Huraganowy wiatr narobił szkód w lasach regionu

2016-06-03 16:25:09(ost. akt: 2016-06-03 19:26:26)

Autor zdjęcia: mat. RDLP w Olsztynie

Położone na ziemię świerki i brzozy, połamane i poskręcane dorodne sosny – taki widok zastali leśnicy z Nadleśnictw Szczytno i Wielbark na Mazurach. Trwa szacowanie szkód, które wyrządził huraganowy wiatr.
Przez granicę Nadleśnictw Szczytno i Wielbark na Mazurach przeszła potężna burza. Wiatr kładł na ziemię dorodne świerki i brzozy. Mocniej zakorzenione w ziemi stuletnie sosny łamał jak zapałki i skręcał ich pnie.

Nadleśnictwo Szczytno wstępnie szacuje straty na około 8 tys. metrów sześciennych drewna na powierzchni 2,5 tys. ha lasu. Największe straty wystąpiły w południowej części Nadleśnictwa Szczytno na terenie leśnictw: Wesoły Grunt, Łuka, Ciemna Dąbrowa, Nowiny oraz Lipnik.

Są to leśnictwa, które także najsilniej ucierpiały podczas trąby powietrznej w 2008 roku. W Nadleśnictwie Wielbark najmocniej ucierpiał sąsiadujący z Portem Lotniczym w Szymanach stuletni drzewostan sosnowy. Tu też trudno jeszcze mówić o dokładnych stratach, ale będą one liczone najprawdopodobniej w tysiącach metrów sześciennych drewna.
mat. RDLP w Olsztynie

***