mowa o grze terenowej „Gdzie się schowała baba pruska”, podczas której można będzie sprawdzić swoją wiedzę o Olsztynie. Żeby wziąć w niej udział, należy zgłosić się w punkcie początkowym, znajdującym się przy fontannie w parku Centralnym między godz. 18 a 19.30.

Zadaniem uczestników będzie odnalezienie w parku pięciu postaci (punktów) oznaczonych wyraźnie sylwetką znanej wszystkim baby pruskiej. Wcześniej uczestnicy otrzymają mapę olsztyńskiego Starego Miasta. W każdym punkcie gracze będą musieli rozwiązać zagadkę o aktualnym miejscu ukrycia się baby pruskiej w jednym ze znanych zabytków starówki. Ci, którym to się uda, otrzymają od prowadzących rysunek bohaterki gry. Będą musieli go umieścić na swojej mapie. 
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody. 


Gra jest dedykowana dzieciom i młodzieży. Dzieci poniżej 14 roku życia mogą wziąć w niej udział pod opieką pełnoletniego opiekuna.
Wszystkich uczestników Nocy Świętojańskiej zachęcamy do zabrania ze sobą koców, na których będzie można zrelaksować się jak podczas „Śniadania na trawie”, które „Gazeta Olsztyńska” zorganizowała w 2014 roku.

Nagłośnienie imprezy będzie możliwe dzięki uprzejmości Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Opiekę medyczną zapewnią wolontariusze z Grupy Pomocy Humanitarnej PCK w Olsztynie.

Noc Świętojańską organizują: „Gazeta Olsztyńska”, Pałac Młodzieży, Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Państwowe Liceum Plastyczne i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Ewelina Zdancewicz-Pękala, at