Akcja zaskoczyła! Internauci wysyłają do nas zdjęcia Iławy sprzed lat
2016-02-15 18:00:11(ost. akt: 2016-02-17 15:13:46)
W czwartek zamieściliśmy artykuł, w którym zachęcaliśmy czytelników do przesyłania na naszą skrzynkę mailową zdjęć "starej" Iławy, czyli tej z lat 80-tych, 90-tych i z początku tego wieku. Na naszych internautów można zawsze liczyć: już otrzymaliśmy pierwsze fotki wraz ze wspomnieniami. Czekamy na kolejne!
Sam pomysł na stworzenie internetowej fotogalerii zdjęć Iławy sprzed lat wpadł nam do głów przy okazji szukania zdjęcia napisu, który znajdował się niegdyś na bloku mieszkalnym przy ul. Smolki. Fotkę odnaleźliśmy w naszym archiwum i postanowiliśmy ją opublikować, a przy okazji poprosiliśmy naszych internautów o sprawdzenie swoich własnych zbiorów.
Musimy tu wyjaśnić jedną kwestię: publikując zdjęcie napisu "Iława żąda dostępu do morza" nie chcieliśmy w żaden sposób nakłaniać do wandalizmu czy też go chwalić, bo już pojawiły się opinie mogące to sugerować. Jest dokładnie odwrotnie. Chodziło nam o to, aby nasi internauci przeżyli podróż w czasie i powspominali Iławę sprzed lat.
W czwartek, czyli w dzień publikacji tekstu, otrzymaliśmy już kilka zdjęć Iławy. Dwa z nich pochodzą od osób prywatnych: jedno przedstawia naszą internautkę przy właśnie powstającej galerii handlowej "Nenufar" przy ul. Jana III Sobieskiego (właściciele powrócili do nazwy centrum handlowego, które niegdyś tu stało) oraz starego chodnika przy ulicy Andersa (trasa z dworca kolejowego w kierunku szpitala).
Dwie kolejne fotki nadesłał Piotr Ambroziak, szef wydziału promocji i współpracy z zagranicą w iławskim ratuszu. — Podrzucam Wam dwie fotki ratusza z tamtych lat. Autor: Czesław Wasiłowski, własność: urząd miasta. Jakby coś to więcej takich "perełek" mamy — podkreślał Ambroziak. Panie Piotrze, czekamy więc na kolejne zdjęcia.
Na zdjęciu nr 3 wszystko jest jasne: na pierwszym planie Dom Książki, dalej ratusz. Ale młodsi iławianie mocno zastanawiać się mogą, co za rozbierany właśnie budynek jest na kolejnym zdjęciu pt. "Transport iławski" (ujęcie z ul. Dąbrowskiego w kierunku ratusza). Wiecie coś na ten temat? Piszcie.
Oczywiście czekamy na kolejne zdjęcia Iławy z lat 80-tych, 90-tych i z początku XXI wieku. Będziemy je dołączać do naszej fotogalerii. Adres do wysyłania: ilawa@gazetaolsztynska.pl.
zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
IŁAWA — LATA 80-te, 90-te, POCZĄTEK XXI WIEKU
FOTO 1
nadesłane przez Małgorzatę Michalewską
"Lipiec 2006, nie takie stare, ale teraz zupełnie inaczej wygląda tamten teren. Ulica Sobieskiego"
nadesłane przez Małgorzatę Michalewską
"Lipiec 2006, nie takie stare, ale teraz zupełnie inaczej wygląda tamten teren. Ulica Sobieskiego"
FOTO 2
nadesłane przez Wolfe Grimm'a
"Fotka po roku 2010, ale nie wiem dokładniej z kiedy. Wiem za to, że tego chodnika już tam nie ma."
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
wawicz #1933725 | 37.248.*.* 17 lut 2016 12:28
W tym domu mieszkałem na drugim piętrze. Mam do tego miejsca wielki sentyment. Mieszkało tam siedem rodzin. Zostaliśmy wykwaterowani w październiku 1980 roku a zdjęcie przedstawia rozbiórkę z okolic maja 1981 roku. Na parterze od frontu znajdował się po prawej stronie sklep wodno-kanalizacyjny, a po lewej był magazyn tego sklepu. O ile sobie dobrze przypominam to sklep był prowadzony przez Pana Krauze. Od strony podwórka w suterenie znajdował się magiel będący własnością Państwa Bielińskich, który wcześniej również zamieszkiwali w tym budynku na naszym piętrze. Sąsiadowaliśmy z nimi przez ścianę. Na pierwszym piętrze mieszkał prowadzący krawiectwo Pan Kamiński. Oporowy mur betonowy , istniejący do dziś , powstał w połowie lat siedemdziesiątych, w związku z budową bloku Piotra Skargi 2. Wcześniej miej więcej w tym miejscu znajdowały się resztki murów malowniczej ruiny przedwojennego budynku. Do dziś pamiętam róg z trzema pustymi oczodołami okien. Po budowie ul.Konstytucji 3 Maja, z tamtego rejonu przenieśliśmy ogródek właśnie w to naroże ruiny. Nasze podwórko było wyjątkowe. Mieliśmy wspaniałe i bezpieczne miejsce do zabaw. O tamtych czasach mógłbym pisać bez końca, spędziłem tam całe dzieciństwo i okres nastoletni., niestety czas nie pozwala na większe rozwodzenie się.....
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz
Waldemar Oscheja #1932616 16 lut 2016 00:30
Kamienica, która jest rozbierana w końcu chyba lat 70-tych mieściła z tyłu w piwnicy ręczny, wielki, niemiecki magiel, z drewnianymi rolkami, wielkim kołem zamachowym. Spędzałem tam wiele czasu z rodzicami, gdy prasowali krochmalone wcześniej powłoczki, prześcieradła, itd.. Ach... Wszystko za drobną opłatą, trzeba było się umawiać. Nie pamiętam co było w sklepie.. chyba jakieś usługi..
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)