Jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Mrągowie
2016-05-13 20:35:27(ost. akt: 2016-05-18 11:07:03)
13 maja odbyły się Centralne Uroczystości Święta Dzieci Wojny oraz obchody 15-tej rocznicy powstania Oddziału SDW w Mrągowie. Ceremonii towarzyszyło oficjalne odsłonięcie tablic "Ronda Dzieci Wojny" na ul. Wolności.
Mrągowski oddział SDW, który jest zaliczany do czołówki prężnych i aktywnych oddziałów krajowych, powstał w 2001 roku.
Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza w kościele św. Wojciecha, po której udano się na rondo przy ul. Wolności, gdzie dokonano oficjalnego odsłonięcia tablic z nadaną 25 lutego br. nazwą "Rondo Dzieci Wojny". Następnie upamiętniono Dzieci Wojny składając kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczpospolitej na placu Lotników Polskich.
Oficjalne obchody 15-lecia SDW w Mrągowie zakończyła uroczystość w sali widowiskowej CKiT, będąca okazją do przypomnienia historii Dzieci Wojny, podziękowań dla władz samorządowych, życzeń dla członków mrągowskiego oddziału oraz do wręczenia odznaczeń oraz dyplomów zasłużonym członkom oraz sympatykom stowarzyszenia.
- W wyniku trwającej 2070 dni okupacji niemieckiej śmierć poniosło ponad 2 mln. dzieci polskich. Ponad 200 tys. odebrano rodzicom,część z nich poddano germanizacji, ok. 170 tys zaginęło bez wieści. Dzieci polskie ginęły podczas działań i wydarzeń wojennych w więzieniach i obozach zagłady. Były mordowane w katowniach gestapo, w „szpitalach” były poddawane pseudomedycznym eksperymentom. Ginęły także w czasie wykonywania ciężkiej i nieludzkiej pracy fizycznej, umierały z głodu, zimna, szykan i poniewierki. Dziękuję lokalnym władzom samorządowym za pamięć i szacunek wobec wszystkich Dzieci Wojny, także tych którym udało się wojnę przeżyć. Pomnik "Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP" oraz nadanie rondu im. Dzieci Wojny to lokalne, patriotyczne ewenementy na skalę kraju - powiedział Zygmunt Rosleń, prezes zarządu. - Dzisiejszy dzień jest dla nas wielkim świętem - dodał.
W uroczystościach udział wzięli Romuald Srokowski i Bogdan Runowski, przedstawiciele ZG Łódź; Ewa Sapka-Pawliczak, koordynator zespołu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (Urząd Marszałkowski), Julian Osiecki, wiceprzewodniczący Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego; Antoni Karaś, Tomasz Witkowicz, Tadeusz Orzoł, Andrzej Badurek, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz zaproszeni goście, członkowie i przyjaciele mrągowskiego SDW.
O stronę artystyczną zadbały zespoły Iskierka Nadziei z Piecek, Uśmiech z MUTW w Mikołajkach oraz Grupa Biesiadna z MUTW w Mrągowie.
Czytaj e-wydanie
![](https://m.wm.pl/gofiles/GOOL_01.jpg)
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
niekatoliczka #1992583 | 83.6.*.* 14 maj 2016 13:23
a ksiądz to tam przepraszam po co był?
odpowiedz na ten komentarz