130 lecie Gazety Olsztyńskiej! Już w sobotę specjalne wydanie i tort

2016-04-12 14:36:35 (ost. akt: 2016-04-19 11:20:49)

Autor zdjęcia: GO

16 kwietnia 1886 roku ukazał się pierwszy numer „Gazety Olsztyńskiej”. Z tej okazji w sobotę ukaże specjalne wydanie Gazety, a czytelników zapraszamy na tort i wspomnienia.
W pierwszym wydaniu w słowie do czytelników ojcowie „Gazety Olsztyńskiej” napisali: „Spowodowani chęcią pracowania wokół oświaty Ludowej a ufając w pomoc Boską i licząc na poparcie ze strony ludzi dobrej woli, odważyliśmy się na wydawanie niniejszego pisemka”. Działo się to 130 lat temu. Od tamtego czasu ukazały się tysiące wydań Gazety, która kiedyś pomagała Warmiakom mówiącym po polsku oprzeć się fali germanizacji, trwać w polskości, a dziś po prostu dociera z wieściami z różnych zakątków regionu.

— W domu zawsze była Gazeta — wspomina Irena Lebiecka z Olsztyna, jedna z naszych wiernych czytelniczek. — Czytam, prenumeruję od lat.. oj, już wielu, wielu lat — śmieje się olsztynianka.
Pani Irena lekturę Gazety zaczyna od ostatnich stron.
 — Od sportu — mówi. — Może dlatego, że sama kiedyś trochę trenowałam lekkoatletykę i to nawet z niezłymi wynikiem.

Pani Irena nie wyobraża sobie dnia bez lektury „Gazety Olsztyńskiej”.
 — To już nawyk — uważa. — Czasami, kiedy nie mogę spać, schodzę w nocy na dół, do skrzynki pocztowej, gdzie czeka na mnie już poranne wydanie Gazety.
 I czytam. I tak już zostanie — podkreśla. — Mam internet, mogłabym czytać wydanie elektroniczne, ale ja lubię poczuć gazetę, dotknąć papier, nawet pobrudzić ręce farbą drukarską. Wtedy czuję, że czytam.

Z okazji jubileuszu w najbliższą sobotę, 16 kwietnia, ukaże się specjalny numer „Gazety Olsztyńskiej”, a w nim historia Gazety, losy jej twórców, rozmowy z ciekawymi ludźmi o Gazecie. Piękny jubileusz bez tortu? Nic podobnego. Już dziś zapraszamy wszystkich na Targ Rybny, gdzie o godzinie 13 przy Domu „Gazety Olsztyńskiej” pokroimy wielki tort. Nie zabraknie też pamiątkowego zdjęcia.

am