Pierwsze spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku” za nami

2016-02-19 13:26:18(ost. akt: 2016-02-19 13:31:06)
Uczestnicy pierwszego spotkania "Porozmawiajmy o Jezioraku"

Uczestnicy pierwszego spotkania "Porozmawiajmy o Jezioraku"

Autor zdjęcia: Port Śródlądowy w Iławie

Skąd pochodzi nazwa najdłuższego jeziora w Polsce? Gdzie tak naprawdę leży Jeziorak? I czy Wielka Żuława rzeczywiście jest największą wyspą śródlądową w Europie? Odpowiedź na te i inne pytania padła podczas pierwszego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku”, które w czwartek 18 lutego odbyło się w nowym porcie.

Organizatorem cyklu spotkań, który trwać będzie do końca 2016 roku, jest port śródlądowy w Iławie. Pierwszym gościem, który poświęcił swoje wystąpienie nietypowym atrakcjom Jezioraka, był Marian Jurak – przewodnik po Warmii i Mazurach i Prezes Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK.
W trakcie wykładu można było usłyszeć, skąd wzięła się nazwa jeziora (od staropruskiej nazwy czapli – geese), ile wysp na Jezioraku ma swoje nazwy (12), jaka jest powierzchnia zlewni jeziora (315 km2), gdzie tak naprawdę leży najdłuższe jezioro w Polsce (mezoregion – Pojezierze Iławskie) i czy Wielka Żuława rzeczywiście jest największą wyspą śródlądową w Europie (nie – jest największą wyspą śródlądową w Polsce).
Pozostała część spotkania poświęcona została lokalnym atrakcjom, które nie we wszystkich przypadkach miały szansę przebić się do świadomości turystów. Można było usłyszeć o Kanale Dobrzyckim (zagadnienie to zostanie rozwinięte w trakcie kolejnego spotkania z cyklu), wyjątkowym uroku spływów kajakowych Iławką czy szansie, jaką regionowi dałoby otwarcie w Jerzwałdzie muzeum Zbigniewa Nienackiego – autora serii powieści „Pan Samochodzik i…”.
Ciekawostką dla gości, którzy w czwartkowy wieczór wypełnili salę konferencyjną portu, było ujawnienie pochodzących z lat ’70 ubiegłego wieku planów związanych z utworzeniem w Siemianach uzdrowiska. Według Mariana Juraka miała być to druga najważniejsza inwestycja turystyczna w całym województwie. Całość zakończyła długa dyskusja.
Przebieg czwartkowego spotkania został zarejestrowany. Już w przyszłym tygodniu nagranie udostępnione zostanie na kanale portu w serwisie YouTube. Pojawiać się tam też będą zapisy kolejnych spotkań.
Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku” odbędzie się 24 marca. Gościem portu będzie Krystyna Kacprzak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej. Marcowy wykład zatytułowany został: „Jeziorak – Kanał Dobrzycki – Ewingi”. Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz informacje o ewentualnych zmianach w programie publikowane będą na stronach portu pod adresem www.port-ilawa.pl.

Źródło: Port Śródlądowy w Iławie



Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jjr #3020010 | 10.10.*.* 13 gru 2020 19:35

    Wielka Żuława nie jest "największą wyspą śródlądową w Polsce"! Powtarzanie tego, to powielanie nieudokumentowanego w żaden sposób mitu. Istnieje w Polsce wiele wysp śródlądowych położonych na rzekach, które posiadają powierzchnię o rząd wielkości większą niż Wielka Żuława (czyli setki hektarów vs. 82,4ha). Np, Wielka Wyspa we Wrocłwiu (ponad 900ha), Wyspa Chrząszczewska (ca 1000ha), Wyspa Dębina (ca 570ha), Czarnołęka (270ha), etc, etc... Również na polskich jeziorach można bez trudu znaleźć wyspy, których powierzchnia jest zdecydowanie większa, niż powierzchnie Wielkiej Żuławy. Np, wyspa na jeziorze Wielimie (96ha), czy Wielki Ostrów na jeziorze Wdzydze (90,66ha).

    odpowiedz na ten komentarz

  2. nie walta w ch... #1941140 | 94.254.*.* 26 lut 2016 21:27

    Na stronie portu miała pojawić sie video relacja, jakoś tydzień minął i nie ma. Nie walta w ch...

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Radek Kamrowski #1935592 | 95.41.*.* 19 lut 2016 13:34

    Bardzo ciekawy wykład nie sposób było się nudzić.

    odpowiedz na ten komentarz