Sprawdziliśmy w całym regionie, 
jak zagłosujemy podczas wyborów

2015-10-17 12:00:00(ost. akt: 2015-10-20 13:36:40)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Dziennikarze z oddziałów "Gazety Olsztyńskiej" zapytali wyborców: jak zagłosują 25 października? Lekka przewaga PO nad PiS nie jest zaskoczeniem. Ciekawostką w niektórych miastach jest dominacja PSL i wysoka pozycja partii KORWiN.
Dwadzieścia jeden miast i ponad 2,5 tysiąca przepytanych wyborców — tak na finiszu kampanii do parlamentu wyglądało badanie „Gazety Olsztyńskiej”, w którym pytaliśmy mieszkańców o ich preferencje wyborcze.

Dziennikarze naszych oddziałów wyszli na ulice i zapytali wyborców, jak będą chcieli spożytkować swój głos. I wygląd na to, że na niewiele ponad tydzień przed głosowaniem, warmińsko-mazurski wyborca stoi w dosyć szerokim rozkroku.

Spośród osób, które zadeklarowały pójście 25 października do urn i oddanie ważnego głosu, najwięcej, bo 27,1 proc. zapowiada zagłosowanie na rządzącą Platformę Obywatelską. Ale różnica między Prawem i Sprawiedliwością to nawet mniej niż punkt procentowy. Dla porównania, w 2011 r. zarówno w okręgu olsztyńskim jak i elbląskim, PO uzyskało ponad 40-procentowe poparcie, a PiS 23-procentowe.

— To badanie nie jest odzwierciedleniem rzeczywistości, tylko pewnym obrazem zapatrywań na określoną chwilę. Nie jest jak z termometrem, który mierzy temperaturę i muszą być dokładnie 24 stopnie, chociaż próba 2,5 tys. osób może już nam coś powiedzieć — komentuje dr Jacek Poniedziałek, socjolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. — Wynik badania oddaje to, co obecnie dzieje się w głowach naszych mieszkańców.

Także z uwagi na dobry wynik PSL w naszym województwie, bo ludowcy nawet przed niedawną dziwaczno-książeczkową sytuacją zdobywali już sporo głosów w wyborach i parlamentarnych, i samorządowych. Ale to potęga samorządowa, o czym wiedzą wszyscy.I dodaje: — PO po ośmiu latach traci właściwie w całym kraju, co było zresztą widać po wyborach do sejmików. Dziwi mnie słaby wynik Lewicy, ale jej głosy rozpłynęły się u nas. Część tych socjalnych wyborców bierze PiS, część zabierają pewnie Korwin i Kukiz. Wynik Nowoczesnej nie dziwi, bo trudno oczekiwać, że w województwie, które nie przoduje w kraju, dobre wyniki będzie osiągała partia liberalizmu-balcerowiczowskiego.

Natomiast ugrupowanie Ryszard Petru tak naprawdę podkradło wyborców Platformie, bo gdyby włożyć do worka PO te 4,3 proc. tych dobrze sytuowanych liberalnych, zadowolonych z przemian gospodarczych wyborców, to wynik byłby już ponad 30-procentowy. Generalnie jednak sympatie polityczne nie zmieniły się, zmieniły się trochę sympatie partyjne.W naszym badaniu PO wygrało w jedenastu miastach powiatowych, PiS w ośmiu, a PSL w dwóch. PO wygrało m.in. w Olsztynie i Elblągu, ale już dotkliwie przegrało — różnicą ponad 8 proc. w trzecim co do wielkości mieście województwa, czyli Ełku. Spełniła się więc tutaj zasada, że im dalej na wschód, tym większe poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

— Każde wybory pokazywały, że im bardziej na wschód i na południe, tym PiS miewało lepsze wyniki. A im większe miasto i bliżej środkowo-północno-zachodniej część naszego regionu, tym poparcie było gorsze. W dalszym ciągu nie są to jednak wyniki o takiej skali, jak w innych, silnych dla tej partii województwach, jak podkarpackie czy lubelskie. Ale nawet gdyby PiS przeskoczyło w naszym regionie PO, nie byłoby to więc jakieś porażające zwycięstwo — przewiduje Poniedziałek.Tyle tylko, że to co najciekawsze, dzieje się zwykle na samym finiszu kampanii. Wtedy większość partii nie przebiera w środkach, aby tylko obnażyć wyborczego rywala. I słupki poparcia potrafią wariować. — Jesteśmy na 10 dni przed wyborami. Wszystko jest realne. Przed nami chociażby debata pomiędzy Ewą Kopacz a Beatą Szydło. Będzie to miało bardzo istotny przekaz szczególnie dla tych niezdecydowanych wyborców — mówi w rozmowie z „Olsztyńską” dr Krzysztof Szulborski, socjolog z UWM. — Po poniedziałkowym spotkaniu obu pań będzie można się spodziewać, że formy kampanii przybiorą na sile. W ostatnim tygodniu czeka nas pewnie dużo czarnego PR, bo do tej pory było pod tym względem raczej delikatnie.Ponad 67 proc. przepytanych przez nas mieszkańców zapewniało, że pójdzie na wybory i wie już na której liście postawi swój krzyżyk. Do pytania o frekwencję zawsze trzeba jednak podchodzić z dużą dozą ostrożności, ponieważ zwykle wstydzimy się szczerze przyznać, że głosowania nas nie interesują. Przypomnijmy, że podczas ostatnich wyborów parlamentarnych frekwencja na Warmii i Mazurach, zarówno w okręgu olsztyńskim jak i elbląskim, nie dobiła nawet do 50 proc. Zdaniem komentatorów, teraz może być podobnie.

— Skończy się to tak jak zwykle — mówi dr Szulborski. — Nazwałbym to demokracją połowy Polaków, bo statystycznie mniej więcej połowa uczestniczy w głosowaniach, a druga część po wyborach komentuje tylko, jak to bardzo źle się dzieje w naszym kraju.Rafał Bieńkowski


Równocześnie spytaliśmy naszych czytelników oraz internautów na kogo chcą głosować w nadchodzących wyborach. SPRAWDŹ WYNIKI NASZEJ SONDY

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obecny Rząd #1842205 | 31.61.*.* 23 paź 2015 21:26

  jeszcze przed wyborami powinien podać się do dymisji .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dr.x #1841928 | 195.136.*.* 23 paź 2015 16:16

  To jest jedna wielka ściema fakt że nasz region od wielu lat jest rzadzony przez złodziei z po i psl widac to szczeblu powiatowym i samorządowym Żona zastępcy burmistrza jest dyrektorką zakładu komunalnego i robi co chce ze lokatorami kłamie kręci itp. A burmistrz jest z po takie sprawy i gorsze są w wielu miastach miasteczkach więc nie wieżę w ten sondaż bo dużo osób deklarowalo że nie głosuje na po A ci co na nich głosują to chyba są ślepi i lubią być okradani Ale ja nie i inni też nie Więc złodzieje z po i psl czas rozliczeń nadchodzi koniec waszych rządów już bliski Już nie mogę się doczekać min tych bandytów sprzedających Polskę i Polaków jak ich będą wywalac na zabity pysk Polacy glosujcie mądrze aby nie na po popapranicòw i pslowskich sprzedawczykòw!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. mm #1840131 | 81.190.*.* 21 paź 2015 12:15

  Dwa największe fotoszopy wśród kandydatów to Mirosław Pampuch ( Nowoczesna.pl wcześniej PO) i Lidia Staroń ( niezrzeszona, wcześniej PO). Po tych fotoszopach to w 90% inni ludzie. Takie fotoszopowe zdjęcia to oszustwo!!! Ale czego sie spodziewać, byli w PO... Na oszustów nie gosuje się!! Panie Pampuch, gdzie podział się pański drugi podbródek, pełne nalane policzki i 20 kilo dodatkowej wagi? Pani Staroń Czy to jedyne Pani zdjęcie? Dużo grafik komputerowy wziął za robotę i wygładzenie 8 lat temu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. macx #1840040 | 82.160.*.* 21 paź 2015 10:25

  nie dla PSLowskich dziw.k w sejmie. Ten sondaż to tradycyjna manipulacja mediów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. kris #1839837 | 195.136.*.* 20 paź 2015 23:18

  19 powiatów (nie policzono oddzielnie miast) i 2,5 tys. respondentów. To daje 131 przepytanych mieszkańców na powiat. Nie wiem czy takie badanie można uznać za choć trochę wiarygodne...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)