Muzyczny odpowiednik Emmetta Browna z „Powrotu do przyszłości" sam konstruuje swoje instrumenty

2016-03-26 10:00:00(ost. akt: 2016-03-25 20:14:41)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jarek Kordaczuk, kompozytor i muzyk, który konstruuje własne instrumenty opowiada nam o muzycznej drodze pod prąd i o tym czy matematyka i językoznawstwo przydają się w komponowaniu.
Każdy dźwięk, przynajmniej potencjalnie, może być dźwiękiem muzycznym. Nie da się przecież rozgraniczyć dźwięków na muzyczne i niemuzyczne. Tylko jedne klasy dźwięków są muzycznie eksploatowane częściej, inne mniej. Można więc założyć, że każdy dźwięk może się stać elementem kompozycji - takie muzyczne rozumowanie ma Jarek Kordaczuk, z którym w sobotniej Gazecie Olsztyńskiej rozmawia Łukasz Wieliczko.

Jego studenci wykorzystali telefony komórkowe jako samoistne generatory i modulatory dźwięku. Jedna ze studentek zadzwoniła do koleżanki, która była w tym samym pomieszczeniu. Telefony zaczęły się sprzęgać, dźwięki ze słuchawek nakładały się. To daje — przy zbliżaniu i oddalaniu — określony efekt. Zasugerowała, ze można to wykorzystać. Najpierw wzięliśmy dwa telefony, potem w połączeniu konferencyjnym dodaliśmy trzeci. W ten sposób powstał utwór wykorzystujący chyba 8 telefonów. Chodzili po całym pomieszczeniu i zmieniali układ, relacje pomiędzy telefonami. Dość trudno nad tym zapanować, ale efekt jest ciekawy. Zaprezentowaliśmy to na koncercie i chyba się podobało.

Jarek Kordaczukiem ostatnio pracował nad ukrytym instrumentem w Poznaniu, czyli połączenie rzeźby i zsamplowanych dźwięków wnętrza fortepianu. Teraz dopracowuj wersję wirtualną.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Z innej bajki #1962184 | 83.24.*.* 26 mar 2016 15:15

    Graficznie i muzycznie Pan Kordaczuk jest raczej mało ciekawy i hmmm... "nieestetyczny" ;-) ale pewnie wypełni swoją twórczością jakąś niszę i znajdzie wąskie grono miłośników. Życzę powodzenia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. @ #1962125 | 178.43.*.* 26 mar 2016 13:10

    Super panie Jarku, czekam na koncert w OLszytnie

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz