Tramwaj w Olsztynie, pieszy na zygzaku. Kto ma pierwszeństwo na Kościuszki i Kętrzyńskiego?

2015-11-13 19:30:55 (ost. akt: 2015-11-13 17:53:34)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Na trasie tramwaju nie zabraknie miejsc, w których to nie kierowcy samochodów, ale piesi będą mieli więcej praw. Dzisiaj kolejna część naszego poradnika tramwajowego, w którym wyjaśniamy zasady ruchu przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kętrzyńskiego oraz na placu Konstytucji 3 Maja.
Nowinką, o której trzeba bezwzględnie pamiętać, jest pojawienie się tzw. przystanków wiedeńskich. Można je określić jako przystanki, których płaszczyzna została wyniesiona z poziomu jezdni do poziomu chodnika, o czym przypomina namalowany na asfalcie „zygzak”. Właśnie z tego wyniesienia pasażerowie będą wchodzić z przystanku do tramwaju lub autobusu.

— Nie wolno będzie stawać samochodem na wyniesieniu, kiedy podjedzie tramwaj, bo wysiadający z niego pasażerowie muszą wejść na pusty przystanek. Poza tym, jeżeli nie możemy kontynuować jazdy, a jest przed nami taki właśnie przystanek, to nie wjeżdżamy na niego. Czekamy, aż inne samochody stojące po jego drugiej stronie odjadą — wyjaśnia Sławomir Kałwianiec z miejskiej komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego.Przystanki wiedeńskie znajdują się przy ul. Kościuszki w okolicy skrzyżowania z ul. Kętrzyńskiego (oraz przy filharmonii). Kolejną ważną informacją jest to, że ulicą Kościuszki — na odcinku od Kętrzyńskiego do dworca (w tym konkretnym kierunku) — torowiskiem oprócz tramwajów i autobusów pojadą również samochody. Będzie to więc jedno z dwóch takich „wspólnych” miejsc na tramwajowej trasie, bo jeszcze jedno znajduje się przy ul. Żołnierskiej.

Jeśli więc będziemy jechać w kierunku dworca, będziemy musieli zatrzymać się, jeśli jadący przed nami autobus zatrzyma się na przystanku. Gdybyśmy chcieli zaparkować samochód przy ulicy, zróbmy to tak, aby pod żadnym pozorem nie zajmował on torowiska. Ze wspólnego pasa ruchu korzystać będą również rowerzyści.

Kierowcy będą musieli także zwracać uwagę na zakazy. W nowej organizacji ruchu nie będzie można skręcać z ul. Kętrzyńskiego w lewo w stronę dworca kolejowego oraz z ul. Kościuszki w lewo w kierunku placu Ofiar Katynia. W przypadku awarii sygnalizacji świetlnej pierwszeństwo przejazdu mają auta przy ul. Kętrzyńskiego, chociaż, jeśli będziemy widzieć nadjeżdżający tramwaj, lepiej go przepuścić.Plac Konstytucji 3 Maja przed Dworcem Główny będzie z kolei miejscem punktu przesiadkowego. Peron (klasyczny) znajdzie się na samym środku wysypy ronda, dlatego kierowcy przejeżdżający przez to skrzyżowanie muszą być bardzo czujni, bo przejść dla pieszych jest tam sporo. Ruch na placu Konstytucji 3 Maja odbywa się według zasad obowiązujących na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Czyli jeśli tramwaj dopiero dojeżdża do ronda, musi ustąpić pierwszeństwa samochodom już na nim będącym. Jeżeli jednak to tramwaj będzie już na skrzyżowaniu, trzeba pozwolić mu z niego zjechać.erbe

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gżypale #1858862 | 81.190.*.* 16 lis 2015 16:43

  "przypadku awarii sygnalizacji świetlnej pierwszeństwo przejazdu mają auta przy ul. Kętrzyńskiego, chociaż, jeśli będziemy widzieć nadjeżdżający tramwaj, lepiej go przepuścić" to w końcu traNFaj ma pierwszeństwo czy go niema? a może ma tylko trochę?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. DO bacy #1858831 | 89.228.*.* 16 lis 2015 15:56

  Czego nie rozumiesz sam zacytowałeś KD ,nie można rozjeżdżać ludzi; to nie ich wina za rozwiązania komunikacyjne ,policjant Ci to wytłumaczy ale nie będzie to zgodne z Twoją logiką a Kaławianiec powinien poczuć się obrażony bo ma doświadczenie .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. BACA #1858568 | 79.187.*.* 16 lis 2015 09:37

   Art. 26 ust. 6 6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej. Panie Kałwianiec z miejskiej komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego, a zarazem naczelna złotówo, zacytowałek Kodeks Drogowy, w którym to nie ma nic na temat zakazu wjazdu na podniesienie przystanku wiedeńskiego. Kodeks mówi wyrażnie " gdy 

tramwaj wjeżdża na przystanek, lub stoi na nim". Może jak Pan zasiada w tej komisji, to naucz się Pan wreszcie przepisów o ruchu drogowym. Pozdrawiam OLSZTYNIAN, HEJ !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. EWA #1858535 | 83.31.*.* 16 lis 2015 08:58

   Chyba tylko w Olsztynie można utopić tyle pieniędzy w NOWĄ linię tramwajową, i nie przygotować bezpiecznych miejsc dla pasażerów! Dodatkowo tylko w Olsztynie można z okazji kompletnie niepotrzebnej inwestycji skomplikować organizację ruchu i spowodować korki tam, gdzie tylko się da. Nie wiem, czy to tylko głupota władz, czy coś innego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. cyc #1858268 | 217.99.*.* 15 lis 2015 18:08

   a gdzie jest ten plac Ofiar Katynia

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (47)