Papież Jan Paweł II w Olsztynie. 25. rocznica wizyty Ojca Świętego w stolicy regionu [FILM]

2016-06-03 18:00:00 (ost. akt: 2016-06-05 17:46:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W niedzielę (5 czerwca) mija 25 lat od wizyty Jana Pawła II w Olsztynie. Do dziś o szlaku jego pielgrzymki po stolicy Warmii i Mazur przypomina pięć stacji. W tym roku obchodom rocznicy będzie towarzyszyła wystawa na placu przed ratuszem.
Przypomnijmy, papież Jan Paweł II spędził w Olsztynie dwa dni (5 i 6 czerwca 1991 roku). Uroczyste przywitanie odbyło się na lotnisku w Dajtkach. Podczas wizyty Ojciec Święty poświęcił Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum", spotkał się z chorymi dziećmi i pracownikami Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego, a w parku przy stadionie pobłogosławił wiernych ówczesnej diecezji warmińskiej.

W niedzielę (5 czerwca) z okazji 25. rocznicy wizyty papieża w stolicy Warmii i Mazur przed olsztyńskim ratuszem (przy pl. Jana Pawła II) o godz. 10:00 zostanie otwarta wystawa fotograficzna, upamiętniająca olsztyńską część pielgrzymki. Będzie się składać ze zdjęć wykonanych podczas tamtego wydarzenia.

Poniżej galeria naszych archiwalnych zdjęć z papieżem Janem Pawłem II i film. Jeśli mają państwo zdjęcia z wizyty Ojca Świętego w Olsztynie w 1991 roku, prosimy podzielić się nimi z mieszkańcami Olsztyna.

Zdjęcia można samodzielnie dołączyć do galerii poniżej (po otwarciu u dołu strony znajduje się instrukcja) lub przesyłając nam materiały pod adres: internet@gazetaolsztynska.pl

Wspomnienie wizyty Jana Pawła II w Olsztynie na zdjęciach i na filmie:***
Z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Olsztynie mieszkańcy otrzymali pamiątkowy szlak papieski. To pięć stacji, które przypominają niezapomnianą wizytę naszego papieża w 1991 roku.

Ideą szlaku jest zaznaczenie i upamiętnienie miejsc związanych z pobytem Jana Pawła II w Olsztynie, przypomnienie jego nauczania, wezwanie do budowania ducha wspólnoty i miłości do drugiego człowieka, o co szczególnie apelował Jan Paweł II.

Oto stacje olsztyńskiego szlaku papieskiego:

1. Lotnisko w Dajtkach (5/6 czerwca 1991) — przylot i odlot Jana Pawła II, powitanie i pożegnanie

2. Plac przed Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie (5/6 czerwca 1991) — poświęcenie Seminarium, miejsce pobytu Jana Pawła II podczas pielgrzymki;

3. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie (6 czerwca 1991) – spotkanie z chorymi dziećmi i pracownikami służby zdrowia;

4. Park przy stadionie (6 czerwca 1991) — spotkanie z wiernymi ówczesnej diecezji warmińskiej;

5. Bazylika konkatedralna św. Jakuba (6 czerwca 1991) – spotkanie z laikatem.

Każda ze stacji szlaku jest skomponowana na podstawie wartości, jakie w danym miejscu w swoich przemówieniach chciał przekazać Jan Paweł II. Uroczyste otwarcie Szlaku Papieskiego odbyło się 5 czerwca 2011 roku.

***

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anonymus #2010467 | 208.114.*.* 14 cze 2016 08:07

  Ulubiony przez Ciebie sw. Pawel pisze": Nie moze nocnik zazdroscic garnkowi. Sa naczynia powolane do rzeczy szczytnych i nieszczytnych.. ". Innymi slowy,nie moze nocnik stac sie garnkiem tylko dlatego, ze bardzo chce, zeby w nim choc raz zupe ugotowano. Chrystus nie tylko obiaecal Piotrowi ,ze go umocni nie tylko kazal umacniac braci w wierze nadal tez jemu i apostolom prrawo do ustanawiania.1500 lat pozniej pojawil sie Luter, ktory widzac grzechy wsolczesnych sobie ludzi kosciola ( sam byl zakonnikiem,augustianinem) zauzurpowal sobie prawo do ustanowienia wlasnego kosciola - bez obiecanej, Chrystusowej mocy. Jakie sa tego efekty?? W tej chwili szatanskagnojowka zalala caly swiat. O ile ppodmywa tez i fundamenty Swietego Kosci9la Katolickiego o tyle Wy w niej toniecie- z rozwodami, pastorami homo, itp. W Polsce bylo kiedys takie powiedzenie zanim gruby schudnie, to chudy umrze. My chudniemy,wy umieracie....

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tobin #2009832 | 84.158.*.* 13 cze 2016 08:49

  Biblia mówi o Piotrze, że na nim Chrystus zbuduje Kościół (Mt 16:18). Nie mówi jednak nic o tym, że Bóg zbuduje papiestwo. Mówi jedynie o jednej, konkretnej osobie, Piotrze, nie o sukcesji apostolskiej. Patrząc na kontekst tych słów nietrudno jest zrozumieć dlaczego Piotr został nazwany „kamieniem” (czy jak wolą katolicy „skałą”). Był pierwszym, który dzięki objawieniu Ojca wyznał Jezusa Chrystusem. Jest więc pierwszym spośród wszystkich wierzących w Chrystusa. Na tej skale (naśladowaniu Piotra w tym konkretnym działaniu) kościół jest zbudowany. Inaczej bowiem chrześcijaninem stać się nie można. Ostatecznie więc działanie Piotra wskazuje na jeszcze ważniejszą skałę, którą jest Jezus Chrystus, jedyny prawdziwy fundament dla Kościoła (patrz 1Kor 3:11). Można również wskazać bardzo istotną rolę Piotra w kościele w pierwszym etapie, zanim Jezus powołał Pawła na drodze do Damaszku. Piotr był więc pierwszym przywódcą kościoła, w kluczowym etapie jego formowania się. Nic w Biblii jednak nie sugeruje, że Paweł był następcą Piotra (drugim papieżem), choć ewidentnie przejął palmę pierwszeństwa. To Paweł był apostołem pogan, który wywiódł kościół z łona mozaizmu. Podobnie, nic nie sugeruje w Biblii, aby Piotr był – po spełnieniu swej istotnej roli, opisanej powyżej – kimś, kto ma jakiś wyjątkowy urząd do przekazania. Następcami apostołow byli uczniowie mający już inny urząd – biskupów/prezbiterów – jak np. Tymoteusz, który został następca w Pawła w Efezie. W skrócie, Biblia nic nie uczy o papiestwie, choć uczy o wyjątkowej roli Piotra w historii Kościoła, jako pierwszego wierzącego w Jezusa Chrystusa oraz pierwszego przywódcy w okresie do powołania Pawła.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Anonymus #2007138 | 208.114.*.* 8 cze 2016 16:09

  Alez wlasnie nie piszesz prawdy i w tym rzecz. W ogole wy- protestanci traktujecie Biblie wybiorczo i w tym rzecz. W ogole samo iwo " protestant" wyraza w sobie stanowisko protestu. Przeciw czemu protestujecie? Ptzeciw temy , co bylo do tej pory, co jest stareze. Tym samym przyznajece Kosciolowi Rzymskuemustarszenstwo. Sobor tTrydencki byl odpowiedzia na stanowisko Lutra- o tyn na pewno wiesz. Luter pswiadczyl, ze do zbawienia wystarczy laska , co jest kompletn bzdura, bowiem na laske Boga muso byc odpowiedz czlowieka . Co do prymutu Piotra- wam damklucze, co ustanowicie n ziemi bedzie iw niebie, pas baranki moje, ty jests Petrus, a na tej Skale zbuduje kosciolmoj- wiesz zapewne ze doslownie w podziemiach bazyluki w Rzymie znajduje sie grob sw Piotra.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Anonymus #2004983 | 208.114.*.* 5 cze 2016 12:16

   Udowodnij to

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Anonymus - polski katolik #2004223 | 208.114.*.* 3 cze 2016 19:34

   Pytanie powinno brzmiec: Kiedy Polacy zaczna sluchac Slowa Bozego gloszonego przez polski katolicyzm.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (76)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD