Zmiana czasu z letniego na zimowy w nocy z soboty na niedzielę. Z czym będzie problem?

2015-10-24 17:18:00(ost. akt: 2015-10-24 21:17:23)

Autor zdjęcia: fishmonk/www.sxc.hu

W nocy z soboty na niedzielę (24-25 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki trzeba przestawić o godzinę do tyłu - z godz. 3:00 na godz. 2:00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 27 marca 2016 roku.
Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Obowiązuje nas również bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, ale nie ma co liczyć na mniejszy rachunek za prąd. Należy się jednak spodziewać zamieszania m.in. przy korzystaniu z systemów informatycznych, kursowaniu nocnych pociągów i autobusów. Osobom o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu przysparza sporo kłopotów - jest męcząca i potrzeba kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków. Krótszy sen przy zmianie czasu może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje i zawały serca.

Spokojnie - dzisiejszej nocy będziemy spali godzinę dłużej, a poważnie rzecz ujmując, przeprowadzana dwa razy do roku zmiana czasu w Polsce jest bardzo kosztowna i skomplikowana. Na przykład, w transporcie kolejowym przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój o co najmniej godzinę na najbliższym posterunku ruchu lub punkcie ekspedycyjnym, na którym mają postój handlowy, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy.

Natomiast przy wprowadzaniu czasu letniego wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o godzinę. Przestawienie czasu z letniego na zimowy sprawia kłopoty również w transporcie lotniczym oraz systemach informatycznych (kłopoty przeliczania przy przechowywaniu i wyświetlaniu czasu w zależności od pory roku). Aby uniknąć problemów, banki z reguły na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich produktów.

Przeczytaj również o tym, jak zmiana czasu na zimowy wpłynie na rozkład jazdy w Olsztynie >>> Jak zmieni się rozkład jazdy?

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 2222A #2097766 | 37.47.*.* 25 paź 2016 21:16

    Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE stara się uchylić ten absurd, ale urzędasy nie chcą do tego dopuścić. zob http://serwis21.blogspot.com/2016/10/urz ednicy-nie-chca-rezygnacji-ze-zmiany.htm l

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ,lex #1842392 | 164.126.*.* 25 paź 2015 23:06

    dla mnie zmiana czasu jest nie potrzebna , jest ciemnota i idiotyzm NIC NIE dajacy ,zadnej ekonomii nie widze , przykład -jest godzina 18 na zewnątrz ciemni i teraz cofamy czas o godzine i co się dizeje? jest większe zapotrzebowanie na prad ,gdyż wszyscy ,którzy miell skonczyc o godzinie 18 nadal siedza w pracy i na zwenatrz jest nadal ciemno i potrzeba zasilić sklepy i biura !! wiec jesliby czas "posunąć " do przodu to sytuacja zmieni się na korzyść ekonomii bo szybciej kończymy i zmniejszany zużycie energii , madre kraje dawno temu zaprzestaly kombinowania z zegarkami i maja większe oszczednosci i mniej klopotow z rozkładami jazdy , spóźnieniami itp.

    odpowiedz na ten komentarz