UWM chce przyznać stypendia pracownikom naukowym polskiego pochodzenia z Ukrainy

2015-10-20 09:51:12(ost. akt: 2015-10-20 09:52:39)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rada patronacka przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego chce przyznać stypendia pracownikom naukowym polskiego pochodzenia z Ukrainy. Zaproszeni naukowcy mieliby odbyć staże na UWM.
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego chciałby zaoferować stypendia połączone ze stażem naukowym pracownikom naukowym polskiego pochodzenia z ukraińskich uczelni. — Mamy taką propozycję — mówi dziekan, prof. dr hab. Stanisław Pikulski.

— Chcemy młodym pracownikom naukowym polskiego pochodzenia z wydziałów prawa uczelni z Ukrainy ufundować stypendia miesięcznego pobytu w Olsztynie. Chodziłoby o to, żeby ci ludzie odbyli u nas staż, a być może także w przyszłości doktoraty z prawa, administracji bądź bezpieczeństwa wewnętrznego. Oczywiście nasza strona pokrywałaby wszystko, łącznie z utrzymaniem, z przyjazdem, noclegiem.

Obecnie poszukiwani są partnerzy, którzy mogliby wesprzeć uczelnię w kwestii finansowego pokrycia takiej polsko-ukraińskiej współpracy. — Z konkretną uczelnią na razie jeszcze nie rozmawialiśmy, ale najprawdopodobniej będzie to jeden z uniwersytetów — mówi dziekan wydziału prawa. — Póki co prowadzimy uzgodnienia z różnymi przedsiębiorcami, którzy pomogliby sfinansować te stypendia. Mamy zapewnione wsparcie marszałka województwa, szukamy jeszcze trzech przedsiębiorców.

Na początek, na próbę, do Olsztyna miałoby przyjechać kilka osób. — Planujemy, że wstępnie byłyby to dwie, trzy, a pobyt trwałby miesiąc — mówi dziekan Pikulski. — Ale to początkowy okres. Jeśli byłaby taka możliwość, oczywiście chcielibyśmy to przedłużyć, jednak trzeba wziąć także pod uwagę drugą stronę, bo te osoby mają przecież swoje obowiązki w macierzystych uczelniach. Taka współpraca byłaby jednak niewątpliwie korzystna dla obu stron, bo każda wymiana doświadczeń jest zawsze cenna.

Przewodniczącym Rady Patronackiej Wydziału Prawa i Administracji, która wyszła z taką inicjatywą, jest senator Stanisław Gorczyca. — Zależy nam na nagłośnieniu całej inicjatywy, bowiem musimy znaleźć sponsorów stypendiów, a to dość kosztowna sprawa — mówi senator. — W pierwszej fazie projektem planujemy objąć pracowników naukowych, ale w przyszłości chcielibyśmy rozszerzyć przedsięwzięcie także na studentów. Mamy już wstępne deklaracje pierwszych sponsorów, ale o szczegółach będziemy mogli mówić dopiero wówczas, kiedy poznamy konkretne liczby.

Dlaczego akurat Ukraina? — Ukraina to nasz bezpośredni sąsiad i zależy nam na tym, aby jak najszybciej weszła na ścieżkę rozwoju, demokracji i gospodarki rynkowej — mówi dr Stanisław Gorczyca. — Mam wrażenie, że Ukraina jest obecnie na takim etapie, na jakim Polska znajdowała się 25-30 lat temu. Scenariusze są dwa: albo pójdzie w kierunku demokratycznych zmian, w stronę członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, albo stanie się krajem niedemokratycznym, przesyconym korupcją, z którym to zwłaszcza my, jako najbliżsi unijni sąsiedzi, będziemy mieli największe problemy. Naszych sąsiadów trzeba więc wspierać, tak jak nas przed wejściem do Unii wspierał Zachód.

Polsko-ukraińskie relacje bywały różne, w zależności od okresu dziejowego. — Trzeba jednak budować nowe relacje — mówi Stanisław Gorczyca. — Jest to istotne zwłaszcza dla naszego województwa, gdzie mniejszość ukraińska liczy kilkanaście tysięcy osób i jest mocno zintegrowana.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. podatnik #1839436 | 79.188.*.* 20 paź 2015 15:09

    Przyjaźń Polsko-Ukraińska w wydaniu Ukraińców, czyli lista miast, gdzie zbrodniarz Bandera ma pomnik: Stanisławów, Drohobycz, Stryj, Borysław, Kołomyja, Kamionka Bużańska, Dublany, Mościska, Uhrynów Stary, Lwów, Tarnopol, Buczacz, Strusów, Sambor (poświęcony przez 11 kapłanów z miejscowych cerkwi). Kolejne budowy pomników planowane są w Łucku, Czerkasach, oraz w Równym, Kijowie i Czerniowcach

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. BezJaj #1839203 | 155.133.*.* 20 paź 2015 10:19

    NIe ma to jak rozdawac pieniedza Polakow ukrą bo przeciez lepiej dac ukrowi niż Polakowi, ale to chyba wedlug tej rady antypolskich ukraincow bo napewno nie wedlug Polaków.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz