Osoby z regionu, Polski, świata, które opuściły nas w 2015 roku. Cz.2

2015-11-01 10:00:00(ost. akt: 2015-10-31 22:08:33)

Autor zdjęcia: Wojciech benedyktowicz

W niedzielę zapalimy świeczki na grobach naszych bliskich. Wspominać będziemy tych, którzy odeszli. Dziś przypominamy osoby z regionu, Polski, świata, które odeszły w ostatnim roku.


Józef Jacek Rojek, poeta, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Literatów Polskich, czł. kapituły nagrody im. bp Ignacego Krasickiego.

Teresa Łagodzińska-Małyszko (68 lat), pracownik Biblioteki Głównej WSP I UWM w Olsztynie (1992/2009); wolontariuszka Olsztyńskiego Telefonu Zaufania. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła także podyplomowe studia bibliotekoznawcze. Z książkami, które zawsze były jej wielką pasją i miłością, związała całe swoje zawodowe życie. Po wyjściu za mąż w 1972 roku zamieszkała z w Olsztynie. Była żoną Andrzeja i szczęśliwą matką dwóch córek, Karoliny i Maciejki. Doczekała się trójki wnucząt. Zmarła 18 maja.

Jerzy Mański, długoletni portier Teatru im. Jaracza w Olsztynie.

Marian Szczepański, lekarz stomatolog, założyciel Lions Club Olsztyn; prezes olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologów (1983/94).

Czesław Lewicki, prof. dr hab. UWM; b. dziekan Wydziału Zootechnicznego ART.

Jerzy Kołakowski (96 lat), związany z ziemią mrągowską. Prowadził bardzo aktywne życie, przeplatając życie zawodowe z pracą społeczną. Był prezesem GS Samopomoc Chłopska w Pieckach, kierownikiem składnicy maszyn rolniczych. Przez kilka kadencji wybierany do gminnej i powiatowej rady narodowej, był kuratorem sądowym, aktywnym działaczem ZSL, później PSL, ale przede wszystkim strażakiem ochotnikiem. OD 1952 roku pełnił funkcję komendanta OSP w Pieckach. Zmarł 15 maja.Kacper Zimny (86 lat). Pochodził z Małopolski, ale sercem związał się z Warmią i Mazurami. Jako 20-latek dostał nakaz pracy i w 1951 roku przyjechał na Warmię i Mazury. W latach 1975-1990 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Całe życie był związany z ruchem ludowym. W sierpniu 1990 roku został kierownikiem Urzędu Rejonowego w Szczytnie. A po powstaniu powiatów od 1 stycznia 1999 roku był starostą szczycieńskim. Funkcję pełnił do 2002 r.

Jerzy Bauer (90 lat) z Ełku. Był jednym z pierwszych osadników powojennego Ełku. Urodził się 3 lutego 1925 r. w Ostrowi Mazowieckiej, w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych. W latach młodzieńczych aktywnie uczestniczył w Związku Harcerstwa Polskiego. W 1939 r. czynnie uczestniczył w Wojennym Pogotowiu Harcerzy. Robotnik przymusowy. Uczestniczył w Akcji „Burza”. Pisał poezję i prozę. Wielokrotnie nagradzany. Zmarł 26 czerwca.

Andrzej Umiński (59 lat), poseł SLD do Sejmu (2000/2005), radny Sejmiku Województwa; przewodniczący Rady Miasta w Iławie; prezes W-M Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości (1989-2009). W 2005 nie ubiegał się o reelekcję. Od 1984 prowadził prywatną działalność gospodarczą. Zasiadał we władzach Związku Rzemiosła Polskiego i izby rzemieślniczej w Olsztynie.

Mirosława Długosz, prof. dr hab, Wydziału Rybactwa Śródlądowego UWM.

Daniela Orlińska, lekarz neurolog Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie.


Jan Kulczyk (65 lat), miliarder, od 2002 regularnie klasyfikowany był w rankingach jako najbogatszy Polak.384 pozycja na światowej liście bogaczy wg. amerykańskiego czasopisma „Forbes”. Urodził się w Bydgoszczy, związany m.in. z Poznaniem, Londynem. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów otrzymał od ojca Henryka. Zmarł 29 lipca w Wiedniu.

Ksiądz Andrzej Krużycki (58 lat), wieloletni kustosz Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krośnie oraz proboszcz parafii w Krośnie i Opinie, kapelan motocyklistów. W. Opiekował się krośnieńską świątynią przez 25 lat. W lipcu obchodził jubileusz 30-lecia kapłaństwa. Wiele lat poświęcił sanktuarium, zdobywając środki na renowacje i remonty tego niezwykle pięknego obiektu. Był był założycielem i prezesem klubu motorowego „Drager” w Ornecie. Zmarł 24 lipca w szpitalu w Olsztynie.

Małgorzata Reinert (52), położna oddziału noworodków i wcześniaków Szpitala Miejskiego w Olsztynie.Gerard Kwiatkowski (85 lat), honorowy obywatel Elbląga, założyciel Centrum Sztuki Galeria EL. Artysta, odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Inicjator i kurator pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973. Był wybitną postacią sztuki w wymiarze europejskim i we współczesnych dziejach Elbląga. Zmarł 11 sierpnia w Huenfeld w Niemczech.

Lucjan Marzewski (72 lata), prof. sztuki muzycznej; dyrygent, dyr. Instytutu Muzyki (2009/10). Wieloletni wykładowca olsztyńskiej WSP, a potem UWM, kompozytor i chórmistrz. Przez 20 lat był związany jako kierownik muzyczny z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Był dyrygentem olsztyńskiego Chóru Męskiego Surma. Opublikował wiele zbiorów utworów muzycznych m.in. „Pieśni Warmii i Mazur na chóry a capella” oraz kompozycji własnych. Uhonorowany odznaczeniami Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Warmii i Mazur oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Mieczysław Romańczuk (82 lata), artysta malarz, grafik, ilustrator, twórca malarstwa ściennego. Do Olsztyna przyjechał z rodzicami 3 maja 1946 r. z Wilna. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Autor sgraffita przedstawiającego tańczącą parę w strojach ludowych na elewacji kamienicy mieszczącej „Staromiejską”. Był prezesem okręgu olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w latach 1967-1972. Przez wiele lat pracował jako redaktor graficzny w „Panoramie Północy” i w „Dzienniku Pojezierza”, ilustrował książki Wydawnictwa „Pojezierze” i „Oficyny Warmińskiej”. Zmarł 22 sierpnia.

Kazimierz Konicz (62 lata), wójt gminy Grodziczno w latach 2006-2014. Stawiał na rozwój rolnictwa, ale też na infrastrukturę drogową i komunalna, kulturę oraz sport. Był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej i często występował publicznie w mundurze ochotnika.

Anna Boharewicz–Richter (88 lat) z Ełku. Autorka trzech książek i licznych artykułów w lokalnej prasie, ale przede wszystkim mieszkanka Ełku, miasta, które przez 70 lat było jej domem i ukochanym miejscem na ziemi. W książkach zwracała uwagę na wielokulturowość regionu, ukazując życie ludzi, którzy tworzyli historię Ełku. Jest autorką niezwykłej trylogii książek: „Korzenie” (1999), „Zatoka wichrów" (2006) i „Szczęśliwy brzeg" (2010), w których utrwala losy i historię powojennych ełczan, ludzi wpisanych w losy miasta. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Zmarła 18 sierpnia.Andrzej Szyszko (62 lata) z Bartoszyc. Wieloletni piłkarz ręczny Victorii Bartoszyce, z którą grał w II lidze mając prawie 50 lat. Współzałożyciel amatorskich drużyn: Stowarzyszenia Miłośników Szczypiorniaka oraz Szyszek (siatkówka), w których sam był aktywnym zawodnikiem. Zmarł 26 września.

Wiesław Dreszler (60 lat) związany z Nowym Miastem Lubawskim. Był znanym rzemieślnikiem prowadzącym zakład masarski z tradycjami firmowymi, które sięgają lat międzywojennych minionego wieku. Zdobywca wielu nagród w konkursach regionalnych i ogólnopolskich — człowiek skromny i szanowany.

Antoni Sołoma, dr nauk filozoficznych ART i UWM w Olsztynie.

Grażyna Krasowska (63 lata), dyplomowana pielęgniarka Szkoły Podstawowej nr 26 i V LO w Olsztynie. Działaczka PCK.Zenon Szacherski (66 lat), wieloletni prezes zarządu Agencji Rozwoju SA w Działdowie. Agencją kierował od 1996 r. Wiele zrobił dla rozwoju Działdowa. Jako prezes DAR wspierał przedsiębiorców i zdolną młodzież. Otrzymał Katarzynkę 2014, czyli „działdowskiego Oskara”, za wkład w rozwój i promocję miasta. Był znany był ze swojej pracowitości. Podkreślał, że  powodzenie każdej firmy zależy nie tylko od kierownictwa, ale przede wszystkim od pracowników.

Krystyna Wendorff (85 lat) z Bartoszyc. Była bibliotekarką, malarką, związaną ze środowiskiem artystycznym Bartoszyc. Uczestniczyła w licznych konkursach, plenerach i wystawach. Wielokrotnie nagradzana w konkursach malarskich.

Anna Bartosiak (75 lat), przez trzydzieści lat, do 15 kwietnia 2000 r. profesjonalnie i z zaangażowaniem zarządzała Miejską Biblioteką Publiczną w Nidzicy. Była inicjatorką i organizatorką wielu imprez, w tym spotkań autorskich z pisarzami. W 1989 roku biblioteka pod jej kierownictwem dostała najwyższą nagrodę krajową „Złoty Wawrzyn dla biblioteki”. Działała społecznie.

Józef Mucharski (67 lat). Wychowywał się i dorastał w Gołdapi. Przez 20 lat był żołnierzem Wojsk Ochrony Pogranicza. To w dużej mierze dzięki jego staraniom doszło do podziału powiatu olecko-gołdapskiego. Józef Mucharski był pierwszym starostą. Pisał wiersze. Zmarł 19 października.

Bogdan Kurta (54 lata). W latach 2010-2014 pełnił funkcję starosty mrągowskiego. Karierę samorządową rozpoczął w Radzie Miejskiej w Mikołajkach, w której był radnym w latach 94-98. Od 2002 roku był radnym powiatu mrągowskiego. Przez większość życia związany z Mikołajkami. W latach 1993-2007 pełnił funkcję dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Mikołajkach, był założycielem i długoletnim prezesem klubu piłki nożnej MKS "Kłobuk" w Mikołajkach. W kolejnych latach pracował w Urzędzie Gminy Mrągowo. Zmarł w 27 października

Ryszard Sikora, prezes zarządu Banku Spółdzielczego Morąg-Zalewo


Zbigniew Bielewicz, MLB, zibi, ma, ul, zo, ab, bb. mk, mp, mc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianka #1848000 | 178.36.*.* 2 lis 2015 08:29

  a Henryk Mroziński

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztynianin #1847793 | 88.156.*.* 1 lis 2015 19:18

  A gdzie dr Paweł Adamus?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. DONPEDRO #1847669 | 81.190.*.* 1 lis 2015 13:45

  a gdzie MARIOLA PLATTE?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz