Dzień Strażaka w Olsztynie. Niech żałuje ten, kto się nie wybrał!

2016-05-08 14:55:42(ost. akt: 2016-05-09 09:09:26)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

W niedzielę na placu Solidarności odchodzono Dzień Strażaka, było mnóstwo atrakcji i edukacji. Niech żałuje ten, kto się nie wybrał.
Strażacy z Warmii i Mazur zaprosili mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Strażaka. Festyn odbył się na placu Solidarności. W tym roku olsztyńska straż pożarna kończy 135 lat.

Podczas obchodów Dnia Strażaka uczestnicy mogli obejrzeć pokazy strażackie, a najmłodsi mogli założyć strażacki hełm i strój gaśniczy oraz wziąć udział w grach i konkursach. Festyn miał też charakter edukacyjny zaprezentowane zostały zasady bezpiecznego zachowania się w domu i na drodze.


Przed sceną mogliśmy obejrzeć pozorowany wypadek, podczas którego strażacy pytali najmłodszych, jak się zachować, kiedy jesteśmy jego świadkami.

Maluchy mogły też dać upust swojej wyobraźni i namalować coś strażackiego na papierze drukarskim. W tym czasie rodzice mogli obejrzeć widowiskowe zawody Strażacki Twardziel 2016. Konkurencje dotyczyły m.in. przeciągania węży, holowania ciężkiego manekina i wykorzystania pięciokilogramowego młota. Strażacy wystąpią w ciężkim umundurowaniu bojowym z aparatem powietrznym na plecach.


W trakcie festynu poznaliśmy również laureatów naszego plebiscytu na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, a przedstawicielom ich jednostek wręczyliśmy nagrody i wyróżnienia. Wyłonimy ponadto najpopularniejsze OSP, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, oraz te, które nie znajdują się w KSRG.


Dla tych jednostek nagrody i wyróżnienia ufundował marszałek województwa, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i zarząd oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie, który objął patronat nad plebiscytem.

Wśród jednostek zarejestrowanych w KSRG pierwsze miejsce zajęła OSP Lipica w powiecie bartoszyckim, na dwóch kolejnych miejscach znaleźli się strażacy z powiatu mrągowskiego, odpowiednio Grabowo i Krutyń.

OSP Rudzienice w powiecie iławskim zajęła pierwsze miejsce wśród jednostek, które nie są zarejestrowane w KSRG. Kolejne miejsca przypadły strażakom z Lorek w powiecie nowomiejskim i Wójtówka w powiecie olsztyńskim.

Zwycięzców w poszczególnych powiatach regionu prezentujemy w specjalnym dodatku w poniedziałkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Czytaj e-wydanie

Mateusz Przyborowski