Olsztyńscy policjanci nagrali spot o noszeniu odblasków. Zobacz!

2015-12-09 19:00:30(ost. akt: 2015-12-09 18:02:33)

Autor zdjęcia: mat. policji

Nieważne, czy jesteś mały, czy duży, nieważne ile masz lat, czy jesteś kobietą, dziewczynką, chłopcem czy mężczyzną. Dla każdego z nas życie stanowi najcenniejszą wartość. Dlaczego? Bo życie jest piękne. I warto o nie dbać.
Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. O sile małego światełka policjanci przypominali już wiele razy. Używanie elementów odblaskowych to obowiązek prawny. Brak odblasku poza obszarem zabudowanym po zmroku może kosztować więcej niż przysłowiowy mandat. Można stracić coś najcenniejszego - życie. Policjanci ruchu drogowego po raz kolejny zwracają uwagę na konieczność używania elementów odblaskowych. Tym razem w zupełnie innej formie.

- Postanowiliśmy zwrócić uwagę na ten problem w trochę przewrotny sposób - siłą pozytywnego, najprostszego przekazu. W ten sposób chcemy dotrzeć do świadomości ludzi - mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.


Blisko 1600 przypadków narażania życia

Od początku 2015 roku na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali blisko 1600 przypadków nieużywania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszali się w obszarze niezabudowanym. Blisko 950 z nich ukarano mandatem, 590 osób pouczono, skierowano także 61 wniosków o ukaranie do sądu.

W ciągu jedenastu miesięcy 2015 roku na drogach Warmii i Mazur doszło do 253 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły 24 osoby, 249 zostało rannych. Sami piesi także mogą stać się sprawcami wypadków. W tym roku spowodowali 78 wypadków, w których śmierć poniosło 14 osób, a 66 zostało rannych.

Tylko podczas ostatniego weekendu na drogach Warmii i Mazur doszło do kilku groźnych wypadków. Dwa z nich okazały się tragiczne w skutkach. W sobotę na drodze krajowej numer 63 w miejscowości Kolonia Pozezdrze, poza obszarem zabudowanym, 51-letni kierowca osobowego volkswagena potrącił pieszego. Mężczyzna zginął na miejscu. Pieszy szedł niewłaściwa stroną jezdni i nie miał elementów odblaskowych [>>>Śmiertelne potrącenie pieszego]. Tego samego dnia na DK 16 kierujący peugeotem potrącił rowerzystę. 53-latek zmarł. On także nie posiadał elementów odblaskowych [>>> Tragedia na DK 16. Śmiertelne potrącenie rowerzysty].


Brak odblasku – konsekwencje

Każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Każdy element odblaskowy wpływa na poprawę widoczności.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karino #1878344 | 88.156.*.* 10 gru 2015 14:34

  brawofar

  odpowiedz na ten komentarz

 2. TYLKO KAMIZELKA ODBLASKOWA #1878254 | 80.55.*.* 10 gru 2015 12:21

  DLA MNIE JAK KTOŚ JEDZIE ROWEREM I MA TYLKO OPASKĘ NA RĘKĘ TO NIE WIELE POMOŻE...W TAKICH SYTUACJACH TYLKO KAMIZELKA. MAM OPASKĘ NA RĘKĘ I JAK IDĘ PIESZO PO ZMROKU TO I TAK SCHODZĘ NA POBECZĘ PRZY KAŻDYM SAMOCHODZIE, BO WIEM, ZE TYLKO Z OPASKA NA RĘKE JESTEM SŁABO WIDOCZNY

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ,lex #1877989 | 5.173.*.* 10 gru 2015 00:05

  bardzo dobra idea, ale wróćmy na Olsztyn , kilka przejść -Partyzantow przy red ,Gaz Olszt. kierowcy (oczywiascei nie wszyscy) jada jak szaleni, to samo Kolobrzeska przy SM pojezierze, Partyzantow , przy mlynie jada od dworca PKP, piesi maja "zielone" a kierowcy WARUNKOWE" zielone, musily zmienić mentalność i myslenie ludzi ,ze przyszyty odblask to obciach , ludzie chodza ubrani na czarno lub inne ciemniejsze kolory, teraz prawie zima lub jesienią NIC nie widać na ulicach.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Xyz #1877794 | 5.60.*.* 9 gru 2015 20:09

  Normalnie spot wart Oscara. Ciekawe kto wpadł na taki pomysł, i na jeszcze lepszy, żeby się tym chwalić. Taki spot powinien pokazywać różnice z odblaskami jak i bez nich. Niby ludzie w opaska odbladkowych mówiący Życie jest piękne mają nakłonić do przestrzegania tego przepisu. Pomysł na to, żeby zrobić spot dobry, ale realizacja kompletnie nieprzekazujaca żadnych informacji.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 5. kmds #1877738 | 217.99.*.* 9 gru 2015 19:13

  moje hasło to świeć się jak choinka ale i tak na przejściu jesteś niewidoczny i nikt się nie zatrzyma aby Cię przepuścić :) sprawdzone , bo sam posiadam elementy odblaskowe :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz