Ratowali ludzi z płomieni. Dostali odznaczenia od Prezydenta Dudy

2016-02-19 13:30:27(ost. akt: 2016-02-19 13:31:59)

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

Wasza postawa daje gwarancję tego, że możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju – powiedział minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do wyróżnionych krzyżami i medalami funkcjonariuszy podczas wczorajszej (18.02) uroczystości w siedzibie MSWiA. Krzyżami Zasługi za Dzielność oraz Medalami za Ofiarność i Odwagę wyróżnieni zostali policjanci z Ełku, Elbląga i Ostródy.
Odznaczenia nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a wręczone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało wczoraj 22 policjantów, w tym 6 funkcjonariuszy z Warmii i Mazur.

Sierż. sztab. Karol Sobolewski i st. sierż. Mariusz Akacki z ruchu drogowego ełckiej jednostki policji zostali wyróżnieni Krzyżami Zasługi za Dzielność. W maju ubr. mieli monitorować przebieg wyborów. Około godziny 9 podczas patrolowania centrum miasta zauważyli dym i płomienie wydobywające się z okna kamienicy przy ul. Mickiewicza. Natychmiast powiadomili o tym fakcie oficera dyżurnego policji i ruszyli udzielać pomocy mieszkańcom tego budynku. Z narażeniem własnego życia, pomimo wysokiej temperatury i bardzo dużego zadymienia, weszli do palącej się kamienicy. Funkcjonariusze ewakuowali 8 osób. Udzielając pomocy sami ulegli podtruciu dymem pożarowym i trafili do szpitala.


Krzyże Zasługi za Dzielność otrzymali także asp. Sebastian Lipka-Auguścik, sierż. Radosław Bidziński i post. Krzysztof Skalik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Odznaczeni policjanci w lipcu 2015 roku jako pierwsi przyjechali do pożaru kamienicy na ul. Powstańców Warszawskich. Ewakuowali wtedy mieszkańców z płonącego domu. Gdy zorientowali się, że przed budynkiem nie ma rodziny z jednego z mieszkań nie bacząc na niebezpieczeństwo wrócili pod drzwi wskazanego mieszkania i zaczęli dobijać się do wnętrza. Po około 2 minutach usłyszeli, że z mieszkania dochodzą odgłosy a drzwi zostały otwarte przez zaspanych lokatorów. Po nakryciu głowy zmoczonymi wodą ręcznikami wszyscy wydostali się na zewnątrz. Łącznie ewakuowano wtedy 16 osób w tym 5 dzieci. Po około 2 godzinach strażacy ugasili dach budynku.Kom. Krzysztof Majewski z Komisariatu Policji w Morągu został wyróżniony Medalem za Ofiarność i Odwagę.

Pracuje na stanowisku dyżurnego, często pomaga ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. To człowiek niezwykle uczynny, pełen empatii. Latem ubiegłego roku niespodziewanie stanął przed bardzo trudnym zadaniem. Pod wodą zniknął człowiek, do dna było ponad 3 metry głębokości i mętna, utrudniająca widoczność woda. Tak zaczęła się trwająca kilka minut walka o życie człowieka, który zniknął pod wodą. -Usłyszałem krzyk, wołanie o pomoc. Mężczyzna z pomostu wskazywał oddalone o kilkadziesiąt metrów miejsce, gdzie pod wodą zniknął jego brat. Natychmiast popłynąłem w tamtą stronę, za mną dwóch moich kolegów. W pewnym momencie kiedy zanurkowałem, cudem chyba, zobaczyłem leżące na dnie ciało. Zanurkowałem ponownie, jednak nie mogłem go sięgnąć. Było bardzo głęboko. Po chwili dopłynęli moi koledzy. Na zmianę nurkowaliśmy, żeby go poderwać z dna. Wreszcie się udało i doholowaliśmy go do brzegu. Był siny, bez oznak życia. Moja żona była na brzegu, krzyczałem, by pobiegła wskazać drogę wezwanej karetce pogotowia, liczyła się każda sekunda. Na zmianę z kolegami reanimowaliśmy go. Kiedy zaczął się krztusić, wiedziałem już, że jest nadzieja. Nieprzytomny mężczyzna zaczął ciężko oddychać. Cały czas kontrolowałem jego czynności życiowe. Po kilkunastu minutach przyjechała karetka, która zabrała go do szpitala. Staliśmy na tej plaży jak sparaliżowani. Kiedy nadeszła informacja, że żyje, odetchnęliśmy z ulgą. – powiedział kom. Krzysztof Majewski.


Minister Mariusz Błaszczak podkreślał podczas uroczystości, że postawa wyróżnionych zasługuje na najwyższe uznanie, a funkcjonariuszy można wprost określać mianem „bohaterów”. - Przystępując do służby ślubowaliście, że będziecie stać na straży bezpieczeństwa obywateli, że będziecie służyć nawet w sytuacjach, które grożą narażeniem Państwa życia – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Jesteście wierni tej przysiędze – dodał.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom policji i straży pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Źródło: KWP w Olsztynie

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bart #1938269 | 91.229.*.* 23 lut 2016 13:32

  Jacy Wy jesteście zazdrośni, sam słyszałem jak wyratowany mężczyzna opowiadał o sytuacji i był wdzięczny zarówno Panu Majewskiemu jak i jego kolegom. Nikt też nie ukrywał chyba że nie sam ratował tylko z kolegami. A odznaczenie które dostał pewnie jest dla mundurowych. Brawo dla Pana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. LUSTRATOR #1937337 | 83.9.*.* 22 lut 2016 13:04

  Historia opisana w artykule niewiele się ma z rzeczywistością. Koledzy Policjanta Komisarza Majewskiego to są prawdziwi bohaterowie którzy uratowali tonącego Pana Zenona K. W tym czasie Komisarz Majewski stał po kostki w wodzie i tylko i wyłącznie patrzył na akcje ratunkową kolegów, łącznie z reanimacją. Wojtek M. kilkakrotnie nurkując w końcu udało mu się wydostać Pana Zenka z dna. Ojciec Pana Wojtka Tadeusz M. pomagał przy wydostawaniu z wody oraz reanimacji Pana Zenka. CHWAŁA IM i ludzie zastanowicie się komu są dawane ordery prawdziwym bohaterom czy osoba stojącym na brzegu po kostki wody. Cały czas chwalony jest Pan Majewski gdzie praktycznie trzymał za rękę Pana Zenona, a omijani są nasi prawdziwi bohaterowie syn z ojcem Panowie Majkowscy nasi BOHATEROWIE. ,,MIESZKAŃCY BOGACZEWA''

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. trew #1937085 | 178.56.*.* 21 lut 2016 21:04

  Ciekawe, czy mój wpis niżej dalej by minusowano, gdyby to akurat tych minusujących policjanci uratowali z płonącego domu w Ełku? Gratuluję policjantom, nie czekali na straż, tylko sami ratowali ludzi, a potem podtruci dymem wylądowali w szpitalu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. zjawa #1936937 | 46.76.*.* 21 lut 2016 14:36

  Jak to jest? Ktoś inny uratował człowiekowi życie a medal dali policjantowi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. :P #1936397 | 178.43.*.* 20 lut 2016 13:50

  to blaszczak potrafi sie usmiechac?????o w szoku jestem... :D heh

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)