Karta rowerowa ma być obowiązkowa. Rowerzyści nie znają przepisów ruchu drogowego? Zagłosuj w sondzie!

2016-04-09 16:30:00 (ost. akt: 2016-04-09 17:22:40)

Autor zdjęcia: mat. arch. GO/WB

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje rozwiązania, które mają zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem rowerzystów. Jedną z koncepcji jest wprowadzenie wymogu posiadania karty rowerowej dla osób, które nie posiadają prawa jazdy. Zmiana ma zagwarantować lepszą znajomość przepisów ruchu drogowego wśród tej grupy użytkowników dróg.
- Będę chciał użyć wszelkich dostępnych narzędzi prawnych i edukacyjnych, które zagwarantują, że rowerzyści poruszający się po drogach publicznych będą kompleksowo znali przepisy ruchu drogowego, co potwierdzi np. egzamin na kartę rowerową. Muszą oni mieć przekonanie, że warto je przestrzegać dla zagwarantowania sobie i innym bezpieczeństwa na drodze - powiedział minister Andrzej Adamczyk w wypowiedzi dla Dziennika Gazety Prawnej.

Obecnie kartę rowerową muszą mieć dzieci i młodzież do lat 18. Dorośli są z tego obowiązku zwolnieni.

Jak podkreśla MIB, żadne z planowanych zmian nie będą wprowadzane przeciwko uczestnikom ruchu drogowego, ale ze względu na ich bezpieczeństwo.

Czy obowiązek posiadania karty rowerowej i tym samym zdanie egzaminu ze znajomości przepisów ruchu drogowego Waszym zdaniem jest konieczne? Zapraszamy do udziału w sondzie!


***
Jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie liczba wypadków z udziałem rowerzystów w porównaniu rok do roku (2015/2014) spadła, jednak wzrosła liczba wypadków, w których rowerzyści byli sprawcami.
Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olo #1973776 | 83.6.*.* 11 kwi 2016 12:43

  Ja bym proponował zająć się kierowcami jeżdżącymi BEZ PRAWKA (po co się stresować testami, egzaminami i wydawać na nie kasę skoro szanse wpadki zerowe, punktów nie dostaniesz a prawka przecież nie zabiorą? Obecnie to norma), BEZ OC (zapewne kilka % ogółu, na wsiach 50%) i z lewymi przeglądami u znajomych za piwko (idę o zakład,że to około 10% wszystkich samochodów a po wsiach nikt ich nie robi bo nawet dowodu rej. nie mają). Wracając do rowerów: drogami jeżdżą tylko ci rowerzyści co przepisy znają i prawko mają. Dzieciarnia, dziadkowie i większość dorosłych ulice omija i jeździ chodnikami za co jest ścigana LOL :) Karta rowerowa nie uchroni ani dziecka ani dorosłego przed głupotą kierowcy w samochodzie. A ta jest powszechna choć trochę się tu poprawia. Klasyka gatunku to kobieta w samochodzie skręcająca do sklepu i wjeżdżająca pod koła rowerzyście jadącemu ścieżką rowerową.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. ironista #1973714 | 88.156.*.* 11 kwi 2016 10:26

  Karty rowerowe zapewne będą trochę kosztowały więc poprawi się stan konta organu który będzie je wydawał a bezpieczeństwo wzrośnie tak samo jak wzrosło po wprowadzeniu obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez cały dzień (statystyki).Jeżeli kierowca posiadający przez powiedzmy kilka lat prawo jazdy i jeżdżący bezpiecznie wsiądzie na rower to co - nagle zgłupieje i nie będzie znał przepisów drogowych? Na karty rowerowe powinni zdawać egzaminy ci którzy nie mają i nie mieli dotąd żadnych uprawnień do kierowania czymkolwiek na drodze a nie wszyscy , inna rzecz - jak kierowca jest BURAKIEM ZA KÓŁKIEM to jadąc rowerem też będzie BURAKIEM

  odpowiedz na ten komentarz

 3. zero #1973677 | 212.160.*.* 11 kwi 2016 09:39

  Fajnie, kiedy w pytaniach już zasugerowany jest kontekst. Oczywiście, że rowerzyści - tak jak wszyscy uczestnicy ruchu - również mogą stwarzać zagrożenie. Ale prawidłowa odpowiedź brzmi: "Nie, ponieważ to kompletnie nic nie zmieni"

  odpowiedz na ten komentarz

 4. jan #1973629 | 83.9.*.* 11 kwi 2016 08:06

  ale się doczekałem, prawo jazdy na rower, chyba z tydzień będę się śmiać

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. JAn #1973619 | 213.73.*.* 11 kwi 2016 07:44

   Każdy rowerzysta poruszający sie po drodze publicznej powienien miec wykupione OC

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (49)