Plan Morawieckiego szansą dla Warmii i Mazur. Wyższe płace, rozwój innowacyjności, reindustrializacja i ekspansja zagraniczna

2016-04-04 09:40:46 (ost. akt: 2016-04-04 17:47:06)

Autor zdjęcia: Przemek Getka

Wsparcie rozwoju firm, ich produktywności i ekspansji zagranicznej oraz równomierny rozwój całego kraju, który mają odczuć wszyscy Polacy. Więcej inwestycji i wyższe nakłady na innowacje. Wyraźnie lepsza współpraca nauki i biznesu. Wzrost PKB charakteryzujący się wysoką jakością. Ułatwienia dla przedsiębiorstw i promowanie oszczędności. To główne założenia „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, który zaproponowało Ministerstwo Rozwoju. O szansie na gospodarcze ożywienie regionu będzie mówił w Olsztynie wiceminister Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w MR.
Opierający się na 5 filarach plan ma doprowadzić do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki, a także wyrównać dysproporcje w zarobkach Polaków z zarobkami w reszcie krajów unijnych. Ważnych szczególnie na Warmii i Mazurach, gdzie średnie zarobki należą do jednych z najniższych w Polsce.


 • Treść odświeża się automatycznie. Ostatnie odświeżenie: dzisiaj, 15:51

 • 4 kwi 2016 11:49
 • 4 kwi 2016 11:21
  Konferencja o planie Morawieckiego na Warmii i Mazurach, to pierwsza konferencja z cyklu, który będzie w całej Polsce.
 • 4 kwi 2016 11:15
  Nasze plany mamy rozłożone na najbliższe lata. Najbliższy rok, będzie poświęcony na stworzenie instytucji i realizację konkretnych działań.
 • 4 kwi 2016 11:12
  Chcemy wykorzystywać specjalizacje Polski Wschodniej. Najsilniejszy klaster, dolina lotnicza ma swoją siedzibę w Polsce Wschodniej. Inteligentne zamówienia publiczne będą sprzyjać rozwojowi gospodarki i rynku pracy.
 • 4 kwi 2016 11:11
  Nasz przemysł ma coraz mniej osób z wykształceniem technicznym. Chcemy to zmienić i wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego.
 • 4 kwi 2016 11:10
  Bez wsparcia rządowego nie da się przełamać granicy udziału firm z Polski na zagranicznych rynkach.

 • 4 kwi 2016 11:07
  Mamy sporo instytucji w kraju, które zajmują się rozwojem. Działania tych instytucji się ze sobą nakładają, chcemy je zintegrować.
 • 4 kwi 2016 11:05
  Na inwestycje w najbliższych latach chcemy przeznaczyć bilion złotych.

 • 4 kwi 2016 11:03
  Chcemy usuwać absurdy prawne i liczymy na sygnały od przedsiębiorców, którzy mają do czynienia z nimi na co dzień. Pragniemy zdecydowanie zmienić podejście urzędów do przedsiębiorców na stosunek partnerski.

  Pamiętam przykład polskiego przedsiębiorcy, który przeniósł swój biznes za granicę i spóźnił się z płatnością. W związku z tym dostał wezwanie do urzędu. Ze strachem wybrał się na spotkanie myśląc już o karach finansowych, a urzędnik w związku z opóźnieniem w płatności zaproponował mu rozłożenie niezapłaconej kwoty na raty, powiedział wiceminister.
 • 4 kwi 2016 10:59
  Chcielibyśmy zmobilizować rozwój innowacyjnych firm w Polsce m.in. rozwój budowy dronów, żeglugi.
 • 4 kwi 2016 10:54
  W ciągu ostatnich kilku lat upadło kilka dużych firm w Polsce, mimo środków na rozwój. U nas dominowała najniższa cena . W sejmie złożony jest projekt dotyczący najniższej ceny, która dominuje w rozstrzyganiu przetargów. Ustawa ma poprawić i zwiększyć szanse dla małych i średnich firm.
 • 4 kwi 2016 10:52
  Żeby filary działały potrzebne jest sprawne państwo. Chcemy, aby Polacy mogli załatwić większość spraw przez internet. Wydaliśmy potężne pieniądze na cyfryzację, ale wiele z tych systemów nie działa. Chcemy się tym zająć
 • 4 kwi 2016 10:50
  Chcemy, aby Polacy korzystali z dobrodziejstw rozwoju gospodarczego Polski. Duże znaczenie dla regionu Warmii i Mazur będzie miał plan zrównoważonego rozwoju.
 • 4 kwi 2016 10:49
  Kolejnym filarem jest rozwój społeczny i regionalny. Chcemy stworzyć silną agencję wspierania eksportu polskich firm. Przy okazji chcemy zreformować polską gospodarczą dyplomację zagraniczną. Nie ma ekspansji firm z Polski za granicą bez wsparcia rządu. Reklamy polski za granicą nie były zbyt efektywne, chcemy promować firmy z Polski. To firmy budują markę danego kraju.
 • 4 kwi 2016 10:47
  Środki na rozwój mają pochodzić ze środków europejskich, Polskiego Funduszu Rozwoju czy planu Junckera, EBOR, EB?I i AIIB.
 • 4 kwi 2016 10:46
  Chcemy zreformować instytuty badawcze. Wiele z nich jest bardzo dobra, ale są takie, które utrzymują się z wynajmu pomieszczeń. Stawiamy na startupy, i chcemy, aby Polska była kojarzona ze startupami. Planujemy zrobić to w 10 lat, innym krajom takim jak USA czy Izrael zajęło to więcej czasu.
 • 4 kwi 2016 10:43
  Mamy bardzo dużo mikro firm w Polsce, a zbyt mało firm, które mogą szybko rosnąć. Planujemy przygotować w tym roku nową konstytucję biznesu, która zastąpi ustawę o działalności gospodarczej.
 • 4 kwi 2016 10:42
 • 4 kwi 2016 10:41
  Rozwój polskiej gospodarki chcemy oprzeć na pięciu filarach:

  Reindustrializacji
  Rozwoju innowacyjnych firm
  Kapitału dla rozwoju
  Ekspansji Zagranicznej
  Rozwoju społecznym i regionalnym
 • 4 kwi 2016 10:39
  Przychodząc do rządu naliczyłem pięć ośrodków zarządzania gospodarką i tak naprawdę nie wiadomo było, który ośrodek za co jest odpowiedzialny. Teraz jest to jasne za rozwój naszego kraju odpowiada Ministerstwo Rozwoju, mówił wiceminister.
 • 4 kwi 2016 10:37
  Kolejną kwestia jest bezpieczeństwo energetyczne, które jest ważne dla stabilności, niezależności i siły państwa Polskiego.
 • 4 kwi 2016 10:36
  Chcemy rozwijać polską armię i inwestować w rozwój technologii wojskowych wytwarzanych w Polsce.
 • 4 kwi 2016 10:35
  Polska nie będzie miała silnej pozycji na arenie międzynarodowej bez silnej gospodarki, powiedział wiceminister Jerzy Kwieciński
 • 4 kwi 2016 10:35
  Posiadamy dobre uczelnie, m. in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski trafia do czołowych rankingów. Ministerstwo chce wzmocnić edukację praktyczną i szkolnictwo zawodowe. Tak, aby uczniowie i studenci byli odpowiednio przygotowani na rynek pracy.
 • 4 kwi 2016 10:32
  Pragniemy uwolnić potencjał naszego kraju i podnieść poziom życia Polaków. Chcemy postawić na rozwój polskich firm i zapewnienie im rozwoju. Naszym celem jest zapewnienie wyższych płac, ale z zapewnieniem wyższych przychodów dla firm. Tak aby płace były uczciwe. Chemy budować oszczędności zamiast długów. Nie ma normalnego rozwoju bez odpowiednich warunków dla rodzin. M.in. program 500+ jest sposobem, aby zapewnić lepsze warunki polskim rodzinom.
 • 4 kwi 2016 10:27
 • 4 kwi 2016 10:27
  Ostatnią pułapką według MR jest słabość instytucji i problemy z cyfryzacją urzędów. Ministerstwo Rozwoju chce to zmienić
 • 4 kwi 2016 10:25
  Pułapką jest także demografia. Jeżeli obecny trend nie będzie powstrzymany, to rok 2016 będzie rokiem ciągłego spadku liczby osób w wieku produkcyjnym.
 • 4 kwi 2016 10:24
  Aby firmy z Polski mogły się rozwijać potrzebna jest innowacyjność. Tylko 5% polskiego eksportu ma charakter innowacyjny.
 • 4 kwi 2016 10:23
  Kolejną jest brak równowagi na polskim rynku. 95 mld zł rocznie trafia do zagranicznych inwestorów, a m.in.5% produkcji przemysłu jest w firmach zagranicznych.
 • 4 kwi 2016 10:21
  Pierwszą z nich jest pułapka średniego dochodu. Połowa Polaków zarabia mniej niż 2,5 tys. zł "na rękę. Pensje w Polsce są ok. 3-krotnie mniejsze niż w krajach wysokorozwiniętych.
 • 4 kwi 2016 10:19
  Według Ministerstwa Rozwoju Polska wpadła w 5 pułapek rozwojowych

 • 4 kwi 2016 10:17
  Powołujemy się na słowa Józefa Piłsudskiego - "Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale" powiedział podczas spotkania Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w MR.
 • 4 kwi 2016 10:16
  Spotkanie w Olsztynie to część spotkań prowadzonych w całej Polsce. Ministerstwo Rozwoju dzięki debatom z lokalnymi przedsiębiorcami pragnie przybliżyć założenia planu „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” środowiskom lokalnym.
 • 4 kwi 2016 10:14
  Na sali Urzędu Wojewódzkiego oprócz wiceministra i przedstawicieli władz województwa, zebrali się także naukowcy oraz przedsiębiorcy.


Podstawowym założeniem przyświecającym stworzeniu planu jest "równomierny, sprawiedliwy rozwój naszego państwa, na którym skorzystają wszyscy obywatele, a nie tylko wybrane grupy" zaznaczyła premier Beata Szydło podczas prezentacji planu. Rząd przyjął uchwałę w połowie lutego.

- Nasze średnie dochody na głowę będą na poziomie 80 proc. średniej unijnej - mówił o jednym z celów na rok 2020 wicepremier Morawiecki.

Jego plan przedstawi w Olsztynie wiceminister Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. W dyskusji nad założeniami programu wezmą udział ekonomiści i przedsiębiorcy.

— To jedna z konferencji regionalnych w kraju, na których będzie prezentowany plan wicepremiera Morawieckiego — mówi wojewoda Artur Chojecki. — To plan rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, rozwoju tak potrzebnego nam tu na Warmii i Mazurach. Wszyscy dobrze wiemy, z jakimi dzisiaj borykamy się z problemami w regionie, jak bardzo potrzebujemy rozwoju w naszym regionie po to, żeby zbliżyć się do bogatszych regionów w kraju.

— Program zakłada ogromne inwestycje, w tym w innowacyjność, w nowoczesne technologie, które mogą się rozwijać także w naszym regionie, to może być impuls także dla innych dziedzin gospodarki, dla powstania miejsc prac w różnych obszarach gospodarczych — zauważa wojewoda Chojecki.

Plan zakłada także więcej inwestycji, a ich wartość w planie Morawickiego ma sięgnąć bilion złotych. Mają na to się składać zarówno fundusze unijne, środki na lokatach polskich firm oraz spółek Skarbu Państwa. Według wicepremiera Morawieckiego ten plan to szansa dla Polski Wschodniej.

Andrzej Mielnicki/mor


Źródło: TVN24 / x-news

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Riposta #1969610 | 88.156.*.* 6 kwi 2016 09:27

  Nie dajmy się omamiać, takie słowa i plany to tylko słowa i plany zazwyczaj bez większego pokrycia w przyszłości. Ileż to razy Polacy slyszeli takie coś.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. wacław. #1969573 | 83.9.*.* 6 kwi 2016 08:59

  Już mieliśmy takich uzdrawiaczy w kraju, dziękujemy bardzo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. greg #1969457 | 31.61.*.* 6 kwi 2016 00:18

  Brak mi adnotacji "artykuł sponsorowany"

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rudy restaurator z miasta kopernika #1969448 | 83.23.*.* 5 kwi 2016 23:53

   Beda yle zarabiac. Co u mnie genek z bogdan,caly ch...

   odpowiedz na ten komentarz

  2. lot #1969339 | 88.156.*.* 5 kwi 2016 21:39

   To plany Gomółki i Gierka były podobne tylko zarówno tamte jak i ten pisuaru bez szans na realizację ale ważne że ciemny lud to kupił

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)