Policja rozbiła grupę wyłudzającą kredyty w całym kraju

2016-06-08 11:31:12(ost. akt: 2016-06-08 11:01:32)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Piotr Piercewicz

Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn z województwa dolnośląskiego, którzy przy pomocy przerobionych dokumentów próbowali wyłudzić z banku kredyt w wysokości 60 tys. zł. Fałszywymi dokumentami posługiwał się także główny organizator przestępstwa, który wraz z innym mężczyzną został zatrzymany w Morągu. Policjanci zabezpieczyli podrobione dowody osobiste i prawa jazdy, pieczątki, telefony, karty SIM, komputery i maszyny do pisania.
Dzięki współpracy z komórkami bezpieczeństwa banków, w kwietniu tego roku na terenie Giżycka funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie i Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, zatrzymali na gorącym uczynku 2 mężczyzn z województwa dolnośląskiego, podczas próby wyłudzenia przez nich z banku kredytu w wysokości 60 tysięcy złotych.

Sprawa popełnianych przez tych mężczyzn wyłudzeń była trudna choćby z tego powodu, że mężczyźni w wytypowanych przez siebie bankach posługiwali się bardzo dobrze przerobionymi dokumentami tożsamości oraz fałszywymi zaświadczeniami od pracodawcy.

Sprawcy działali w trójkę: dwóch z nich było tzw. „słupami”, którzy bezpośrednio w placówce bankowej składali wniosek o kredyt, natomiast trzeci z nich – jednocześnie główny organizator procederu – obserwował i zabezpieczał ich z samochodu stojącego przed siedzibą banku. Z ustaleń policjantów wynika, że wcześniej popełniane przestępstwa na terenie kraju, nadzorował ze znacznie większej odległości – mianowicie ze Szwecji, gdzie się ukrywał.

Pod koniec kwietnia br. policjanci w Giżycku zatrzymali dwóch tzw. „słupów”. Trzeciemu mężczyźnie w ostatniej chwili udało się zbiec z miejsca działań funkcjonariuszy. Na podstawie zgromadzonego wówczas materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Giżycku zastosował tymczasowy areszt wobec osób zatrzymanych.

W drugiej połowie maja br. policjanci dotarli do informacji, które wskazywały, że organizator nielegalnej działalności z województwa dolnośląskiego – Maciej Ł. poszukiwany kilkoma listami gończymi za inne przestępstwa gospodarcze, ponownie przyjechał na teren województwa warmińsko-mazurskiego z kolejnym tzw. „słupem”, by wyłudzić kolejne kredyty na szkodę banków.

Do zatrzymania 43-latka, działającego bardzo ostrożnie, ograniczając do minimum swój udział w przestępstwie, zaangażowano policyjnych antyterrorystów. Dynamiczna realizacja miała miejsce na jednej z dróg powiatu ostródzkiego w sposób, który uniemożliwił podejrzanemu podjęcie próby ucieczki, a przy tym nie stworzył zagrożenia dla osób postronnych, uniemożliwił mu również pozbycie się przedmiotów, które wykorzystywał do przestępczej działalności.

Razem z Maciejem Ł. zatrzymany został 28-letni Piotr D. - kolejna osoba zaangażowana do nielegalnej działalności. Przy zatrzymanych zabezpieczono 60 podrobionych dowodów osobistych i podrobione prawa jazdy, pieczątki, kilkanaście telefonów, karty SIM, komputery drukarki i maszyny do pisania.

Zatrzymanie mężczyzn z pewnością udaremniło kolejne straty po stronie banków, ponieważ mężczyźni planowali wyłudzić kolejne kilkadziesiąt kredytów na terenie m.in. Bartoszyc, Morąga, Ostródy, Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego i innych miast naszego województwa.

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Giżycku aresztował obu mężczyzn na okres 3 miesięcy.

W sprawie tych wielokrotnych wyłudzeń zatrzymane i aresztowane zostały już cztery osoby.

Podejrzani usłyszeli zarzuty działalności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, za pomocą wprowadzenia jej w błąd.

Mężczyznom grożą kary pozbawienia wolności do lat 8.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. za komorników sie weźcie #2007167 | 89.187.*.* 8 cze 2016 16:33

  to jest dopiero gang złodzieji i skur....ów

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. ano #2007086 | 88.156.*.* 8 cze 2016 14:46

  60 podrobionych do. A miały być takie świetne i niepodrabialne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. adwokat #2007075 | 5.172.*.* 8 cze 2016 14:25

  I teraz oprócz kary bezwzględnego więzienia dodatkowo do oddania cała kasa pochodząca z oszustwa, jak nie będą mieli to do końca życia spłacać pod nadzorem sądu. A dwa, przyjrzeć się bankom, które dziwnie łatwo niektórym dają kredyty, pracowników zwolnić takich na zbity pysk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. gosc #2007010 | 195.147.*.* 8 cze 2016 12:31

  Działających na niekorzyść banków,ale jeżeli dane na tych dowodach nie były zmyślone to banki kazalyby spłacać te kredyty pokrzywdzonym osobom

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 5. nino #2007007 | 37.47.*.* 8 cze 2016 12:29

  SZKODA ,ŻE WCZESNIEJ NIE OBROBILI AMBERBANK !

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)