Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Reporter GO: Zostawili wiele, by zacząć życie od nowa

2015-11-26 20:30:36 (ost. akt: 2015-11-26 19:28:35)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Przyjechali całymi rodzinami. Niektórzy zostawili na Ukrainie bliskich, wszyscy mieszkania i domy. Większość nie mówi po polsku ale dużo rozumieją. Przybysze z Mariupola rozpoczynają nowe życie w Polsce.

W poniedziałek (23 listopada) na lotnisku pod Malborkiem wylądowały cztery samoloty wojskowe CASA. Na swoim pokładzie miały "nietypowy" ładunek - 149 osób polskiego pochodzenia z ogarniętej konfliktem zbrojnym wschodniej Ukrainy.

Przybysze z Mariupola od kilku dni przebywają w ośrodku Caritasu Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, gdzie odpoczywają po tym co przeszli. — Nie można tam już normalnie żyć, ani pracować — opowiada Tatiana, matka dwójki dzieci. — Wieczorami nie można było wychodzić z domu, bo to niebezpieczne.

Wielu z nich zostawiło na Ukrainie swoje rodziny, porzuciło pracę i studia by móc normalnie żyć. I właśnie w Polsce będą mieli okazję rozpocząć swoje życie od nowa.

Ich historię, przemyślenia i obecną sytuację sprawdziła nasza reporterka, Katarzyna Guzewicz. Artykuł opisujący nowych lokatorów ośrodka w Rybakach, znajdziecie w piątkowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej", dostępnym również w formie elektronicznej na KupGazete.pl.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także