Z młodzieżą o religii

2016-04-16 10:13:55 (ost. akt: 2016-04-16 10:22:50)
www.pixabay.pl

www.pixabay.pl

Autor zdjęcia: mm

Duchowość jest nieodzownym elementem naszego człowieczeństwa. Bez względu na to czy jesteśmy wyznawcami jednej z wielu religii czy też ateistami, pozostajemy istotami uduchowionymi. Mimo wszystko w ciągu ostatnich lat Kościół traci wyznawców. Młodzi ludzie przestają się utożsamiać z religią, uważają że jest im nie po drodze z tradycyjnymi kanonami wiary, poszukują swojej nieskrępowanej, wolnej duchowości.
Według raportu opublikowanego przez Radę Monitoringu Społecznego pt. "Diagnoza społeczna 2015", do najmniej religijnych województw można zaliczyć: zachodniopomorskie, łódzkie, warmińsko–mazurskie i lubuskie. Najbardziej religijne grupy ludności to: kobiety, osoby starsze w wieku 60 lat, mieszkańcy wsi, renciści, emeryci oraz osoby z podstawowym wykształceniem i średnio zamożni wskazują eksperci w opublikowanym raporcie.

Najniższymi wskaźnikami religijności charakteryzują się mężczyźni, osoby w wieku do 34 lat, mieszkańcy największych miast, gdzie ponad połowa w ogóle nie chodzi do kościoła, a także osoby najlepiej wykształcone i najzamożniejsze, bezrobotni, pracownicy sektora prywatnego i przedsiębiorcy.

Dlaczego tak się dzieje?
Młodzi odchodzą nie tyle od Boga, co od wzorca proponowanego przez instytucję kościelną. Gdzie młodzi ludzie kierują swoje kroki gdy potrzebują pomocy? Gdzie leży problem w kontaktach młodzieży z kościołem?

Swoimi przemyśleniami podzielili się z nami uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miasta.

— Moim zdaniem obecnie wśród młodzieży przeważa stwierdzenie, że chodzenie do kościoła jest tandetne i nienowoczesne — mówi uczeń LO w Węgorzewie.— Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, a czasami strachu. Jeżeli ktoś nawet nie zobaczy jak tam jest, to jak mu się może spodobać? Często się zdarza, że ktoś nie znalazł dla siebie dobrego miejsca w Kościele, co za tym idzie źle się w nim czuje. W takiej sytuacji należało by poszukać dla siebie innego miejsca. Może innej parafii, może innego spowiednika? Do Kościoła młodzież przyciągają na pewno charyzmatyczni i mądrzy księża, dobre rekolekcje, miła atmosfera, jak również fajna oprawa mszy.

— Ja osobiście sądzę, że przyczyną odstraszania młodzieży jest globalizacja — mówi radna z MRM. — Coraz więcej młodych uważa, iż Bóg nie jest im w niczym potrzebny, bo mają internet, znajomych i pieniądze, które przeważają wszystko. Oczywiście są też walory kościołów. Wiele osób integruję się coraz bardziej z księżmi. Jakieś spotkania, wycieczki. U nas są to na przykład Katolickie Spotkania Młodzieży.

— Jestem ministrantem od 10 lat — podsumowuje jeden z radnych Młodzieżowej Rady Miasta.— Nie wyobrażam sobie życia bez Boga, kościoła. Kościół imponuje mi swoją tradycją, obrzędami ale również oddaniem się dla Boga. Są również minusy. Główny, który mnie razi jest mieszanie się księży oraz hierarchów kościelnych do życia politycznego.

— Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że kościół coraz bardziej odstrasza od siebie ludzi — mówi młoda radna. — Cała ta instytucja za bardzo miesza się do polityki. To wszystko jest zbyt "rozdmuchane". Jestem osobą wierzącą, praktykującą, ale gdy widzę co dzieje się ze współczesnym kościołem, to ogarniają mnie wątpliwości. Wszystkie te skandale z udziałem księży odstraszają nie tylko mnie, ale całe młode pokolenie. Uważam też, że księżom zbyt zależy na wartościach materialnych. Patrząc na to jakimi jeżdżą samochodami i w jakich domach mieszkają, ciężko mi uwierzyć, że służą Bogu.

Cały artykuł do przeczytania we wczorajszym wydaniu "Węgorzewskiego Tygodnia" (mm)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknijKomentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marek woszczyna #2738803 | 37.47.*.* 28 maj 2019 05:49

  Ludzie lubią być oszukiwani -to dla mich wymyślono religię. MW

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 2. Brawo Sekielscy ! #2734779 | 5.173.*.* 19 maj 2019 21:38

  O pedofili powinni z młodzieżą pomówić. Prokuratorzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (40) odpowiedz na ten komentarz

 3. Rodzic #2724511 | 5.173.*.* 29 kwi 2019 19:52

  Powinni się trzymać z daleka od dzieci. To skandal, że kler ma wstęp do szkół. Nasze dzieci są zagrożone !

  Ocena komentarza: warty uwagi (51) odpowiedz na ten komentarz

 4. watykańskim okupantom mówimy "NIE" #2720546 | 94.254.*.* 22 kwi 2019 21:05

  Tak jak nowotwór toczy organizm, tak kler toczy zdrowe społeczeństwo ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (63) odpowiedz na ten komentarz

 5. Walenie w dzwony tex #2604630 | 5.173.*.* 18 paź 2018 06:20

  Ktoś zapomniał, że kler nie płaci podatków, pasożytuje na naiwności emerytów i gorzej wykształconych, wepchnął się do szkół. Pazwerność i obłuda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (38) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)