Na dniu strażaka atrakcji nie zabraknie

2016-05-06 17:47:05(ost. akt: 2016-05-06 17:48:18)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W niedzielę na pl. Solidarności w Olsztynie strażacy z Warmii i Mazur będą obchodzić swoje święto. Będą niezwykłe strażackie zawody i rodzinny festyn. Rozstrzygniemy też nasz plebiscyt na najpopularniejsze ochotnicze straże pożarne.
Dzień Strażaka to nie tylko wspólne świętowanie z mieszkańcami regionu. To także okazja, by nagrodzić naszych lokalnych bohaterów. Tak będzie również w niedzielę. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podczas uroczystej akademii zostaną wręczone odznaczenia, awanse i wyróżnienia służbowe strażakom, którzy służą zarówno w komendach Państwowej Straży Pożarnej, jak również w ochotniczych strażach pożarnych.

Nie przesadzimy również stwierdzeniem, że lista wyróżnionych jest wręcz imponująca. Sześciu strażaków z Warmii i Mazur otrzyma Brązowy Krzyż Zasługi, czterech Medal Brązowy za Długoletnią Służbę, 22 srebrne medale, a jeden strażak Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Przyznane zostaną ponadto brązowe, srebrne i złote odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, złote znaki związku i Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza. Aż 21 strażaków Państwowej Straży Pożarnej otrzyma awanse służbowe, a dziesięciu specjalne dyplomy od komendanta głównego PSP.

Ta najbardziej uroczysta część obchodów Dnia Strażaka w Urzędzie Wojewódzkim rozpocznie się po złożeniu kwiatów pod pomnikiem strażaków poległych w akcji przy Komendzie Wojewódzkiej PSP, mszy świętej kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. To nie będzie jednak ostatni punkt uroczystości. O godz. 13 na placu Solidarności rozpocznie się strażacki festyn rodzinny. — Chcemy, żeby mieszkańcy byli z nami w tym dniu, dlatego zapraszamy całe rodziny — mówi Krzysztof Pardo, rzecznik KW PSP w Olsztynie.

I zapewnia, że atrakcji nie zabraknie. Uczestnicy obejrzą pokazy strażackie, odbędą się gry i konkursy dla najmłodszych, którzy dodatkowo będą mogli założyć strażacki hełm i strój gaśniczy. W trakcie festynu zaprezentowane zostaną zasady bezpiecznego zachowania się w domu i na drodze. — Zaprezentujemy przed sceną pozorowany wypadek, zapytamy dzieci, jak się zachować, kiedy jesteśmy jego świadkami, natomiast rodzice będą musieli wszystkie ich polecenia wykonać — tłumaczy Krzysztof Pardo. I dodaje: — Pokażemy też, jak prawidłowo ugasić palącą się patelnię z rozgrzanym olejem.

Nie lada gratką będą ponadto, po raz pierwszy organizowane w naszym regionie, zawody sportowe pod hasłem „Strażacki Twardziel 2016”. Konkurencje będą dotyczyły m.in. przeciągania węży, holowania ciężkiego manekina i wykorzystania 5-kilogramowego młota. Strażacy wystąpią w ciężkim umundurowaniu bojowym z aparatem powietrznym na plecach.

Na pl. Solidarności poznamy także laureatów plebiscytu „Gazety Olsztyńskiej” na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną we wszystkich 19 powiatach regionu, a przedstawicielom ich jednostek wręczymy nagrody i wyróżnienia. Wyłonimy ponadto najpopularniejsze OSP, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, oraz te, które nie znajdują się w KSRG. Dla tych jednostek nagrody i wyróżnienia ufundował marszałek województwa, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i zarząd oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie, który objął patronat nad plebiscytem.
Na koniec przypomnijmy, że w tym roku olsztyńska straż pożarna kończy 135 lat. A o randze niedzielnych obchodów Dnia Strażaka na Warmii i Mazurach niech świadczy fakt, że zaproszeni zostali m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji, komendant główny PSP, wojewoda, marszałek, prezydent Olsztyna, a także przedstawiciele władz samorządowych, szefowie i komendanci PSP oraz służb współdziałających z PSP.

Mateusz Przyborowski