Kto w opozycji do rządów PiS?

2015-12-01 07:12:00 (ost. akt: 2015-11-30 21:27:51)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

O słabnącej roli Platformy Obywatelskiej w opozycji do rządów PiS i rosnącej w siłę Nowoczesnej rozmawiamy z dr Wojciechem Jabłońskim, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.
— Kto jest dziś główną opozycyjną w Polsce, Platforma Obywatelska czy Nowoczesna?
 

— Trudno powiedzieć. Nowoczesna nie może być uznana za jedyną opozycję z tym wielkim, jak na debiutującą partię w wyborach wynikiem, ale marnym, jak na partię, która ma się samodzielnie przeciwstawić rządowi w paramencie. Natomiast Platforma jest w rozsypce.

— I chyba widać to po ostatnich sondażach. Nowoczesna już wyprzedza PO w niektórych notowaniach. Platforma wydaje się być zagubiona, brak jednego lidera też nie sprzyja konsolidacji szeregów. Czyżby to był jeszcze powyborczy szok?
— To jest szok, który został zapoczątkowany odejściem Donalda Tuska do Brukseli. Tusk, który wyznaczył na swego następcę Ewę Kopacz nie konsultując tego z partią, spowodował kryzys, którego finałem był marny wynik PO w wyborach. I teraz mamy totalne zamieszanie, gdy chodzi o lidera, którego mogłaby wyłonić sama partia. Notowania Nowoczesnej rosną, bo jest partią bardziej słyszalna niż Platforma. I partią, która wydaje się być bardziej spokojną. I to procentuje.