Życie z tramwajami na ulicach Olsztyna. Jak przejechać przez centrum?

2015-11-10 13:10:01 (ost. akt: 2015-11-10 23:46:40)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Do wyjazdu tramwajów na ulice Olsztyna pozostały już w zasadzie tylko dni. Dlatego codziennie będziemy przypominać podstawowe zasady organizacji ruchu na najważniejszych skrzyżowaniach w mieście. Rozpoczynamy nasz cykl od śródmieścia i placu Jana Pawła II.
Tramwaj będzie jechał al. Piłsudskiego do Wysokiej Bramy, gdzie znajdować się będzie przystanek końcowy linii. Wprowadzono tutaj szereg zmian, z których najważniejsze dotyczą wprowadzenia na al. Piłsudskiego po jednym pasie ruchu w każdym kierunku oraz zmiany ul. Pieniężnego na dwukierunkową na całej długości, przez co można w nią wjechać już od strony ul. 1 Maja oraz skręcając w lewo z al. Piłsudskiego.

Na nowo trzeba nauczyć się także ul. 11 Listopada, chociaż ta wciąż będzie jednokierunkowa. Kierowcy muszą sobie zakodować, że w docelowej organizacji ruchu jadąc od al. Piłsudskiego, nie będą mogli przez ul. 11 Listopada przedostać się do placu Jedności Słowiańskiej i ul. Pieniężnego. Będą musieli skręcić już w prawo w ul. Skłodowskiej-Curie.

Na plac Jedności Słowiańskiej, oprócz autobusów, będą mogły wjechać tylko samochody wyjeżdżające z jednokierunkowej ul. Nowowiejskiego (auta pojadą nią do góry, w kierunku Wysokiej Bramy).

Skrzyżowanie ulic Pieniężnego, 1 Maja, 11 Listopada i Piłsudskiego nie powinno sprawiać kierowcom większych problemów, bo porządku w ruchu będzie tam pilnować sygnalizacja świetlna. Kiedy jednak dojdzie do awarii, trzeba stosować się do znaków drogowych, według których pierwszeństwo przejazdu mają kierowcy na al. Piłsudskiego. Ulice Pieniężnego i 1 Maja są drogami podporządkowanymi.

Policja zwraca także uwagę, aby być ostrożnym w okolicach przejść dla pieszych, który pod ratuszem przecież nie brakuje.

erbeKomentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Damian #1858638 | 83.24.*.* 16 lis 2015 11:08

  W przyszłym roku Grzybowicz zamierza wybudować w centrum tory wodne dla kajaków i gondoli likwidując jezdnie dla samochodów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Fredzia #1855704 | 95.40.*.* 11 lis 2015 22:04

  Jeszcze jedno ciekawe czy wszyscy pracownicy ratusza przesiądą sie na tranwaje.chciałabym to zobaczyć.A ciekawe czy postawią ekrany w zdłóż ulicy sikorskiego gdzie znajdują się tam domki jednorodzinne ależ pewnie po co krzaki zasadza najtańsze a na polance wiza wi kfc zaraz coś wymyśla bo trzeba sprzadać każdy kawałek ziemi .tak to niby zabytki a co do czego kto dak kase to wszystko można taka jest właśnie Polska najlepiej wszystko sprzedać nastawiać budynków.Nasrać tylko w tym Olsztynie.zero wyglądu.Powinni brać przykład z Ostródy tam warto jest pojechac i spedzić czas biż w Olsztynie....Wstyt

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Fredzia #1855682 | 95.40.*.* 11 lis 2015 21:46

  Ostatni jechałam z ulicy kościuszki na skrzyżowaniu gdzie znajduje się pidstawówka 2w strone centrum skrecajac ba światłach w lewo (majac swiatło zielone)skrecał też autobus z bus pasa autobus wjeżdzał na pas na który wjeżdzały samochody oczywiście trzeba było pi hamulcach zeby nie doszło do kraksy .to jak to bedzie my bedziemy mieli światła i w tym samym czasie autobus i może tranwaj co za jełopy to wszystko wymyśliły.strzałki na ulicach sa bezmyślnie namalowane kiedyś można było z kosciuszki czy z żołnierskiej jechać i skręcić do alfy a teraz namalowana hest strzałka do skretu wcześnie a zaraz ze tyljo prosto i dopiero można aż zawrucić koło manhatanu i z powrotem stac w korku zeby minać skrzeżowanie i dopiero wjechać w uliczke do alfy ,masakra

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. am #1855672 | 83.9.*.* 11 lis 2015 21:39

   tak sobie myślę ... czy nie lepiej by było gdyby: - końcowy przystanek tramwajowy w centrum na wysokości KFC a nie 11 listopada, - torowisko na Piłsudskiego na odcinku Kościuszki-1 Maja po stronie Aury, jednoczesny ruch BUS i tramwajów, - Piłsudskiego - ruch jednokierunkowy od Kościuszki do 1 Maja przez Wysoką Bramę (i tak obecnie z Kopernika i Dąbrowszczaków możemy jechać tylko w prawo ;) ), - 22 Stycznia ruch jednokierunkowy od 1 Maja przez Reja aż do Kościuszki,

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ckiewa kto odpowie #1855144 | 109.241.*.* 11 lis 2015 09:44

    za niebezpieczne kolizje, które zostaną wprowadzone w mieście? Pewnie z pół roku nie minie, jak poszkodowani złożą w tej sprawie pozew zbiorowy przeciwko pracownikom ratusza. Najbardziej szkoda dzieci, które są praktycznie bezsilne wobec tego celowego zagrożenia w mieście.

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (49)