Budowa nowoczesnego kompleksu wydziałów w Kortowie wstrzymana

2016-05-25 18:29:41 (ost. akt: 2016-05-25 14:31:09)

Autor zdjęcia: mat. prasowe UWM/wizualizacja nowego gmachu WPiA oraz WNS

Nowa siedziba wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie miała powstać tam, gdzie teraz stoi tzw. inkubator. Wszystko jest już gotowe do budowy, ale ministerstwo nie potwierdziło dofinansowania tej inwestycji. — Nie zaniechaliśmy budowy kompleksu, w każdej chwili jesteśmy gotowi ponownie ogłosić przetarg — zapewnia Aleksander Socha, kanclerz UWM.
Pomysł wybudowania nowej siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych w Kortowie powstał kilka lat temu. Pierwotnie obiekt miał stanąć naprzeciwko biblioteki uniwersyteckiej. Swoją siedzibę, oprócz WNS i WPiA, miał mieć w nim także Wydział Nauk Ekonomicznych. Nowe władze uczelni postawiły jednak na inne rozwiązanie.

Jedną z koncepcji było wybudowanie nowego gmachu w miejscu obecnego budynku Wydziału Prawa i Administracji. Uczelnia ogłosiła konkurs na projekt, a najlepszy okazał się pomysł pracowni Jacka Dobielskiego z Mrągowa. Projekt wpisał się w zabytkową architekturę studenckiego kampusu, ponieważ elewacja gmachu przypomina czerwoną cegłę, z której powstało wiele innych budynków w Kortowie.

Ostatecznie projekt budowlany, oparty na planach od Dobielskiego, przygotowało biuro architektoniczne Sosak i Sosak, znanego olsztyńskiego architekta Stanisława Sosaka.

Nowa siedziba wydziałów ma składać z trzech części, budowanych etapami, żeby uniknąć konieczności szukania zastępczego miejsca dla studentów WPiA. Powierzchnia kompleksu ma sięgać ponad 12,5 tys. mkw. Każdy wydział otrzyma po ponad 2 tys. mkw do własnej dyspozycji, oprócz tego ponad 7 tys. mkw ma stanowić część wspólną.

To nie wszystko. Koncepcja zakłada także, że każda z brył obiektu zostanie zróżnicowana pod względem liczby kondygnacji tak, aby nie zasłonić widoku Kortowa od al. Warszawskiej. Między bryłami nowego budynku ma znaleźć się patio, czyli wewnętrzny dziedziniec, pod gmachem planowano zaś budowę niedużego parkingu. Do nowego budynku, z ul. Obrońców Tobruku, miało zostać przeniesione także Studium Języków Obcych (stary budynek SJO miał zostać sprzedany). Ostatecznie, studium ma zostać przeniesione do budynku naprzeciwko siedziby Wydziału Humanistycznego przy ul. Kurta Obitza.

Zakończenie budowy nowoczesnego kompleksu w Kortowie planowano na 30 marca 2018 r., w tym I etapu — do końca marca 2017 r. Koszt tej inwestycji oszacowano na 34,5 miliona złotych netto. Wkład własny uczelni to zaledwie 7,5 mln zł. Pozostałe koszty miały być pokryte z dofinansowania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

— Niestety, nie otrzymaliśmy z ministerstwa potwierdzenia dofinansowania tej inwestycji na ten rok i następny, a bez tego nie możemy rozpocząć budowy — wyjaśnia Aleksander Socha, kanclerz UWM. W czwartek (19 maja) UWM ogłosiło więc, że przetarg na budowę nowej siedziby wydziałów WNS i WPiA został unieważniony.

— Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac i w każdej chwili możemy ponownie ogłosić przetarg. Zapewniam, że nie zaniechaliśmy tej inwestycji — dodaje kanclerz.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad budżetem. Wysłało do wszystkich uczelni w kraju prośbę o przesłanie aktualnych planów inwestycyjnych.


Tak ma wyglądać nowy kompleks w Kortowie:


***

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gg #2002005 | 94.78.*.* 30 maj 2016 22:26

  Chcą się nakraść na przetargach. Po co budować jak za 5 lat ma być 1/3 studentów. W gmachach będzie hulał wiatr.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ichiotiozaur #2000300 | 194.150.*.* 27 maj 2016 14:56

  Gigantomania i szKODnictwo -marotrawstwo publicznych funduszy. UWM w ostatnich latach stracił 30% studentów a prognozy na lata najblizsze są fatalne! W tej sytuacji zwalnniają sie całe budynki puste z braku studenterii a ci kolejne tysiące m2 chcą stawiać ... Po co ? Pieczarkarnie tam założą ? czy może baseny do hodowli mitycznego 'węgorza kortowskiego "? To rozpasanie władz UWM sięga zenitu -takie "saskie ostatki" tej uczelni,oni już nawet nie udają że to NIE jest ich prywatny folwark.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. kurrr #2000219 | 95.160.*.* 27 maj 2016 12:04

  a ja chciałem tam tynkować ściany ,,,,,,,,,,,,,,,

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. BRYK #2000211 | 46.77.*.* 27 maj 2016 11:55

  Studentów jak na lekarstwo, po wydziałach hula wiatr, A ONI KOLEJNE BUNKRY CHCĄ STAWIAĆ.Niech zootechnikę wysadzą z siodła, i będzie buda. W zoologicznym można sprzedawać bez mgr.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Będą kształcić kadry dla KOD-u, PO i Nowoczes #2000020 | 88.156.*.* 26 maj 2016 23:06

  Socjologów, psychologów, filozofów, POlitologów - czyli wykształciuchów - , którzy nic nie potrafia zrobić tylko rozrabiać a chcą mieć klawe życie i sie nie narobic czyli Pasożytów

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (40)