Przedszkolaki z Piecek posadziły swoje pierwsze drzewa

2015-10-16 09:21:01(ost. akt: 2015-10-16 09:42:53)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W piątek, 9 października w Samorządowym Przedszkolu w Pieckach obchodziliśmy Święto Drzewa. Z tej okazji na terenie przedszkola dzieci posadziły swoje pierwsze drzewa.
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, co roku w październiku.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Czytamy drzewom – to tegoroczne przesłanie Święta Drzewa. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

Od początku partnerem strategicznym programu Święto Drzewa są Lasy Państwowe. W ramach współpracy z Klubem Gaja, Dorota Bijaczewska wraz z Dyrektor zaprosiły do przedszkola Adama Cisowskiego z Nadleśnictwa Strzałowo. Pan Adam przywiózł nam 21 drzewek i uczestniczył z nami w tym ważnym dniu. Dyrektor kupiła 4 drzewka do naszego ogrodu z pieniędzy Rady Rodziców. Dostaliśmy również w ramach prezentu, drzewka, w tym piękny świerk srebrzysty i thuje „whipcord” z Gospodarstwa Rolno – Szkółkarskiego z Piecek.

Z rana gdy zebrały się już wszystkie dzieci w grupach, panie przeczytały wiersze, opowiadania o drzewach i rozmawialiśmy jak możemy o nie dbać. Powtórzyliśmy także rodzaje drzew jakie dotąd poznaliśmy i gdzie można je spotkać w naszej miejscowości.

Była piękna, słoneczna pogoda, chociaż chwilami wiał chłodny wiatr. Po śniadaniu do ogrodu przedszkolnego bardzo chętnie i z ogromnym zaciekawieniem wyszły wszystkie dzieci oraz panie.

Na miejscu czekał na nas Adam Cisowski z sadzonkami i pan Zbyszek, którzy pomagali dzieciom sadzić drzewka.
Każda grupa posadziła swoje 6 drzewek - kosodrzewin (sosen), następnie jodła i świerk srebrzysty zostały posadzone przed wejściem do przedszkola, a krzewy takie jak bukszpan i thuja „whipcord” również wokół naszego przedszkola.
Dzieci były bardzo przejęte, z dumą chodziły wokół swoich drzewek. Mówiły jak będą o nie dbać, podlewać i codziennie odwiedzać.

Tegorocznym przesłaniem Święta Drzewa jest czytanie drzewom tekstów literackich o drzewach, o nas i otaczającym nas świecie. Tak też było w naszym przedszkolu. Dzieci zebrały się wokół malutkich drzewek i z zainteresowaniem słuchały opowiadań, wierszy czytanych drzewom przez Martę Jurek i Dorotę Bijaczewską. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, ponieważ nigdy dotąd wspólnie nie czytaliśmy naszym małym i większym drzewom.

Zachwycone dzieci podziękowały panu Adamowi laurką i życzeniami za podarowanie, wspólne sadzenie drzewek oraz wspaniałą współpracę. Chcielibyśmy również bardzo podziękować za podarowane sadzonki drzewek Nadleśnictwu Strzałowo oraz pani z Gospodarstwa Rolno – Szkółkarskiego z Piecek.
Dziękujemy także za pomoc w sadzeniu i doglądaniu drzewek Zbigniewowi Ścibek.
Marta Jurek

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska