Projekt kandydatów do Sejmu Dzieci i Młodzieży: "Dzień w muzeum - Działdowo znane i nieznane" [zdjęcia, film]

2016-04-10 15:35:16(ost. akt: 2016-04-10 15:43:04)

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów akcji

W tym roku Kancelaria Sejmowa organizuje XXII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, której temat brzmi: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Dwoje uczniów, Aleksandra Grędzińska oraz Kacper Anaczkowski, z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Działdowie reprezentujący Zespół Szkół nr 1 w Działdowie ubiegają się o mandaty poselskie.

W ramach zadania rekrutacyjnego, podzielonego na 5 etapów, młodzież przeprowadziła akcję „Dzień w muzeum – Działdowo znanie i nieznane”. Pierwszy etap zadania polegał na znalezieniu miejsca pamięci historycznej. Uczniowie postawili na działdowskie Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, ponieważ jest to jedyne muzeum w Polsce o takiej tematyce, ale również, dlatego że w 2014r. zostało laureatem 4. edycji plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego przez redakcję National Geographic Traveler.

Podczas realizacji drugiego etapu młodzież zbadała, czy wybrane miejsce pamięci znajduje się w różnych publikacjach papierowych i elektronicznych. Trzeci etap to sprawdzenie, czy wybrany obiekt jest obecny w świadomości lokalnej. By to sprawdzić młodzi w dniach 30.03-02.04 przeprowadzili badanie – ankietę podaj dalej w: Starostwie Powiatowym, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz miejscowych sklepach. Ankieta podaj dalej to metoda badawcza pozwalająca na zbadanie wiedzy szerokiej grupy osób.

Ankietowani odpowiadali na 3 pytania zamknięte oraz 2 pytania otwarte:
1. Czy słyszał/a Pan/i o jakimkolwiek muzeum w Działdowie?
2. Jak nazywa się to muzeum?
3. Gdzie mieści się to muzeum?
4. Czy odwiedził/a Pan/i to muzeum?
5. Czy to muzeum można nazwać miejscem pamięci?

Łącznie w ankiecie wzięło udział aż 92 respondentów. Dzięki przeprowadzonemu badaniu młodzież dowiedziała się, że 83,7% badanych wie, że w Działdowie znajduję się muzeum, lecz tylko 53,26% było w muzeum. Podsumowując ankietę, młodzi aktywiści wyciągnęli wnioski i przeszli do przedostatniego etapu zadania rekrutacyjnego, czyli zaplanowania działań. Uczniowie uznali, że najciekawszym sposobem na zaistnienie i długie pozostanie w świadomości społeczności lokalnej jest przeprowadzenie akcji pt.: „Dzień w muzeum – Działdowo znane i nieznane”. Sporządzając harmonogram, licealiści uwzględnili najmłodszych mieszkańców miasta – przedszkolaków, jak i starszych – dorosłych. By przeprowadzić działanie na terenie muzeum, młodzież musiała uzyskać zgodę dyrektora Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, dr hab. Kazimierza Grążawskiego. Dyrektor był bardzo otwarty na pomysły młodych i zgodził się na przeprowadzenie akcji. Następnie uczniowie przygotowywali materiały potrzebne do warsztatów oraz zwrócili się z prośbą do Henryka Jabłońskiego, emerytowanego nauczyciela historii Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie i wielkiego pasjonata historii regionu, o przeprowadzenie wykładu dla dorosłych. Kolejnym krokiem było opracowanie plakatów i zaproszeń promujących działanie oraz ich kolportowanie. Piąty etap zadania rekrutacyjnego polegał na realizacji zaplanowanych działań. Akcja „Dzień w muzeum – Działdowo znane i nieznane” odbyła się w piątek - 8 kwietnia. Rankiem odbyły się warsztaty dla grupy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3. Przedszkolaki dowiedziały się, kim byli rycerze, czym charakteryzują się zamki. W ramach zabawy słowno-ruchowej dzieci nauczyły się krótkiej rymowanki, na koniec miały możliwość przymierzenia czapek, wianków i koszuli średniowiecznych oraz mogły pooglądać drewniane miecze. W południe zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bronisława Malinowskiego w Działdowie. Dzieci rozmawiały o ideale rycerza oraz o kodeksie rycerskim. Tworząc wzór współczesnego rycerza, szóstoklasiści doszli do wniosku, że rycerzem XXI w. są: wolontariusze, ludzie pomagający i broniący słabszych oraz patrioci. Uczniowie szkoły podstawowej po odbytych warsztatach zwiedzili muzeum. Pod koniec dnia miał miejsce wykład Henryka Jabłońskiego dla dorosłych. Podczas wystąpienia panowała zupełna cisza, słuchacze z zapartym tchem słuchali o historii Działdowa oraz o lokalnych aktywistach okresu międzywojennego.

Podjęte działania mające na celu dostanie się do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostarczyły Kacprowi i Oli oraz ich opiekunowi, Jakubowi Sontowskiemu - nauczycielowi geografii Zespołu Szkół nr 1 w Działdowie, wiele radości. Podczas realizacji projektu młodzież nauczyła się wielu nowych rzeczy oraz nabrała wielu doświadczeń przydatnych w dorosłym życiu.


Aleksandra Grędzińska, Kacper Anaczkowski

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna