Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych

2016-02-15 11:14:51(ost. akt: 2016-02-15 11:17:54)
Projekt graficzny Panteonu, który ma stanąć na cmentarzu w Orłowie

Projekt graficzny Panteonu, który ma stanąć na cmentarzu w Orłowie

Autor zdjęcia: Arch. UG Wydminy

16 lutego odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Orłowie (gmina Wydminy, pow. Giżycko). Wybudowanie i odsłonięcie Panteonu planowane jest jeszcze w 2016 roku.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. Kazimierza Królewicza w Orłowie. Po mszy nastąpi przemarsz na pobliski cmentarz, na którym odczytany zostanie Akt Erekcyjny, nastąpi poświęcenie placu oraz uroczyste złożenie Aktu. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w 70-tą rocznicę Bitwy pod Gajrowskimi.


Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Orłowie koło Wydmin organizowana jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Seneka #1941969 | 31.135.*.* 28 lut 2016 10:01

  Wg obowiązującego prawa na wykonanie projektu panteonu należało ogłosić KONKURS, następnie podać informację kto wygrał i podać wysokość honorarium jakie otrzymał autor projektu..

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. Pawo #1941017 | 193.238.*.* 26 lut 2016 19:34

  Ile za ten projekt dostała żona prezesa stowarzyszenia Sucholaski który tak mocno wójta popiera bo z tego co wiem to jej projekt

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

 3. Archiwista #1933125 | 31.135.*.* 16 lut 2016 17:30

  Białostocki oddział IPN zakończył śledztwo (sygn.. akt S 28/02/Zi z dnia 30.06.2005), w którym uznał, że oddział "Burego" JEST WINNY LUDOBÓJSTWA. Sąd Okręgowy w Białym stoku (sygn.. akt III Kp 297/05 z dnia 18.11.2005) postanowienie prokuratora utrzymał w mocy, uznając, że "zabójstwo członków określonej grupy narodowościowej i wyznaniowej, w tym kobiet i dzieci, choćby pod pozorem uzyskania wyższych celów politycznych czy niepodległościowych - nie daje się usprawiedliwić żadną racją i JEST ZBRODNIĄ LUDOBÓJSTWA"

  Ocena komentarza: warty uwagi (41) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. lol #1932750 | 176.221.*.* 16 lut 2016 10:59

   W 1945 po prawie sześciu latach krwawych walk i brutalnych mordów zakończyła się II wojna światowa. Jej koniec przyniósł dla Polski ogromne zmiany terytorialne i polityczne. Nastał nowy rząd, którego suwerenność mogła budzić zastrzeżenia, lecz został uznany na arenie międzynarodowej. Mimo wielu niedoskonałości trudno odmówić mu sukcesów, np. na polu odbudowy i uprzemysłowienia kraju, walki z analfabetyzmem, reformy rolnej i bardziej sprawiedliwej redystrybucji dochodu narodowego. Spełniał najważniejsze oczekiwania społeczne, które wówczas dotyczyły pokoju, bezpiecznych granic, stabilizacji politycznej i socjalnej. Zmęczone wojną społeczeństwo z ulgą przyjęło zwycięstwo nad faszyzmem i ochoczo zabrało się do odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, wierząc w lepsze jutro. Nie wszyscy jednak cieszyli się z takiego obrotu sprawy. Byli tacy, którzy po sześciu najtragiczniejszych latach polskiej historii chcieli zafundować ludności kolejną wojnę ? tym razem domową. W imię haseł walki o niepodległą, demokratyczną Polskę, realizowali w zbrodniczy sposób swój skrajnie prawicowy, często wręcz faszystowski program. Ale czy ich metody można nazwać demokratycznymi?! Czy mordowanie tysięcy cywilów, których jedyna ?wina? często polegała jedynie na chęci odbudowy kraju, służbie ojczyźnie, żydowskim pochodzeniu, wschodnim akcencie, czy zamieszkiwaniu we wsi, w której dominowały sympatie prokomunistyczne, jest dopuszczalne w jakichkolwiek warunkach? Dzisiejsza propaganda nazywa zbrodniarzami nie ich, ale tych, których obowiązkiem było ich zwalczanie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju w kraju. Aż strach pomyśleć, że żyjemy w państwie, w którym mordowanie całych rodzin, czy nawet wsi w imię prawicowych ?idei? jest nie tylko dopuszczalne, ale wręcz stanowi wyraz patriotyzmu i bohaterstwa. Powojenne organizacje zbrojnego podziemia są mylnie utożsamiane z Armią Krajową (rozwiązaną 19 stycznia 1945 roku) i przypisuje im się jej zasługi. Prawda jest taka, że składały się one w ogromnej mierze ze środowisk skrajnie prawicowych i antysemickich (NSZ, których wiele oddziałów w ogóle nie podporządkowało się dowództwu AK) oraz z wielu pospolitych bandytów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Mario J #1932710 | 46.112.*.* 16 lut 2016 09:32

    Panteon i jego koszt......Może Ktoś z Urzędu Gminy w Wydminach poda jakie jest zadłużenie w kasie Urzędu? Jaki koszt tego panteonu? Ile można pomóc biednym Wydminianom? A najważniejsze to: ...Co zmieni ten panteon w Gminie Wydminy? Jeśli chodzi o pamięć "wyklętych" to należy w szkołach wprowadzać pogadanki na ten temat.To będzie taniej dla Gminy i nie tylko. Opamiętajcie się rządzący cudzą kasą. Kto chce wybudować taki panteon to niech zrobi zbiórkę wśród mieszkańców i przekona się jak ludzie będą dawać na tak "WAŻNĄ" budowlę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)