Pierwsza solarna lampa uliczna w gminie Janowiec Kościelny

2016-01-29 07:00:00(ost. akt: 2016-01-29 08:08:15)

Autor zdjęcia: UG Janowiec Kościelny

W Bukowcu Wielkim na skrzyżowaniu dróg Szczepkowo Borowe - Nowa Wieś Wielka – Szczepkowo Zalesie stanęła pierwsza w gminie solarna lampa uliczna.
Lampa jest w 100% ekologiczna i samowystarczalna energetycznie. Do zasilania wykorzystuje wyłącznie energię słoneczną, nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej.

Kiedy świeci słońce, zainstalowane ponad lampą dwa panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną, która gromadzona jest w dwóch umieszczonych w gruncie akumulatorach.

Dzięki zastosowaniu akumulatorów, lampa pracuje nawet w pochmurne dni. Lampa wyposażona jest w energooszczędną oprawę LED , zawieszoną na wysokości 5m od poziomu jezdni. Jej moc jest wystarczająca do oświetlenia skrzyżowania dróg oraz terenu wokół wiaty przystankowej.

Eksploatacja lampy nie generuje żadnych kosztów, jedynym wydatkiem był koszt jej zakupu i montażu – 7 224,70 zł brutto. Montaż lampy w Bukowcu Wielkim ma charakter pilotażowy.

Władze gminy chcą poznać wszystkie plusy i minusy tego typu instalacji. Na terenie gminy Janowiec Kościelny jest jeszcze kilka wsi nie posiadających oświetlenia ulicznego. W perspektywie najbliższych lat gmina chce je oświetlić. Może właśnie lampy solarne okażą się najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pip #1919555 | 178.183.*.* 29 sty 2016 09:21

    brawo gmina janowiec kościelny mądre rozwiązanie na oświetlenie wsi

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz