Piąty protest pod Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie. Pracownicy wciąż bez pieniędzy za sieć szerokopasmową

2016-05-31 18:10:59(ost. akt: 2016-05-31 15:43:41)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Na środę (1 czerwca) zaplanowano kolejną manifestację firm domagających się zapłaty należnego wynagrodzenia za budowę sieci szerokopasmowej w województwie warmińsko-mazurskim.
Podwykonawcy, którzy twierdzą, że nie dostali wynagrodzenia za pracę przy budowie sieci szerokopasmowej zbiorą się po raz piąty przed Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie. Pikieta rozpocznie się w środę (1 czerwca) o godz. 11.

Spór o pieniądze trwa blisko pół roku. Poprzednie pikiety kończyły się obietnicami ze strony Urzędu Marszałkowskiego i Generalnego Wykonawcy. Żadna z nich nie została zrealizowana - twierdzą organizatorzy protestu.

Poniżej oświadczenie Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz relacje z manifestacji w Olsztynie.


Przypomnijmy, w sprawie oświadczenie wydał Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego:

Ze względu na roszczenia kierowane przez firmy Łączpol sp. z o.o. oraz Elbląskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych sp. z o.o. wobec Województwa Warmińsko-Mazurskiego o zapłatę w związku z pracami wykonywanymi podczas inwestycji „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo warmińsko-mazurskie” Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oświadcza, iż dokonał całkowitego rozliczenia umowy i spłacił wszelkie należności wobec uprawnionych podmiotów.

Spełnienie świadczenia nastąpiło zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Olsztynie X Wydział Cywilny z dnia 10 grudnia 2015 r., w sprawie o sygn. akt X Ns 1376/15 poprzez ważne złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu.

Tym samym nie jest możliwe ponowne spełnienie świadczenia przez Województwo Warmińsko-Mazurskie na rzecz podwykonawców, w tym jak tego żądają podwykonawcy - ze środków własnych.

Pomimo to, mając na względzie kontekst społeczny sporu, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął działania zmierzające do umożliwienia faktycznego przepływu środków pieniężnych na rachunki bankowe podwykonawców. W wyniku porozumienia poczynionego w dniu 19 kwietnia 2016 r. dzięki inicjatywie Zarządu Województwa Strony rozpoczęły i prowadziły negocjacje, w rezultacie których wypracowano prawną koncepcję wypłaty środków pieniężnych podwykonawcom.

W dniu 9 maja 2016 r. podwykonawcy drogą mailową poinformowali zespół negocjacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego, iż podpisanie porozumienia uznają za bezcelowe i zmuszeni są do kontynuowania akcji protestacyjnej oraz uruchomienia innych dostępnych środków mających na celu uzyskania należnego wynagrodzenia.

Dlatego wszelkie informacje podawane przez firmy podwykonawców, iż Województwo Warmińsko - Mazurskie zatrzymało należne im wynagrodzenie należy uznać za całkowicie bezpodstawne, a co więcej naruszające dobre imię Zarządu Województwa.

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego pozostaje nadal w przekonaniu, iż spór można rozstrzygnąć na drodze polubownej, z zastosowaniem norm prawnych i z poszanowaniem prawomocnych orzeczeń sądowych.

***

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robin Hood #2003197 | 93.199.*.* 2 cze 2016 06:59

  Sorki. A ten szerokopasmowy internet to niby gdzie powstał?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2002812 | 79.185.*.* 1 cze 2016 15:09

  A ja proszę Gazetę Olsztyńską o pomoc aby we wsi Bramka gm. Morąg uruchomiono internet. Było już wiele starań i wszystko na nic - internetu jak nie było tak nie ma - dlaczego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. cej #2002771 | 213.73.*.* 1 cze 2016 13:54

  Protestują podwykonawcy, niezwiązani żadną umową z urzędem. Hałasują pod urzędem, bo wiedzą że mogą. Jak zrobią zadymę pod takim Alcatelem to ich przecież ochrona natychmiast 'wyprosi' za pomocą paralizatora i pieprzówki :)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. glob #2002675 | 88.156.*.* 1 cze 2016 10:14

  To jest przykład gdy rządzą złodzieje i aferzyści przecież od dawno wiadomo że złodziej złodzieja nie okradnie tylko szarego obywatela może w końcu za te afery weźmie się CBA i Prokuratura bo takich afer przez ostatnie osiem lat są setki a może nawet tysiące a jak na razie brak winnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Co za BURDEL #2002650 | 5.172.*.* 1 cze 2016 09:21

   JAKIM QRWA PRAWEM GENERALNY WYKONAWCA DOSTAJE CAŁĄ KASĘ GDY WIADOMO ŻE ROBOTY FAKTYCZNIE WYKONALI PODWYKONAWCY ??!! TAK TO JEST JAK ZA PRZEPROWADZANIE INWESTYCJI BIORĄ SIĘ URZĘDNICY...

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)