Rozmawiajmy, reagujmy, zapobiegajmy - debata „zanim będzie za późno

2015-11-21 17:27:56(ost. akt: 2015-11-21 14:33:21)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Zapobieganie powstawaniu zagrożeń, reagowanie na istniejące niebezpieczeństwa i przeciwstawianie się ich dalszemu rozprzestrzenianiu - to podstawowe metody, mające na celu skuteczną walkę i ochronę przed zagrożeniami płynącymi z otoczenia. „Zanim będzie za późno” jest jednym z programów realizowanych wspólnie przez policję i sanepid. Ma na celu uświadomienie rodziców o szkodliwości i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą kontakt z różnego typu środkami odurzającymi i psychoaktywnymi.
Program skierowany do osób dorosłych, sprawujących opiekę nad dziećmi uczęszczającymi do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych stanowi jeden z elementów działań profilaktyczno-prewencyjnych. Realizowanych jest przez policję, ale nie tylko. „Zanim będzie za późno” obejmuje tematykę używek takich jak alkohol, tytoń, ale przede wszystkich skupia się na problematyce związanej z zagrożeniami jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze. Program realizowany jest przy współpracy policji z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Działdowie, panią Jolantą Działak.

Tym razem odbiorcami treści prezentowanych przez przedstawiciela policji i pracownika działdowskiego sanepidu, 18 listopada byli rodzice uczniów z Gimnazjum w Sławkowie, a dzień później Zespołu Szkół w Lidzbarku. Podczas spotkań przedstawicielka sanepidu omówiła zagadnienia związane ze specyfiką i rodzajami używek, w tym postaciami i formami, w jakich mogą i występują substancje psychoaktywne i środki zastępcze. Wskazała na źródła i przyczyny sięgania po tego typu specyfiki przez osoby młode, reakcje jakie środki te mogą wywoływać i jak oddziałują na organizm człowieka.

Przedstawicielka policji skupiła się na edukacji prawnej, czyli odpowiedzialności osób mających kontakt z narkotykami, dopalaczami czy alkoholem i papierosami, w zależności od wieku osoby. Przedstawiła trzy kategorie osób nieletnich w myśl ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ich odpowiedzialności za popełniane czyny zabronione. Omówiła również prawne aspekty posiadania, używania, udzielania czy też uprawiania środków odurzających i substancji psychotropowych, które w Polsce są zabronione.

Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość obejrzeć spot reklamowy z kampanii „Dopalacze kradną życie” pt. „Taki z Ciebie MOCARZ”.

Działania te mają przede wszystkim uświadomić rodzicom dzieci w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, jak ogromnym wyzwaniem dla każdego z nas jest problem dopalaczy i narkotyków, z którymi kontakt ma coraz większa liczba osób młodych. Nieświadomi, często pod wpływem impulsu, chęci doświadczenia nowych doznań, z ciekawości lub nakłonieni przez innych, młodzi ludzie sięgają po środki psychoaktywne doprowadzając się do uzależnienia.

Czasem jednak, ten „jeden raz”, może okazać się ostatnim. Rozmawiajmy, obserwujmy, troszczmy się o swoje dzieci, żeby nie było za późno.

KWP Olsztyn, JN/RJ


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bubi #1863293 | 82.160.*.* 22 lis 2015 11:38

  Bzdura, czym więcej zakazów tym więcej używają bo chcą spróbować co pod tym się ma. Najpierw się wprowadza świństwa a później pogadanka jakie to szkodliwe i czy lepiej likwidować gimnazjum.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. lujek #1863268 | 176.103.*.* 22 lis 2015 10:24

  O kant dupy te pogadanki-dopóki w necie można na legalu kupić dopalacze czy inne używki

  odpowiedz na ten komentarz

 3. dziady forsy szukają #1863249 | 46.165.*.* 22 lis 2015 09:13

  uczą ale sam nie ogolony i pewnie brudny jak łachudra i capi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ,lex #1863152 | 164.126.*.* 21 lis 2015 22:55

  (cdn do mojego tekstu) nie wprowadza całkowitego zakazu handlu , posiadania i obrortu dopalaczami, koką , i innym swinstwem ,które zabiaja , smieszy mnie ostatnie tłumaczenia cpuna i dystrybutora popalkamii (atr był w GO) gość handlowal dopalaczami ,został złapany z torba pelna "upominków" i tlumaczyl się ,ze to nie jego tylko znalazl

  odpowiedz na ten komentarz

 5. ,lex #1863146 | 164.126.*.* 21 lis 2015 22:44

  Proszę Panstwa , SRANIE WW BANIE i tyle !!! z waszych szkolen i nauk 1 a dlaczego ? proste - dopóki Panstwo czyli SĄdy

  odpowiedz na ten komentarz