Wszystko zaczęło się od Dziadów...
2015-10-28 11:55:20(ost. akt: 2015-10-28 12:21:24)
W Polsce zwyczaj ten wywodzi się od – przedchrześcijańskiego zwyczaju ludowego kultywowanego przez Słowian i Bałtów. Zasadniczym celem tych obrzędów było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności.
Dziady obchodzono dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wiosenne święto zmarłych przypadało w okolicach 2 V (wedle faz księżyca). Jesienią Dziady obchodzono w noc z 31 X na 1 XI, którą zwano także Nocą Zaduszkową. Była ona jednocześnie przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (wedle faz księżyca).
Dziady miały też swój odpowiednik dyń drążonych na Halloween w krajach anglosaskich – tzw. karaboszki, maski rzeźbione z drewna, którymi dekorowano miejsca obrzędów – miały one symbolizować duchy.
W pierwotnej formie obrzędu dusze zmarłych należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Wędrującym duszom oświetlano drogę, rozpalając ogniska na rozstajach, aby mogły spędzić tę noc wśród bliskich. Do tego właśnie zwyczaju nawiązuje Adam Mickiewicz w dramacie "Dziady", gdzie opisano wzywanie dusz podczas obrzędu odbywającego się w opuszczonym miejscu kultu.Nasze spotkanie przybliżyło młodzieży ten prasłowiański zwyczaj a także było inspiracją do "bliższych spotkań z literaturą ", czyli z II częścią Dziadów Adama Mickiewicza.
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GOKJanowo
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Anonymous #1846769 | 88.136.*.* 30 paź 2015 17:51
Szanowny Panie dziennikarzu, od kiedy to w taki sposob pisze sie daty ?
odpowiedz na ten komentarz