Drogi mają być budowane taniej, szybciej i we właściwej technologii

2016-05-19 12:58:00(ost. akt: 2016-05-19 12:59:23)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Robimy wszystko, by przyspieszyć realizację projektów kolejowych i drogowych - powiedział we wtorek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zapowiedział projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć proces inwestycyjny.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zdiagnozowało problemy w procesie inwestycyjnym. - Zdiagnozowaliśmy miejsca, które powodują, że przygotowanie projektu inwestycji, całego procesu budowy, trwa ponad dwa lata. Mamy nadzieję na jego przyspieszenie. Jednym z wyzwań jest także współpraca z wojewodami. To często w urzędach wojewódzkich wydawane są decyzje dotyczące realizacji inwestycji drogowych czy kolejowych. Tutaj liczymy na bardzo bliską współpracę. W przyszłym tygodniu zapraszamy wojewodów, ich urzędników, wskazujemy im na miejsca, które blokują inwestycje - podkreślił Adamczyk.

Wspomniał, że MIiB wznowiło prace nad wieloletnim programem utrzymaniowym infrastruktury kolejowej. Szef resortu poinformował także, że powołany został zespół, który zajmuje się optymalizacją kosztów budowy autostrad i dróg ekspresowych. - To jest zapowiadane przez z nas działanie i ono jest już na ukończeniu. Został powołany zespół, złożony z ekspertów tak resortowych, jak i ze strony społecznej. Przedstawimy na dniach propozycję optymalizacji budowy autostrad, dróg ekspresowych w Polsce - wskazał Adamczyk. I dodał: - Można budować drogi taniej, szybciej i we właściwej technologii.