Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych w OHP

2016-03-04 22:58:52(ost. akt: 2016-03-04 23:02:40)

Autor zdjęcia: Grażyna Chmielewska

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie odbyło się spotkanie edukacyjne poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Spotkanie rozpoczęła kierownik ośrodka Grażyna Chmielewska, która przywitała zaproszonych gości: pana Waldemara Brendę – Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej z Olsztyna, pana Pawła Kowszyńskiego – zastępcę warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego komendanta OHP, panią Ninę Kowalewską z Komendy Wojewódzkiej OHP. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie, młodzież z Hufca Pracy w Piszu oraz ich wychowawcy.

Spotkanie z młodzieżą prowadził dr Waldemar Brenda. To była wspaniała i bardzo ciekawa lekcja historii. I choć przekazywane treści nie należą do najprostszych, to prowadzący spotkanie potrafił je przekazać w sposób nader interesujący. Pan Brenda opowiadał młodzieży o tych, którzy walcząc o wolność ojczyzny, nie doczekali wolnej Polski. Zginęli bohatersko, a wielu z nich nie ma nawet swoich grobów. Przez lata komunistycznej władzy byli wyszydzani i upokarzani, byli skazani na zapomnienie. Jednak pamięć o nich nie zginęła. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święto państwowe jest obchodzone w Polsce w tym roku już po raz szósty.

Bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami, młodzież z OSiW w Mrągowie uczciła biorąc udział w biegu „Tropem wilczym”, który odbył się w Mrągowie 01 marca br. O żołnierzach Wyklętych mówiło się na lekcjach historii w szkole, na zajęciach popołudniowych w internacie, młodzież oglądała też filmy o tej tematyce. Jednak dopiero teraz, słuchając barwnych opowieści pana Waldemara Brendy i oglądając zdjęcia, które były prezentowane, młodzi ludzie mogli uporządkować swoją wiedzę na temat żołnierzy drugiej konspiracji i zrozumieć zawiłości tej części historii.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GCh