"Muzyczne przeboje kina światowego" w Filharmonii

2016-05-24 08:53:55(ost. akt: 2016-05-25 07:57:01)

Autor zdjęcia: mat. prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W niedzielę 29 maja 2016r., o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii odbędzie się koncert pt. Muzyczne przeboje kina światowego. Solistą koncertu będzie Paweł Kowalski – fortepian, a towarzyszyć mu będzie orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Andrzeja Rozbickiego (Kanada).
W programie koncertu zostanie zaprezentowana słynna kompozycja Richarda Addinsella – „Warsaw Concerto” („Koncert warszawski”) oraz muzyka z filmów: The Cowboy’s, Piraci z Karaibów, Gwiezdne wojny, Lista Schindlera, Harry Potter, Kraina lodu, The Mission, Chicago.

„Warsaw Concerto” Richarda Addinsella (1904-1977) skomponowany został w roku, 1941 jako muzyka do brytyjskiego filmu „Dangerous Moonlight”, którego bohaterem jest polski lotnik – pianista, uczestnik Bitwy o Wielką Brytanię. Spokojna, a w odpowiednich momentach dramatyczna muzyka à la Rachmaninow trafiła w czułą strunę, podbiła serca słuchaczy i „Koncert warszawski”, wydany na płytach, zdobył ogromną popularność, stając się znakiem firmowym angielskiego kompozytora, skądinąd autora muzyki do kilkuset filmów i sztuk teatralnych.

Solista koncertu - pianista Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków W repertuarze ma ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę, od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego. Wykonuje także recitale, gra muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

O Pawle Kowalskim słynni polscy kompozytorzy:
... w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem... – Witold Lutosławski

Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu... – Wojciech Kilar

Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną – Andrzej Panufnik

Andrzej Rozbicki, który poprowadzi orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich urodził się w Lidzbarku Warmińskim. Ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury prof. Władysława Słowińskiego w 1976 r. i Wydział Instrumentalny w klasie fagotu prof. Kazimierza Piwkowskiego w 1977 roku. Studia dyrygenckie kontynuował w Holandii w Maastricht Conservatory u prof. Sefa Pijpersa oraz w USA w Michigan State University. Do Kanady przyjechał w 1985 roku i od tej pory jest gorącym orędownikiem i popularyzatorem polskiej muzyki w Kanadzie i USA, a także inicjatorem i organizatorem wielu spektakularnych przedsięwzięć artystycznych.


29 maja 2016 (niedziela), godz. 18.00, sala koncertowa Filharmonii

Muzyczne przeboje kina światowego

Andrzej Rozbicki (Kanada) – dyrygent
Paweł Kowalski – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie m.in.: Richard Addinsell – „Warsaw Concerto” („Koncert warszawski”) oraz muzyka z filmów: The Cowboy’s, Piraci z Karaibów, Gwiezdne wojny, Lista Schindlera, Harry Potter, Kraina lodu, The Mission, Chicago