Padł ostatni bastion przeciwników ferm wiatrowych

2016-02-18 16:00:11(ost. akt: 2016-02-18 14:26:10)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przychylił się do skargi inwestorów z branży energetyki wiatrowej i uchylił te części zagospodarowania terenu w województwie, które mówiły o ochronie przed zbytnim rozprzestrzenianiem się farm wiatrowych.
Inwestorzy trzech firm, którzy zaskarżyli warmińsko-mazurski plan zagospodarowania przestrzennego do WSA, stwierdzili, że zapisy dot. ferm wiatrowych uniemożliwiają im inwestowanie. Proces przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Olsztynie rozpoczął się 9 lutego.

W swojej skardze inwestorzy odnieśli się do ograniczeń w rozmieszczeniu dużej energetyki wiatrowej i stwierdzili, że określanie usytuowania ferm wiatrowych oraz stref ochronnych, należy do kompetencji gmin, a nie sejmiku województwa.

Wojewódzki sąd administracyjny przychylił się do skargi i 17 lutego uchylił omawiane zapisy w warmińsko-mazurskim planie zagospodarowania przestrzennego.

Przypomnijmy, że dotychczas dużej energetyki wiatrowej nie wolno było budować na obszarach cennych pod względem przyrodniczym np. w rezerwatach przyrody, parkach krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu. Ponadto obszar ochronny wynosił do 2 km od zabudowań i 5 km od innych ferm wiatrowych.

Wyrok WSA to silny cios dla przeciwników budowy ferm wiatrowych w regionie. Ich ostatnią nadzieją jest odwołanie złożone przez władze województwa. Czy urzędnicy to zrobią? O tym przekonamy się na pewno w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ANIA #1939715 | 151.248.*.* 25 lut 2016 10:55

  SEJMIK NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ SZKODA NA NICH PIENIĘDZY I TAK NIE WSPIERAJĄ MIESZKAŃCÓW W POTRZEBIE

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #1935709 | 81.190.*.* 19 lut 2016 15:05

  dobrze mieć wyrok skoro nie można mieć poparcia długa perspektywa oceni moim zdaniem na minus

  odpowiedz na ten komentarz

 3. JAM #1935328 | 81.190.*.* 19 lut 2016 09:23

  Śmieciarze chcą zaśmiecać nasz region cały. Zapominają że to okres krótkotrwały. Przyjdzie kres na kręcenie lodów. Będą się żywić z ziemi płodów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. taaa #1935257 | 95.40.*.* 19 lut 2016 08:25

   "czy urzednicy złożą odwołanie???" - urzednik powinien pomóc w inwestowaniu a nie przeszkadzać. URZĘDASY JUŻ NIE JEDNĄ FIRMĘ TAK WYKOŃCZYŁY - URZĘDNIK TO STAN UMYSŁU

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. do YY #1935250 | 79.190.*.* 19 lut 2016 08:19

    Rozpoczną swą wypowiedź od kwestii "ferm" o których mówi artykuł... energetyka wiatrowa i duża inwestycja to tzw. farma wiatrowa nie ferma... ferma to może być np. kurza...... Cena energii jest odgórnie ustalana przez Urząd Regulacji Energetyki i jest zmienna na co mają wpływ różne czynniki... oczywiście chodzi tu o gry giełdowe, obecnie od wytwórców energia odkupowana jest średnio za 0,15 zł za kWh co daje około 150 zł za MWh . Czy to taki kosmos... ?? nie powiedział bym.. ?? na razie dużym plusem są zielone certyfikaty.. ale jak one znikną i zacznie funkcjonować system aukcyjny... w grze pozostaną tylko duzi wytwórcy bo oni będą mieli możliwości negocjacji cen energii którą wyprodukują... Jeżeli ktoś ma ochotę wydawać grube miliony niech wydaje.. po co mu bronić inwestycji... spójrzmy na kwestię gmin.. jakie są to zyski... odniosę wszystkich zainteresowanych do gminy Kisielice... przejżyjcie ich budżet zobaczcie jakie gmina ma przychody z podatków dzięki istniejącym farmomo wiatrowym.. (daje im to realną możliwość rozwoju gdyż mają na tzw. wkład własny do kolejnych inwestycji) zacznijmy szukać pozytywów takich inwestycji... dajmy rozwijać się gospodarce... i odbiegając tu już od wiatraków tak jest z wieloma inwestycjami... zacznijmy analizować inwestycje lokalnie a nie od górnie wg. zasad które często dla danej specyfikacji regionu są mega wygórowane.. pozdrawiam wszystkich myślących

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (34)