NIK: dane Polaków w systemach państwowych zagrożone atakiem hakerów

2016-05-18 08:47:58(ost. akt: 2016-05-18 08:49:52)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: PK

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kolejną inspekcję systemów bezpieczeństwa elektronicznego poszczególnych systemów i programów państwowych, przechowujących dane Polek i Polaków. Tak jak w 2015 roku, tak i teraz wykryto szereg nieprawidłowości, które narażają badane jednostki na cyberatak ze strony hakerów.
To kolejna z kontroli NIK dotyczących obszaru bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych i przechowywanych w nich danych. Przypomnijmy, że 2015 r. NIK wykazała, że państwo polskie nie jest przygotowane do walki z zagrożeniami występującymi w cyberprzestrzeni.

Dlatego też w tym roku postanowiono ponownie przyjrzeć się, jak bezpieczne są dane znajdujące się w wybranych systemach informatycznych, mających istotne znaczenie dla funkcjonowania państwa.


Niestety, wnioski z tej kontroli są alarmujące. Stosowane przez skontrolowane podmioty państwowe systemy ochrony danych nie zapewniają ich bezpieczeństwa. Działania realizowane w celu jego zapewnienia, są prowadzone opieszale, bez z góry przygotowanego planu, a środki przeznaczane na ten cel są niewystarczające. W efekcie istnieje ryzyko, że działanie istotnych dla funkcjonowania państwa systemów teleinformatycznych zostanie zakłócone, a dane w nich się znajdujące trafią w niepowołane ręce.

Więcej o przeprowadzonej kontroli i wnioskach na stronie NIK >>> NIK o bezpieczeństwie danych