Do Berlina na kawę, a do Krakowa na spektakl

2015-12-23 08:00:00 (ost. akt: 2015-12-21 15:38:24)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Na początek Kraków i Berlin. Właśnie tam będzie można polecieć z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Zamiast dziewięciu godzin w pociągu, od stycznia do Krakowa dotrzemy znacznie szybciej.
Do pierwszej odprawy pasażerów z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury pozostał już niecały miesiąc. W czwartek 21 stycznia o godz. 8.30 z lotniska w Szymanach wystartuje pierwszy rejsowy samolot do Berlina. Dzień później od pasa startowego oderwie się samolot lecący do Krakowa. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury oficjancie rozpocznie swoją pracę. Tego samego dnia o godz. 6.20 z dworca Olsztyn Główny wyruszy pierwszy szynobus do Szyman, którym będzie można dojechać pod sam terminal pasażerski nowego portu lotniczego. Szynobus będzie mógł jednorazowo zabrać 107 osób, a trasę pokona w niecałą godzinę.Loty do Berlina i Krakowa będą realizowane przez linię lotnicze Sprint Air. Pasażerowie chcący odwiedzić stolicę Niemiec lądować będą na lotnisku Berlin-Tegel im. Otto Lilienthala. Jest to jeden z dwóch działających w Berlinie pasażerskich portów lotniczych. W 2014 roku z Berlin-Tegel skorzystało ponad 20 mln pasażerów. Przelot do Berlina zajmie około dwóch godzin. Pasażerowie lecący do Krakowa będą lądować w podkrakowskich Balicach. Port lotniczy im. Jana Pawła II jest jedną z najpopularniejszych destynacji w Polsce. Do Krakowa drogą lotniczą dotrzemy w mniej niż dwie godziny. W 2014 odprawiona tam ponad 3 mln pasażerów. Dwa pierwsze połączenia z Szyman realizować będą linie lotnicze Sprint Air. Oczywiście trzeba pamiętać, że do czasu podróży do danego miejsca należy wliczyć również sam dojazd na lotnisko i odbywającą się przed odlotem odprawę. Loty z Olsztyn-Mazury znacznie skrócą podróż mieszkańców Warmii i Mazur do tych miast. Podróż do Szyman jest znacznie szybsza, niż do innych lotnisk w Polsce.

To oczywiście nie wszystkie loty, które zostaną uruchomiane w 2016 roku. Trwają negocjacje dotyczące kolejnych połączeń z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Michał Krawiel