Broń, narkotyki i uciekinierzy. Te psy mają nosa do przemytników

2016-03-15 17:00:34(ost. akt: 2016-03-15 16:26:35)
Psi funkcjonariusze muszą mieć odpowiednie predyspozycje i posiadają różne specjalności.

Psi funkcjonariusze muszą mieć odpowiednie predyspozycje i posiadają różne specjalności.

Autor zdjęcia: W-MOSG

Wyszukiwanie nielegalnych towarów, poszukiwanie zaginionych osób i patrolowanie ulic - psy pełniące służbę w Warmińsko–Mazurskim Oddziale Straży Granicznej posiadają różne specjalności. Dzięki ich pomocy udaje się wyjaśnić wiele trudnych spraw.
W Warmińsko–Mazurskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełnią aż 24 psy. Wszystkie posiadają odpowiednie predyspozycje i specjalności. - Dzięki ich pracy udaje się wytropić przestępcę, odnaleźć zakazane substancje, nielegalne towary oraz zaginione osoby. Przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi podopiecznymi wspierają także inne służby - mówi Mirosława Aleksandrowicz z W-MOSG.

Bardzo często to właśnie dzięki ich pracy udaje się rozwiązać sprawy z pozoru nie do wyjaśnienia. Ostatnio, dzięki pomocy psa Farko, udało się odnaleźć 13-letniego chłopca, który ukrył się w zaroślach koło jeziora.

Na swoim "koncie" Farko ma m.in. pomoc w zatrzymaniu wandali, którzy zniszczyli 19 pojazdów i zdemolowali szkołę w Dubeninkach, oraz doprowadzenie do miejsca, w którym przebywał zbiegły z miejsca wypadku, pijany kierowca.

Innym przykładem jest pomoc Jagera (psa z PSG w Braniewie) w zatrzymaniu złodzieja kielichów z cerkwi. - Ten tropiciel doprowadził również do miejsca zamieszkania i wskazał sprawców wejścia na pas drogi granicznej. Innym razem udał się za osobą, która została zatrzymana za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom - dodaje przedstawicielka W-MOSG.

Dzięki pomocy psów, funkcjonariuszom udaje się także ujawnić m.in. broń i narkotyki. Przykładem może być Jami, który w powiecie ostródzkim, w pomieszczeniach mieszkalnych, pomógł namierzyć: amfetaminę, marihuanę i inne substancje narkotyczne.

Jednak, jak podkreśla Aleksandrowicz, nie można zapominać o przewodnikach "psich funkcjonariuszy". - Wyniki naszych podopiecznych, czworonożnych przyjaciół nie byłyby możliwe, gdyby nie ich „panowie”-przewodnicy psów służbowych. To oni ich szkolą, kierują ich pracą i wspierają podczas różnych działań - kończy.

Źródło: W-MOSG


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bolo #1954817 | 81.163.*.* 16 mar 2016 11:32

    A ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA NIE PRZESTRZEGANE BO JAK CZŁOWIEK JEST CHORY NA ALERGIE TO MAJĄ TO GDZIEŚ

    odpowiedz na ten komentarz