Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. kan. Tadeusza Rudzińskiego

2016-06-17 12:00:00 (ost. akt: 2016-06-17 12:19:27)
fot. Archiwum prywatne 
Od 1 lipca 2014 roku ks. kan. Tadeusz Rudziński zgodnie z dekretem biskupa przeszedł na emeryturę i pozostał w Pierzchałach jako rezydent

fot. Archiwum prywatne Od 1 lipca 2014 roku ks. kan. Tadeusz Rudziński zgodnie z dekretem biskupa przeszedł na emeryturę i pozostał w Pierzchałach jako rezydent

Autor zdjęcia: fot. Archiwum prywatne

— Zostałem księdzem, bo czułem taką wewnętrzną potrzebę. Gdybym dziś miał możliwość wyboru moja decyzja o zastaniu kapłanem nie zmieniłaby się. Postąpiłbym tak samo — tak o swojej posłudze kapłańskiej mówi ks. kan. Tadeusz Rudziński z Pierzchał, który w niedzielę (19 czerwca) w Olsztynie w Parafii Św. Józefa będzie obchodził 50–lecie święceń kapłańskich.
Jubilat pochodzi z Grzebska (północne Mazowsze). Chciał służyć Bogu i ludziom, bo czuł "taką wewnętrzną potrzebę". Swojego postanowienia nie zmienił nawet w czasie 3- letniej przerwy studiów seminaryjnych w Olsztynie, gdy pełnił służbę wojskową w Szczecinie. Potem wrócił. Skończył studia i został wyświęcony na kapłana przez ks. biskupa Jana Władysława Obłąka w 119 czerwca 1966 roku. Święcenia tego roku miały szczególny charakter, bo odbywały się w 1000. rocznicę Chrztu Polski. W związku z tym władze kościelne Diecezji Warmińskiej zdecydowały, że święcenia odbędą się w Katedrze we Fromborku. Wyświęcono wtedy 12 kapłanów.
W ciągu 50-ciu lat kapłaństwa ks. kan. Tadeusz Rudziński posługiwał jako wikariusz w parafiach; Pisz, Olsztynek, Stare Juchy, Srokowo (koło Węgorzewa), Elbląg i Dzierzgoń. Pierwsza samodzielna parafia to Chruściel i Wielkie Wierzno (przez 15 lat) oraz Pierzchały od 1996 roku. O swojej posłudze proboszczowskiej w Parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Pierzchałach mówi tak: "Parafia w Pierzchałach składała się z 250 mieszkańców byłego pegeeru. Było trudno, ale nie poddawałem się. Wspólnym wysiłkiem udało nam się odbudować Pierwszą Kolegiatę Kanoników Warmińskich. 19 października 1999 roku ówczesny arcybiskup metropolita Edmund Piszcz dokonał uroczystego poświęcenia Kolegiaty wraz z parafianami i zaproszonymi gośćmi z Republiki Federalnej Niemiec, przedstawicielami Ambasady RNF w Warszawie i konsula RP w Gdańsku.
Od 1 lipca 2014 roku ks. kan. Tadeusz Rudziński zgodnie z dekretem biskupa przeszedł na emeryturę i pozostał w Pierzchałach jako rezydent. W przyszłym roku planuje przejść do Konwiktu Księży w Olsztynie. Gospodarzem parafii jest teraz ks. Radosław Gołębiewski, któremu jubilat zawsze służy dobrą radą i wsparciem.
Uroczystość jubileuszową zaplanowano na 19 czerwca w Olsztynie w Parafii Św. Józefa.
— Czuje się człowiekiem spełnionym w 50- letnim posługiwaniu kapłańskim - mówi jubilat. - Za największy swój sukces poczytuje sobie posługę parafianom i odbudowanie Kolegiaty w Pierzchałach. Gdybym dziś miał możliwość wyboru moja decyzja o zostaniu kapłanem nie zmieniłaby się. Postąpiłbym tak samo.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wow #2012288 | 83.23.*.* 17 cze 2016 16:06

    bycie ksiedzem to sposób na zycie ,a służba Bogu ? a jezeli kosciół katolicki nie ma nic wspolnego z Bogiem.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz