Powiatowy Dzień Strażaka

2016-05-22 16:45:49(ost. akt: 2016-05-23 10:23:59)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj (22 maja ) w Janowcu Kościelnym uroczyście obchodzono Dzień Strażaka. Były przemówienia, życzenia, odznaczenia, awanse i nagrody. Nie obyło się również bez pokazowej akcji ratowniczej, rozcinania samochodu i ratowania poszkodowanych.
Uroczystość rozpoczęła się mszą święta odprawioną w kościele w Janowcu Kościelnym. Następnie poczty sztandarowe, pododdziały PSP i OSP na czele z orkiestrą OSP Lidzbark przemaszerowały na boisko w Kucach, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.

Następnie ml. bryg. Paweł Czubkowski złożył meldunek zastępcy Warmińsko-Mazurskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP bryg. Michałowi Kamienieckiemu o gotowości do rozpoczęcia uroczystości.

Wójt gminy Janowiec Kościelny Bożena Grochala przywitała wszystkich przybyłych oraz zaproszonych gości. Podkreśliła, że Święto Strażaka to wyjątkowe święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale także piękną służbę.

- Strażacy zawsze byli przy ojczyźnie i przy ludziach. To ważne świadectwo i lekcja historii dla najmłodszego pokolenia - mówiła Bożena Grochala. - Dzisiaj strażacy nie tylko gaszą pożary, ale usuwają skutki klęsk żywiołowych, pomagają w likwidować skutki katastrof budowlanych, wypadków komunikacyjnych, powodzi - dodała.

Podkreśliła, że to strażacy zawsze przybywają pierwsi na miejsce tragicznego wypadku, pożaru, często narażając swoje życie. Dlatego należą się im podziękowania za każdy dzień służby, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy oraz bezpieczeństwo, które zapewniają.

Na koniec swojego przemówienia wójt Bożena Grochala podziękowała wszystkim gościom, a także sponsorom, bez których ta uroczystość nie miałaby takiej oprawy.

Głos zabrał również komendant Powiatowy PSP w Nidzicy st. bryg. Mariusz Wilamowski, który mówił o tym, że służbę w Komendzie PSP w Nidzicy pełni 48 strażaków i 2 pracowników cywilnych. - Służba strażacka to służba dla społeczeństwa, to niesienie ratunku i pomocy w wypadkach zagrożenia życia i zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska naturalnego - mówił komendant.

Z okazji Święta Strażaka st, bryg. Mariusz Wilamowski złożył serdeczne życzenia i podziękowania strażakom i pracownikom cywilnym za trud, oddanie i poświęcenie służbie. - Słowa uznania i podziękowania za służbę na rzecz na rzecz bezpieczeństwa pożarowego kieruję również do członków OSP. To także wasza społeczna działalność na rzecz ochrony życia, zdrowia ludzi i ich mienia oraz środowiska pozwala mieszkańcom naszego powiatu czuć się bezpiecznie — powiedział Mariusz Wilamowski.

Swoje podziękowania i życzenia strażakom przekazał członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP w Olsztynie Waldemar Szymański, który powiedział, że maj czas uroczystości związanych z patronem strażaków - św. Florianem.

Święto Strażaka to dzień, w którym można oderwać się od dnia codziennego, zapomnieć o kłopotach i codziennej rzeczywistości, która nie jest łatwa. To dzień, który można spędzić z rodziną i przyjaciółmi.

- Wszystkim strażakom życzę, by służba, którą pełnicie była jak najbardziej bezpieczna, byście byli dumni z nowych samochodów, wyremontowanych strażnic, nowych mundurów oraz młodzieży, która wstępuje w szeregi OSP. Życzę również bezpiecznych powrotów z akcji, wsparcia w zespole, dużo życzliwości, pomyślności w życiu rodzinnym i osobistym, mnóstwa przyjaciół i szczęścia - mówił Waldemar Szymański.

Podziękowania i życzenia przekazali także wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska i starosta nidzicki Grzegorz Napiwodzki.

Następnie wręczono strażakom odznaczenia, awanse i nagrody.

Po zakończeniu części oficjalnej strażacy z OSP przeprowadzili pokazową akcję ratowniczą. Nie zabrakło rozcinania samochodu i ratowania poszkodowanych w wypadku samochodowym. Sprawnie przeprowadzona akcja wywarła na widzach duże wrażenie.

Część artystyczną rozpoczęły występy taneczne dzieci, recytacje i śpiew. Uroczystość zakończył występ zespołu "Trio" i zabawa taneczna.

ODZNACZENIA:

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
st. bryg. Mariusz Robert Wilamowski "KP PSP w Nidzicy"

MEDALEM ZŁOTYM „ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ”
bryg. Zbigniew Słupskieg, "KP PSP w Nidzicy"

MEDALEM SREBRNYM „ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ”
mł. bryg. Paweł Krzysztof Czubkowski "KP PSP w Nidzicy"

BRĄZOWĄ ODZNAKĄ „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”
ogn. Krzysztof Lewikowski "KP PSP w Nidzicy"
st. ogn. Krzysztof Pokrzywnicki KP PSP w Nidzicy"

MEDALEM HONOROWYM IM.BOLESŁAWA CHOMICZA zostali odznaczeni:
Tadeusz Hinc
Wiesław Pisarski OSP Janowo

BRĄZOWYM MEDALEM "ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA" odznaczeni zostali:
dh Lubiński Roman OSP Jagarzewo
dh Radzikowski Dawid OSP Szczepkowo Borowe

ODZNAKĄ „STRAŻAK WZOROWY” wyróżnieni zostali:
dh Marta Szczepkowska OSP Szczepkowo Borowe
dh Józef Szczepkowski OSP Szczepkowo Borowe
dh Mateusz Tomaszewski OSP Janowiec Kościelny

ODZNAKĘ „ZA WYSŁUGĘ LAT” nadano:

Odznakę za wysługę X lat nadano:
dh Jarosławowi Wójcickiemu OSP Szczepkowo Borowe

Odznakę za wysługę V lat nadano:
dh Krzysztofowi Gąsiorowskiemu OSP Janowiec Kościelny
dh Robertowi Antczak OSP Janowiec Kościelny
dh Michałowi Szczepkowskiemu OSP Szczepkowo Borowe
dh Piotrowi Suchowiej OSP Janowiec Kościelny
dh Mariuszowi Szczepkowskiemu OSP Janowiec Kościelny

ODZNAKĘ „ZA WYSŁUGĘ LAT” nadano:

Odznakę za wysługę V lat nadano:
dh Marcinowi Głuszek
dh Dawidowi Szymańskiemu


AWANSE:
I.Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji . nadał stopień:
młodszego brygadiera st. kpt. Pawłowi Czubkowskiemu

II. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:
ASPIRANTA mł. asp. Marcinowi Gołębiewskiemu
ASPIRANTA. asp. Maciejowi Nykiel

III. Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie nadał stopnie:
OGNIOMISTRZA:
- mł. ogn. Leszkowi Krajewskiemu
MŁODSZEGO OGNIOMISTRZA:
- st. sekc. Michałowi Dwórznikowi
- st. sekc. Mariuszowi Madej
- st. sekc. Marcinowi Wesołowskiemu

STARSZEGO SEKCYJNEGO:
- sekc. Zbigniewowi Smolarczyk

SEKCYJNEGO:
- st. str. Daniela Pisarskiego
wyższe stopnie służbowe."

IV. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy nadał stopień:
STARSZEGO STRAŻAKA
- str. Tomaszowi Lesińskiemu
- str. Marianowi Szpakowskiemu

V. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przyznał dyplom za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo – gaśniczych
kpt. Dariuszowi Jankowskiemu
.
VI. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznano
NAGRODĘ PIENIĘŻNĄ asp. sztab. Andrzejowi Osowskiemu

VII. Decyzją Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego za zaangażowanie i wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz osiągnięte wyniki w służbie przyznano
NAGRODĘ PIENIĘŻNĄ mł. bryg. Pawłowi Czubkowskiemu


VIII. Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Janowcu Kościelnym przyznał statuetki za wieloletni czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych następującym osobom:
dh Józefowi Grzemskiemu
dh Janowi Golębiewskiemu
dh Romanowi Jabłonowskiemu
dh Markowi Grzemskiemu
dh Leszkowi Wińskiemu
dh Andrzejowi Miecznikowskiemu


IX. W związku z organizacją plebiscytu przez Gazetę Olsztyńską i Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP na najpopularniejszą jednostkę OSP w powiecie nidzickim w drodze głosowania wyłoniono następujące najpopularniejsze jednostki OSP:
I miejsce zajęła jednostka OSP Frąknowo
II miejsce zajęła jednostka OSP Napiwoda
III miejsce zajęła jednostka OSP Szkotowo