Jezioro — przejścia nie ma. Właściciele gruntów nielegalnie odgradzają dostęp do jezior

2016-05-06 07:00:01(ost. akt: 2016-05-05 16:54:34)

Autor zdjęcia: ZW

Właściciele gruntów zlokalizowanych przy jeziorach zagradzają dostęp do wody, często budują też nielegalne pomosty. Obecne przepisy prawa nie są wystarczające, aby przerwać taką praktykę — uważa Najwyższa Izba Kontroli. Kontrolerzy NIK ustalili, że przy utrzymaniu dotychczasowej częstotliwości kontroli, sprawdzenie przestrzegania zakazu grodzenia linii brzegowej na wszystkich jeziorach zajmie skontrolowanym zarządom... 18 lat.
O tym, że lubimy się odgradzać od innych świadczy las parawanów na nadmorskich plażach. Sytuacja nie wygląda lepiej nad jeziorami, gdzie coraz częstszym widokiem są bramy, siatki i mury. Konstrukcje często postawione nielegalnie. Sprawa jest na tyle poważna, że do zbadania sprawy włączyła się Najwyższa Izba Kontroli.

Kontrolerzy zarzucają zarządcom publicznych jezior brak zainteresowania i dbałości o powierzony majątek. Według NIK, niemal nie korzystają oni z prawa do inwentaryzacji, rzadko kontrolują stan linii brzegowej, a zlokalizowane samowole budowlane likwidują incydentalnie i nieskutecznie. Wykorzystuje to część właścicieli nieruchomości położonych nad jeziorami i nielegalnie grodzi dostęp do jezior, uniemożliwiając obywatelom swobodne korzystanie z plaż i terenów przybrzeżnych jezior należących do Skarbu Państwa.

Przeprowadzone przez kontrolerów NIK oględziny fragmentów linii brzegowej 25 jezior wykazały aż 75 przypadków grodzenia linii brzegowej jezior w sposób uniemożliwiający przejście brzegiem jeziora. Ustalenia kontroli wskazują, że zdarzają się przypadki, że ogrodzenia wzniesione przez właścicieli posesji przylegających do jeziora „wchodzą” w głąb lustra wody nawet na kilka metrów (m.in. nad jeziorami Drawsko, zachodniopomorskie, Inulec, warmińsko-mazurskie, czy Sępoleńskim, kujawsko-pomorskie).

Kontrolerzy NIK ustalili, że przy utrzymaniu dotychczasowej częstotliwości kontroli, sprawdzenie przestrzegania zakazu grodzenia linii brzegowej na wszystkich jeziorach zajmie skontrolowanym zarządom 18 lat.

Obecnie prawo przewiduje karanie wyłącznie osób grodzących linię brzegową jezior, jednak karalność tego czynu przedawnia się po upływie roku od popełnienia. Nie jest natomiast karalne uniemożliwianie przejścia brzegiem jeziora, co negatywnie wpływa na skuteczność działań zmierzających do likwidowania istniejących grodzeń. Nie można bowiem ukarać ani poprzez zagrożenie karą wyegzekwować od właścicieli posesji likwidacji grodzeń, jeśli zostały one wzniesione na gruntach prywatnych przed laty, np. przez wcześniejszych właścicieli nieruchomości.

NIK sugeruje, aby wprowadzić rozwiązania prawne gwarantujące sprawne i skuteczne uregulowanie stanu prawnego jezior należących do Skarbu Państwa. Dodatkowo należałoby ustalić przepisy umożliwiające organom administracji publicznej wyegzekwowanie od władających gruntami przyległymi do jezior zlikwidowania przeszkód uniemożliwiających przejście wzdłuż linii brzegowej.

***


Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polak #1991004 | 89.228.*.* 12 maj 2016 09:00

  Pracuje w markecie zagranicznym za 1700zł, żona w Polskiej Państwowej placówce za niecałe 1400zł. Mamy jedno dziecko, nie przysługuje mi 500+. Marzymy o własnym mieszkaniu lecz nas nie stać w Polsce. Nie chcemy nigdzie wyjeżdżać i błaźnić się za chlebem za granicą. Jestem Polakiem i dumny jestem z tego powodu. Pytam się POLSKO !!??? Czy ty dalej jesteś POLSKĄ ??!!! Krajem rządzą złodzieje. Nie mówię tu o żadnej partii i nie wyróżniam nikogo. WSZYSCY WY JESTEŚCIE ZŁODZIEJAMI W RZĄDZIE. Na rowery wsiadać gnoje a nie limuzynami się wozicie do swoich pięknych domów z naszych podatków. Bieda ma się dobrze w kraju bo kradniecie NASZE pieniądze ciężko zarobione. Ja nie wyjadę nigdy bo kocham kraj i Polaków. Was wszystkich złodziei w Rządzie nigdy nie nazwę POLAKAMI. Jesteście złodziejami, niszczycie wszyscy ten piekny kraj. Bóg was będzie sądził sprawiedliwie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wedkarz #1990362 | 82.177.*.* 11 maj 2016 08:41

  To samo dzieje się z dostępem do Zalewu Wiślanego w miejscowości Różaniec na byłej drodze gdzie był dobry dojazd postawiono szlaban.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ya #1990157 | 83.9.*.* 10 maj 2016 20:17

  Wystarczy podciągnąć to pod samowolę budowlaną i problem rozwiązany

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. mazur #1989036 | 188.146.*.* 8 maj 2016 19:37

  czytając poniższe wpisy odnoszę wrażenie że Polska to jednak bardzo prymitywny kraj.... ludzi malutkich prymitywnych których hejt unosi na wyżyny intelektu. Przeczytałem sobie wpisy na pozostałych "forach" widzę ze jest podobnie. Smutny obraz sfrustrowanych obywateli...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. obi #1988348 | 31.135.*.* 7 maj 2016 07:34

  To jeb....warszawka plebs.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)