Dłutowska formacja "Ach te baby" na Mazowieckich Zapustach [zdjęcia]

2016-02-10 15:58:29(ost. akt: 2016-02-10 16:19:58)

Autor zdjęcia: archiwum MGOK

W niedzielę, 7 lutego, odbyły się XXXV już Mazowieckie Zapusty. Po raz drugi to ważne w krajobrazie etnograficznym północnego Mazowsza wydarzenie gościła wieś Bądkowo. W sali miejscowej Szkoły Podstawowej wystąpiło w sumie osiemnaście amatorskich zespołów ludowych z pobliskich sołectw, w tym dłutowska formacja "Ach te baby" ćwicząca pod okiem instruktorów Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku (występ nagrodzony).
Zapusty są istotnym czasem w kalendarzu tradycyjnych imprez ludycznych, wesołym zakończeniem karnawału i zarazem wejściem w inny wymiar czasu – poprzedzają bowiem Wielki Post. Złożona geneza tego zakorzenionego w kulturze polskiej wydarzenia sięga czasów starożytnych – w formie widowisk i korowodów zapustnych można chociażby odnaleźć liczne analogie do greckich świąt bachicznych. Funkcją zapustów, w znaczeniu ontologicznym, jest także swoiste "odczarowanie" złych uroków zimy i "przyspieszenie" przyjścia wiosny.

Mazowieckie Zapusty są imprezą wędrowną i odbywają się corocznie w różnych miejscach regionu. Powrót do tej tradycji oraz jej popularność należy zawdzięczać, w pierwszym rzędzie, dr Irenie Kotowicz-Borowy – obecnie kierowniczki Działu Etnograficznego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Organizatorami wydarzeń zapustnych są także władze samorządowe miejscowości, w których się one odbywają.

Zapusty to nie tylko występy zespołów ludowych, ale także barwne korowody przebierańców i ich niezapomniane wizyty w domach u wybranych gospodarzy. Wszystko to sprawia, iż mamy do czynienia z jednodniowym świętem kultury ludowej na wysokim i pozbawionym sztywnego sformalizowania poziomie. Składnik spontaniczny decyduje właśnie o uroku zapustów – i tak też było w tym roku w Bądkowie.

Zabawa zapustna trwała do późnych godzin nocnych i zgromadziła liczną publiczność – nawet taką, która na co dzień nie interesuje się czynnie kulturą ludową. O porządek organizacyjny zadbała bądkowska szkoła podstawowa, lokalna brygada Ochotniczej Straży Pożarnej oraz policja, a doskonałą aprowizację zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich z Bądkowa (podczas trwania imprezy wydano ponad pięćset posiłków obiadowych, doskonałe były też ciasta własnego wyrobu, a na każdego uczestnika imprezy czekały w bufecie ciepłe napoje).


Katarzyna BorowskaCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obiektywny #1942129 | 82.160.*.* 28 lut 2016 14:23

  Ja tam byłem, widziałem. Była super atmosfera, wszyscy bawili się razem i wszystkie zespoły były wygrane. Wszystkie występy zostały nagrodzone w taki sam sposób: dyplomy plus kasa i żadnych wyróżnień. Pozostały miłe wrażenia i nie psujcie tego złośliwymi komentarzami.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. http://www.sonsk.pl/ #1929553 | 5.172.*.* 11 lut 2016 10:32

  Zespoły oceniane były przez jury w składzie: dr Irena Kotowicz-Borowy etnograf Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Małgorzata Orlewicz – etnograf– vice dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Justyna Ziółkowska– dokumentalista tradycji kulturalnych, Bożena Żywiecka - Urząd Miasta Ciechanów oraz Katarzyna Borowska – dyrektor Domu Kultury w Lidzbarku. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali nagrody oraz dyplomy pamiątkowe za uczestnictwo.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Lidzbarzak #1929509 | 185.122.*.* 11 lut 2016 09:15

   Brawo , w końcu Lidzbark się ruszył i jest wszędzie , kibicuje wam mocno , oby tak dalej !! O to chodzi żeby promować nasze miasto i gminę wszędzie !!! A TYM CO WAM TAK ŹLE ŻYCZĄ NAPISZE TYLKO JEDNO -- wasz czas minął , ale widzę że jeszcze to do was nie dotarło , to chyba jakaś choroba PSYCHICZNA , ALBO PARANOJA TRUDNO TO NAWET NAZWAĆ

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. wstyd... #1929271 | 5.172.*.* 10 lut 2016 20:34

   Wstyd!!! Mały Łęck bez wsparcia - idąc na żywioł dostał wyróżnienie na 18 zespołów, a tu lidzbarscy "instruktorzy", "profesjonaliści" i dyplom za udział... A nagrody pieniężne dostał każdy zespół, więc czym się chwalić? Brakiem choćby wyróżnienia?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)